Znalazłe(a)ś już pracodawcę za granicą, masz niezbędne pozwolenia lub otrzymasz je zaraz po przyjeździe? Zadanie kluczowe więc wykonane, ale nikt nie powiedział, że najtrudniejsze. Wyjazd bez odpowiedniego przygotowania może przynieść wiele, czasem kosztownych niespodzianek.
Każda osoba zatrudniona w UE i odprowadzająca składki na ubezpieczenie zdrowotne, ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Jeśli więc zatrudniamy się za granicą, nie musimy się martwić o formalności. Ale zmiana lekarza (nawet w Polsce) może być stresująca. Jeśli cierpimy
na chorobę wymagającą specjalistycznego leczenia, nowy zagraniczny lekarz będzie chciał wiedzieć, jak przebiegało ono dotychczas w Polsce. Przydadzą się: historia choroby, nazwy leków, jakie przyjmujemy, prześwietlenia itd.
- Ważne są także sprawy, nazwijmy to - aprowizacyjne. O ile to możliwe,
postarajmy się załatwić mieszkanie jeszcze przed wyjazdem. Najpewniejszy sposób to skorzystać z polecenia zaufanej osoby. Jeśli jednak nie znamy nikogo na miejscu i zamierzamy szukać dopiero po przyjeździe, zastanówmy się, jak się do tego zabrać - radzi Andrzej Kosionek z biura All Works zajmującego się zagranicznymi wyjazdami zarobkowymi. Konieczne będzie zorientowanie się jakie obowiązują ceny i jak wysoka jest zazwyczaj kaucja. Spróbujmy znaleźć w Internecie strony, które umożliwiają zamieszczenie ogłoszenia. Dowiedzmy się, ile kosztują usługi biur pośrednictwa.
- Nigdy nie powinniśmy płacić przelewem za obietnicę "zarezerwowania" dla nas mieszkania czy pokoju. Pieniędzy możemy już nigdy nie zobaczyć - podobnie jak obiecanego lokum - dodaje Kosionek. Wybierając mieszkanie zwróć uwagę, czy jest możliwość podłączenia się do sieci. Jeśli nie, dowiedzmy się, ile kosztuje założenie Internetu lub czy są dostępne kawiarenki internetowe lub tzw. hot-spoty. Na pewno też przyda się telefon - nie zapomnijmy spytać, czy mieszkanie jest w niego wyposażone. W przypadku telefonów komórkowych, roaming może nas przy dłuższym wyjeździe zrujnować. Zastanówmy się więc, czy będziemy korzystać za granicą z komórki. A jeśli tak, z usług którego operatora warto skorzystać, czy lepiej płacić abonament, czy raczej mieć
telefon na kartę. Jeśli nie chcemy przepłacać za rozmowy z Polską, dowiedzmy się, czy są dostępne specjalne karty gwarantujące tańsze rozmowy międzynarodowe.
17.07.2008