Praca.pl Poradniki Temat dnia
Przed wyjazdem cz. I

Przed wyjazdem cz. I

 
Przed wyjazdem cz. I

Znalazłe(a)ś już pracodawcę za granicą, masz niezbędne pozwolenia lub otrzymasz je zaraz po przyjeździe? Zadanie kluczowe więc wykonane, ale nikt nie powiedział, że najtrudniejsze. Wyjazd bez odpowiedniego przygotowania może przynieść wiele, czasem kosztownych niespodzianek.

Na forach internetowych często pojawiają się posty o treści: "Przyjeżdżam za tydzień do Londynu. Poszukuję pracy i taniego mieszkania. Może ktoś coś słyszał?". Co zrobić, by uniknąć podobnych problemów? - Przed wyjazdem postarajmy się dowiedzieć jak najwięcej o warunkach życia i pracy w danym kraju. Począwszy od czysto "przewodnikowych" informacji jak np. numery alarmowe, po cenę biletu miesięcznego. Pomyślmy, co nas czeka po przyjeździe i jakich informacji będziemy w związku z tym potrzebować. Jeśli np. na miejscu musimy dopełnić jakichś formalności: złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt, zarejestrować się itd. - sprawdźmy, gdzie dokładnie powinniśmy się w tym celu udać, jakie procedury nas czekają i ile kosztują.- radzi Andrzej Kosionek z biura All Works zajmującego się zagranicznymi wyjazdami zarobkowymi.

Przed wyjazdem warto też skompletować jak najwięcej dokumentów. Przydać się mogą wszelkie metryki: akt urodzenia, małżeństwa, wszystkie dokumenty tożsamości, polisy. Być może przyda się także historia konta bankowego. Na pewno będą nam potrzebne dokumenty związane z wykształceniem i doświadczeniem - dyplomy, świadectwa, certyfikaty. Warto je nie tylko przetłumaczyć, ale upewnić się, że na pewno będą uznane za granicą za legalne. Legalizacją większości dokumentów potwierdzających wykształcenie zajmuje się MEN.

- Jeśli posiadamy referencje od poprzedniego pracodawcy, też weźmy je ze sobą. Oczywiście nie warto robić tłumaczenia wszystkiego, bo to kosztuje fortunę - dodaje Kosionek. Przed wyjazdem za granicę powinniśmy także odwiedzić dwa miejsca: fotografa i punkt kserograficzny. Zdjęcia paszportowe i kserokopie dokumentów mogą się przydać - i to w dużej ilości. A za granicą koszty i jednego i drugiego mogą być wyższe niż w Polsce (czasem nawet znacznie). Jadąc na dłużej nie opłaca się korzystać z polskiego konta i płacić prowizji za przelewy i podejmowanie pieniędzy z bankomatów. Rachunek w zagranicznym banku przyda się także do przelewów Twojego wynagrodzenia.

- Nie zastanawiajmy się nad najkorzystniejszą ofertą w momencie, gdy zostaną nam dwa dni na założenie konta. Każdy bank prezentuje swoją ofertę w Internecie. Sprawdźmy wcześniej oprocentowanie, koszty prowadzenia konta, wysokość pobieranych prowizji itd. - mówi Kosionek.

 

 

09.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.