W związku z tym, że światowe giełdy nadal notują rekordowe spadki, a co się z tym wiąże kryzys finansowy trwa, w dzisiejszym Przeglądzie prasy będziemy kontynuowali wątki wpływu tegoż na rynek pracy.
Na początek wraz z Dziennikiem Polska The Times zajmiemy się tym jak kryzys – i czy w ogóle - wpłynął, na nasze przyszłe emerytury. Zdaniem gazety wyniki funduszy emerytalnych są słabsze od przewidywanych, jednakże wszystkie z nich osiągnęły wymagane minima. Efektem kryzysu jest to, że są takie OFE, które zarobiły aż dwukrotnie więcej niż inne. Polska przypomina, że każdy obywatel ma prawo do zmiany wybranego funduszu, jednakże takowej nie może dokonywać częściej aniżeli cztery razy w roku. Najbliższy termin w którym możliwa jest zmiana, to listopad. Oznacza to, że wszyscy niezadowoleni z wyników jaki osiąga ich OFE muszą podjąć wiążące decyzje do 25 października.
Rzeczpospolita wymienia natomiast te branże, które są w grupie największego ryzyka, jeżeli chodzi o możliwość redukcji zatrudnienia w związku z kryzysem. Zdaniem gazety do takowych należą takie sektory gospodarki jak: motoryzacja, przemysł odzieżowy oraz meblarski, a także budownictwo. To właśnie te, a nie inne gałęzie przemysłu są tymi najbardziej narażonymi na kryzys, ponieważ są to branże które zdecydowaną większość część swojej produkcji eksportują do krajów UE.
Inne są jedynie powody widma kryzysu na rynku budowlanym. Tutaj spadek popytu ma miejsce, w związku z lawinowo wprowadzanymi ograniczeniami w dostępności kredytów.
W Rzeczpospolitej można było również znaleźć informację o tym, iż istnieje duże prawdopodobieństwo, że kryzys spowoduje ponowny wzrost bezrobocia w Polsce. Po tym jak spadło ono z 20 proc. do ok. 7 proc., tendencja może się odwrócić. Wszystko przez znaczące spadki zamówień na wytwarzane w Polsce produkty.
Zdecydowanie niekryzysową informację miała dla nas w ubiegłym tygodniu Gazeta Wyborcza. Otóż okazuje się, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy dla cudzoziemców. Jak podaje gazeta do końca sierpnia tego roku Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie wydał prawie 5,5 tysiąca pozwoleń na pracę w naszym kraju dla obcokrajowców. Jest to liczba o blisko 50% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Najwięcej wydano pozwoleń dla imigrantów z krajów azjatyckich, szczególnie Wietnamu, Chin oraz Indii. Z państw europejskich chcą u nas pracować przede wszystkim obywatele Ukrainy, Białorusi oraz Turcji.
Na koniec mamy jedną z bardziej istotnych wiadomości z rynku pracy, która została zamieszczona w ubiegłym tygodniu przez wszystkie media. Mianowicie decyzją Sejmu, dzień 6 stycznia nie będzie ustawowo wolnym od pracy. Przypomnijmy, iż projekt ustanowienia Święta Trzech Króli dniem wolnym, to inicjatywa obywatelska. Przeciwko głosowało 207 posłów, 186 było za, a 2 wstrzymało się od głosu.
17.10.2008