Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przed wyjazdem cz. I

Przed wyjazdem cz. I

 
Przed wyjazdem cz. I

Znalazłe(a)ś już pracodawcę za granicą, masz niezbędne pozwolenia lub otrzymasz je zaraz po przyjeździe? Zadanie kluczowe więc wykonane, ale nikt nie powiedział, że najtrudniejsze. Wyjazd bez odpowiedniego przygotowania może przynieść wiele, czasem kosztownych niespodzianek.

Na forach internetowych często pojawiają się posty o treści: "Przyjeżdżam za tydzień do Londynu. Poszukuję pracy i taniego mieszkania. Może ktoś coś słyszał?". Co zrobić, by uniknąć podobnych problemów? - Przed wyjazdem postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o warunkach życia i pracy w danym kraju. Począwszy od czysto "przewodnikowych" informacji jak np. numery alarmowe, po cenę biletu miesięcznego. Pomyślmy, co nas czeka po przyjeździe i jakich informacji będziemy w związku z tym potrzebować. Jeśli np. na miejscu musimy dopełnić jakichś formalności: złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, zarejestrować się itd. - sprawdźmy, gdzie dokładnie powinniśmy się w tym celu udać, jakie procedury nas czekają i ile kosztują.- radzi Andrzej Kosionek z biura All Works zajmującego się zagranicznymi wyjazdami zarobkowymi.

Przed wyjazdem warto też skompletować jak najwięcej dokumentów. Przydać się mogą wszelkie metryki: akt urodzenia, małżeństwa, wszystkie dokumenty tożsamości, polisy. Być może przyda się także historia konta bankowego. Na pewno będą nam potrzebne dokumenty związane z wykształceniem i doświadczeniem - dyplomy, świadectwa, certyfikaty. Warto je nie tylko przetłumaczyć, ale upewnić się, że na pewno będą uznane za granicą za legalne. Legalizacją większości dokumentów potwierdzających wykształcenie zajmuje się MEN.

- Jeśli posiadamy referencje od poprzedniego pracodawcy, też weźmy je ze sobą. Oczywiście nie warto robić tłumaczenia wszystkiego, bo to kosztuje fortunę - dodaje Kosionek. Przed wyjazdem za granicę powinniśmy także odwiedzić dwa miejsca: fotografa i punkt kserograficzny. Zdjęcia paszportowe i kserokopie dokumentów mogą się przydać - i to w dużej ilości. A za granicą koszty i jednego i drugiego mogą być wyższe niż w Polsce (czasem nawet znacznie). Jadąc na dłużej nie opłaca się korzystać z polskiego konta i płacić prowizji za przelewy i podejmowanie pieniędzy z bankomatów. Rachunek w zagranicznym banku przyda się także do przelewów Twojego wynagrodzenia.

- Nie zastanawiajmy się nad najkorzystniejszą ofertą w momencie, gdy zostaną nam dwa dni na założenie konta. Każdy bank prezentuje swoją ofertę w Internecie. Sprawdźmy wcześniej oprocentowanie, koszty prowadzenia konta, wysokość pobieranych prowizji itd. - mówi Kosionek.

 

 

09.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.