Media zostały w tym tygodniu zalane informacjami dotyczącymi międzynarodowego kryzysu finansowego. W związku tym aktualny przegląd prasy zdominują tematy związane z wpływem tegoż na rynki pracy.
Rozpoczynamy od tych rejonów świata, które zawodowo są Polakom najbliższe, czyli Wysp Brytyjskich. Jak poinformował dziennik Polska The Times, już wkrótce do kraju może powrócić blisko 200 tysięcy emigrantów zarobkowych. Stanowi to 30% wszystkich Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Tak szacują eksperci z Centrum Stosunków Międzynarodowych. Te niepokojące dane są wynikiem światowego kryzysu finansowego. Zdaniem gazety, najwięcej osób może stracić posadę w branży budowlanej i transportowej.
O zwolnieniach cudzoziemców, ale tym razem zatrudnionych w Hiszpanii, pisała również Gazeta Wyborcza. Tamtejszy rząd po raz kolejny poszerzył listę zawodów, które nie będą mogły być wykonywane przez obywateli innych państw. Wszystko na skutek lawinowo rosnącego bezrobocia na Półwyspie Iberyjskim. Nowe, niedostępne także dla Polaków zajęcia to: kelner, murarz oraz pomoc domowa. Gazeta uspokaja pisząc, iż nadal możliwe będzie zatrudnianie się na stanowiskach fryzjera, pielęgniarki czy też dentysty.
Zataczając coraz szersze międzynarodowe kręgi trafiamy do Stanów Zjednoczonych. W ubiegłym tygodniu Dziennik podał informację, że 240 osób pracujących na zlecenie firmy Nordica Engineering przy remoncie statku „Freewinds” zamierza pozwać do sądu zleceniodawcę. Wszystko za sprawą zatajenia przezeń faktu, iż pracowali w szkodliwych warunkach. Jak się okazało, statek pokryty jest bardzo szkodliwym – niebieskim azbestem. Pikanterii dodaje fakt, że obiekt jest własnością kościoła scjentologicznego, za którego przywódcę uważany jest Tom Cruise.
Pozostając w tzw. „wielkim świecie” przenosimy się do polskiego show biznesu. Wszystko za sprawą Super Expressu, który w minionym tygodniu poinformował o zarobkach pierwszej ligi polskich mediów. Absolutna czołówka to Marcin Prokop zarabiający 190 tysięcy złotych miesięcznie, tuż za nim jest Kuba Wojewódzki z gażą o 30 tysięcy mniejszą oraz Krzysztof Ibisz - 140 tysięcy. Pierwszą czwórkę zamyka kobieta – Kinga Rusin, której miesięczne uposażenie to kwota 120 tysięcy złotych. Powyższa informacja jednoznacznie dowodzi, że międzynarodowy kryzys finansowy branży rozrywkowej nie dotyka.
10.10.2008