Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd tygodnia - cz. II

Przegląd tygodnia - cz. II

 
Przegląd tygodnia - cz. II

W dzisiejszym Przeglądzie Prasy będziemy starali się pokazać, jak powiedzenie „najciemniej pod latarnią” może odzwierciedlać sytuację na rynku pracy.

Dla kontrastu do ubiegłotygodniowych informacji o pogłębiającym się kryzysie finansowym, dzisiejszy Przegląd rozpoczynamy od wiadomości pozytywnej. Jak poinformował Dziennik Polska The Times, po raz kolejny spadła stopa bezrobocia. Tym razem do poziomu 8,9%, co oznacza, że w ciągu miesiąca zatrudnienie znalazło ok. 27 tysięcy osób. Najniższe wskaźniki są w województwach: małopolskim, wielkopolskim, śląskim oraz mazowieckim.

Mamy niestety także informacje zgoła inne. Otóż zdaniem Gazety Wyborczej, w najbliższej przyszłości blisko 250 dużych zakładów pracy planuje przeprowadzić zwolnienia pracowników. Oznacza to blisko 16 tysięcy nowych bezrobotnych. Zdaniem ekspertów sytuacja może się nasilać, gdyż polską gospodarkę czeka wyraźne spowolnienie.
Masowe zwolnienia często są zarzewiem strajków. Dlatego też za Rzeczpospolitą przedstawiamy informacje na temat nowych „zasad strajkowania”. Wszystko w związku z tym, iż do Komisji Trójstronnej trafił właśnie projekt zbiorowego kodeksu pracy. Jest to zbiór zupełnie nowych przepisów, regulujących prace związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. Kodeks przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy przewiduje szereg nowatorskich rozwiązań, które w przypadku niemożności porozumienia się z pracownikami, daje zdecydowanie większe przywileje pracodawcy. Jednak kodeks nie zapomina o zatrudnionych. Zwłaszcza tych, pracujących w firmach, w których nie ma organizacji związkowych. To z myślą nich, przewidziano szereg procedur ułatwiających powołanie instytucji wspomagających, takich jak np. rady zakładowe.

W Gazecie Wyborczej znalazła się także informacja, która zainspirowała nas do takiego, a nie innego wstępu do dzisiejszego Przeglądu Prasy. Otóż zdaniem periodyku, w hiszpańskim MSW od 10 lat zatrudniona była na czarno pewna Polka. Kobieta pełniąca funkcję tłumacza, otrzymywała przez ostatnią dekadę 300 euro w kopercie, bez podpisywania listy płac. Sprawa wyszła na jaw w momencie, w którym Polce podziękowano za współpracę. Wówczas ta zgłosiła całą sprawę do sądu, a ten przyznał jej ponad 22 tysięcy euro odszkodowania.

Na koniec jeszcze przedweekendowa nowinka technologiczna, prosto z New York Times. Jak pisze gazeta, firma Google, wprowadziła do swojej poczty internetowej Gmail nową opcję. To udogodnienie, o którym za chwilę, może ustrzec wiele osób przed zwolnieniem z pracy. Potentat informatyczny wprowadził funkcję, która uniemożliwia wysyłanie e-maila osobom będącym pod wpływem alkoholu. To informacja dedykowana wszystkim tym, którym pod wpływem weekendowego szaleństwa zdarzyło się napisać kilka szczerych słów do szefa.

 

 

24.10.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku wymagamy są od Ciebie następujące umiejętności: Prowadzenia pełnej księgowości. Sporządzanie deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Weryfikacja dokumentów pod względem księgowym i merytorycznym. Kontrola prawidłowości transakcji finansowych. Sporządzanie...
  • Konsultant ds. Sprzedaży Produktów Finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Szukamy osoby z ambicją, która chce rozwijać się w finansach, ma pozytywne podejście i lubi zdobywać nowych klientów. Co będziesz robić: Obsługiwać klientów w Polsce, Opowiadać o plusach współpracy z nami, Dbac o dobre relacje z klientami i...
  • Pomocnik Operatora

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Zabezpieczenie dostępności materiałów eksploatacyjnych do produkcji Dozowanie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych zgodnie z wytycznymi w instrukcjach technologicznych Ustawianie i kontrola prawidłowych parametrów pracy maszyn i urządzeń Kontrola wzrokowa płyty w trakcie...
  • Operator żurawia

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Załadunek surowca do maszyny przeróbczej Rozładunek samochodów z surowcem drzewnym Obsługa żurawia Dbałość o stan techniczny maszyny Pomoc przy obsłudze rębaków Udział przy pracach remontowych i konserwacyjnych rębaków Dbałość o stan techniczny obiektu rębaków...
  • Polboto Agrihandler Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Realizacja celów sprzedażowych zgodnie z założeniami planu sprzedaży regionu; Osiąganie założonego udziału w rynku maszyn w regionie sprzedaży; Budowanie relacji z klientami; Analiza potrzeb klienta i doradztwo w zakresie doboru maszyn; Bieżące raportowanie wyników...
  • Koordynator badań i analiz rynkowych

    Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zatrudniona osoba będzie odpowiedzialna za utrzymanie aktualnej wiedzy o rynku edukacyjnym poprzez planowanie i realizację badań (marketingowych, produktowych, prowadzenie desk research), przygotowanie analizy założeń biznesowych dla nowych produktów, a w szczególności za: przygotowanie...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.