W tym tygodniu w prasie dominowały informacje około podatkowe, dlatego też w naszym przeglądzie najwięcej będzie o rozliczeniach z fiskusem oraz innych aspektach działalności urzędów skarbowych. Na długo-weekendowy deser kilka słów o tych którzy zapewne spędzają go w egzotycznych okolicznościach przyrody.
Ubiegły tydzień był ostatnim w którym przeciętny Kowalski mógł złożyć swoje zeznanie podatkowe. Od wielu dni statystyczny Polak straszony był, że na skutek strajku nie zdąży się rozliczyć z fiskusem. Jednak jak pokazała rzeczywistość, protest tylko sprawę ułatwił. Jak informował Dziennik ogólnopolski strajk pracowników Urzędów Skarbowych spowodował, że…zaczęły one dużo sprawniej pracować. Mimo, że część pracowników zgodnie z zapowiedziami poszła na urlopy, to dzięki świetnie zorganizowanym zastępstwom wszystkie urzędy były czynne i obsługiwały petentów nawet dłużej niż zazwyczaj.
W temacie podatków pozostaje Gazeta Wyborcza, która pisała na swych łamach o przyjęciu przez rząd projektu ustawy abolicyjnej. Rozwiązania o których wspominaliśmy już niejednokrotnie w Przeglądzie prasy, obejmą tych podatników którzy przynajmniej w jednym roku w latach 2002 - 2007 uzyskali przychód z tytułu pracy zagranicą i na skutek niekorzystnych, dotychczas obowiązujących przepisów, zmuszeni byli do zapłaty podatku w Polsce. Wszyscy zainteresowani mają teraz prawo do uzyskania zwrotów.
Kilka dobrych słów dla tych, którzy zapewne nie musieli reperować budżetów domowych, emigracją zarobkową miał w tym tygodniu Dziennik. Otóż gazeta poinformowała, iż pensje prezesów spółek już wkrótce wzrosnąć będą mogły nawet piętnastokrotnie. Wszystko dzięki projektowi, którym zajmuje się obecnie rząd. Zakłada on zmianę zasad wynagradzania w spółkach, które podlegają pod tzw. ustawę kominową. Stanowi ona duże ograniczenie w ustalaniu wysokości wynagrodzeń. Nowy projekt zakłada zwolnienie z tego rodzaju barier i uzależnieniu płac kadry menadżerskiej tylko i wyłącznie od kondycji spółki. Dzięki temu do pracy w największych polskich spółkach mają trafić najwybitniejsi fachowcy.
Pozostając w temacie dobrze zarabiających, na chwilę przeniesiemy się do show-bussinesu. Tym samym informujemy, iż pracę w reklamie w minionym tygodniu otrzymali: francuska aktorka, prywatnie żona Romana Polańskiego – Emmanuelle Seigner oraz nowa gwiazda polskiej sceny muzycznej – Piotr Kupicha. Znana z filmów „Frantic” oraz „Dziewiąte wrota” Seigner została twarzą rodzimej firmy kosmetycznej dr Irena Eris, natomiast wokalista zespołu Feel oddał swój wizerunek oraz jeden z przebojów bankowi Millenium. O angażu Francuzki pisał na swych łamach Dziennik, natomiast o nowej roli przebojowego katowiczanina Fakt.
Na drugim biegunie rynku pracy są osoby, o których w kontekście badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pisała na swych łamach Gazeta Wyborcza. Ministerstwo zainteresowało się skalą i przyczynami pracy nierejstrowanej. Z przeprowadzanych w okresie od lutego do listopada ubiegłego roku badań wynika, iż w Polsce tzw. szara strefa to 10 procent zatrudnionych. Daje to ok. 1.300.000 dorosłych Polaków. Głównymi filarami pracy nierejestrowanej są wszelkie zajęcia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz rolnictwo.
02.05.2008