Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przegląd prasy - cz. XXVI

Przegląd prasy - cz. XXVI

 
Przegląd prasy - cz. XXVI

W tym tygodniu w prasie dominowały informacje około podatkowe, dlatego też w naszym przeglądzie najwięcej będzie o rozliczeniach z fiskusem oraz innych aspektach działalności urzędów skarbowych. Na długo-weekendowy deser kilka słów o tych którzy zapewne spędzają go w egzotycznych okolicznościach przyrody.

Ubiegły tydzień był ostatnim w którym przeciętny Kowalski mógł złożyć swoje zeznanie podatkowe. Od wielu dni statystyczny Polak straszony był, że na skutek strajku nie zdąży się rozliczyć z fiskusem. Jednak jak pokazała rzeczywistość, protest tylko sprawę ułatwił. Jak informował Dziennik ogólnopolski strajk pracowników Urzędów Skarbowych spowodował, że…zaczęły one dużo sprawniej pracować. Mimo, że część pracowników zgodnie z zapowiedziami poszła na urlopy, to dzięki świetnie zorganizowanym zastępstwom wszystkie urzędy były czynne i obsługiwały petentów nawet dłużej niż zazwyczaj.

W temacie podatków pozostaje Gazeta Wyborcza, która pisała na swych łamach o przyjęciu przez rząd projektu ustawy abolicyjnej. Rozwiązania o których wspominaliśmy już niejednokrotnie w Przeglądzie prasy, obejmą tych podatników którzy przynajmniej w jednym roku w latach 2002 - 2007 uzyskali przychód z tytułu pracy zagranicą i na skutek niekorzystnych, dotychczas obowiązujących przepisów, zmuszeni byli do zapłaty podatku w Polsce. Wszyscy zainteresowani mają teraz prawo do uzyskania zwrotów.
Kilka dobrych słów dla tych, którzy zapewne nie musieli reperować budżetów domowych, emigracją zarobkową miał w tym tygodniu Dziennik. Otóż gazeta poinformowała, iż pensje prezesów spółek już wkrótce wzrosnąć będą mogły nawet piętnastokrotnie. Wszystko dzięki projektowi, którym zajmuje się obecnie rząd. Zakłada on zmianę zasad wynagradzania w spółkach, które podlegają pod tzw. ustawę kominową. Stanowi ona duże ograniczenie w ustalaniu wysokości wynagrodzeń. Nowy projekt zakłada zwolnienie z tego rodzaju barier i uzależnieniu płac kadry menadżerskiej tylko i wyłącznie od kondycji spółki. Dzięki temu do pracy w największych polskich spółkach mają trafić najwybitniejsi fachowcy.

Pozostając w temacie dobrze zarabiających, na chwilę przeniesiemy się do show-bussinesu. Tym samym informujemy, iż pracę w reklamie w minionym tygodniu otrzymali: francuska aktorka, prywatnie żona Romana Polańskiego – Emmanuelle Seigner oraz nowa gwiazda polskiej sceny muzycznej – Piotr Kupicha. Znana z filmów „Frantic” oraz „Dziewiąte wrota” Seigner została twarzą rodzimej firmy kosmetycznej dr Irena Eris, natomiast wokalista zespołu Feel oddał swój wizerunek oraz jeden z przebojów bankowi Millenium. O angażu Francuzki pisał na swych łamach Dziennik, natomiast o nowej roli przebojowego katowiczanina Fakt.
Na drugim biegunie rynku pracy są osoby, o których w kontekście badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pisała na swych łamach Gazeta Wyborcza. Ministerstwo zainteresowało się skalą i przyczynami pracy nierejstrowanej. Z przeprowadzanych w okresie od lutego do listopada ubiegłego roku badań wynika, iż w Polsce tzw. szara strefa to 10 procent zatrudnionych. Daje to ok. 1.300.000 dorosłych Polaków. Głównymi filarami pracy nierejestrowanej są wszelkie zajęcia związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego oraz rolnictwo.

 

 

02.05.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Monter urządzeń chłodniczych

    RALCO TECHNIC SP Z O O   Warszawa    praca mobilna
    pracownik fizyczny  pełny etat   8 000 - 14 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: mechaniczny montaż urządzeń chłodniczych; montaż instalacji chłodniczej (lutowanie miedzi) i elektrycznej; utrzymywanie porządku miejsca pracy; inne zadania związane z realizacją montaży instalacji chłodniczych;
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...
  • Specjalista ds. Serwisu

    Interhandler Sp. z o.o.   Koszalin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Opracowywanie zamówień i sprzedaż części zamiennych Bieżąca obsługa Klienta Przyjmowanie zamówień Rozliczanie mechaników z pobranych części i materiałów Aktywny kontakt z klientem Obsługa magazynu Przygotowywanie części i materiały eksploatacyjne dla Mechaników...
  • Specjalista / Specjalistka ds. BHP

    Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów sp. z o.o.   Mińsk Mazowiecki    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie kontroli przestrzegania zasad BHP. Informowanie zarządu o wszelkich zagrożeniach występujących na terenie zakładu. Sporządzanie rocznych analiz. Szkolenia z zakresu BHP. Udział w procesie modernizacji zakładu. Prowadzenie dokumentacji związanej z...
  • Cieśla szalunkowy

    Mosty Łódź S.A.   podkarpackie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: prace ciesielskie na obiektach budowlanych, budowanie szalunków systemowych typu PERI, DOKA, możliwość pracy w delegacji.
  • Specjalista ds. handlowych na rynek krajowy

    MOBI Sp. z o.o.   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagamy: znajomość języka polskiego w stopniu bardzo dobrym.

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.