Myśląc o wyjeździe do pracy zagranicą, myślimy raczej o krajach takich jak Niemcy, Anglia, Francja, USA, Kanada czy Australia. Kierunek wschodni jest znacznie rzadziej brany pod uwagę. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej krajom takim jak Ukraina, może się okazać, że
wspomniane przekonanie jest zupełnie mylne.
W przeciwieństwie do Europy Zachodniej, Ukraina ma własną, świetnie wyszkoloną kadrę inżynierów. Dlatego znacznie więcej ofert znajdą dla siebie menedżerowie różnych specjalizacji. Poszukiwani są przedstawiciele handlowi, specjaliści sprzedaży, kierownicza kadra zarządzająca, specjaliści ds. produkcji, marketingu i PR. Dodatkowo, ze względu na Euro 2012, jest znaczne zapotrzebowanie na pracowników budowlanych - od niewykwalifikowanych robotników, do specjalistów i kierowników włącznie.
- Decyzja o wyjeździe do pracy na Ukrainę pociąga za sobą wiele formalności i spraw organizacyjnych. W kraju można przebywać bez wizy 90 dni od momentu przekroczenia granicy, ale nie wolno wówczas legalnie pracować. Aby móc podjąć pracę, należy wcześniej uzyskać wizę i pozwolenie, o które występuje ukraiński pracodawca.
Musi on wykazać, że na lokalnym rynku nie ma możliwości zatrudnienia odpowiedniej osoby - stąd potrzeba zatrudnienia obcokrajowca. Co ciekawe, musi dowieść braku odpowiednich pracowników lokalnych nie tylko w przypadku osoby zatrudnianej bezpośrednio, ale również w przypadku osoby oddelegowanej przez zagraniczną firmę do pracy na Ukrainie. Wyjątkami są osoby mające prawo stałego pobytu na Ukrainie oraz artyści - wyjaśnia Artur Kamieński z biura Poldanor S.A., która organizuje pracę m.in. u naszego wschodniego sąsiada.
Podstawową umową dokumentującą zatrudnienie jest umowa o pracę,
niemniej prawo dopuszcza również umowę zlecenie i umowę o dzieło. Każdy pracownik może złożyć wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem rozwiązania umowy, natomiast pracodawca może rozwiązać umowę z pracownikiem wyłącznie w przypadkach przewidzianych w kodeksie pracy, z reguły z zachowaniem 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia. - Na Ukrainie obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, ułożony podobnie jak w Polsce (5 dni roboczych, 8 godz./dzień). W przeddzień świąt i dni ustawowo wolnych od pracy, dzień pracy jest krótszy o godzinę. W ciągu roku pracownikowi przysługuje minimum 14 dni płatnego urlopu. Jego wymiar zależy od stażu pracy i stanowiska (im dłuższy jest staż pracy tym więcej dni urlopowych) - dodaje Kamieński.
Na koniec kilka porad praktycznych. Najlepszym środkiem do dalszych podróży jest kolej, której sieć jest rozległa, a pociągi kursują często. Połączenia dalekobieżne wymagają najczęściej wykupienia miejscówki, dostępnej za okazaniem paszportu w kasie. Natomiast pociągi lokalne nie wymagają żadnych formalności poza zakupem biletu. W miastach jest dobrze rozwinięta komunikacja publiczna - autobusy, trolejbusy, tramwaje i metro. Bilety kupujemy u biletera, którego znajdziemy w każdym tramwaju, czy autobusie.
- Bardzo popularnym środkiem transportu są także prywatne busy - tak zwane marszrutki. Są droższe od pozostałego transportu publicznego, ale połączenia są bardziej elastyczne i dostosowane do konkretnych potrzeb pasażerów - Kamieński.
11.08.2008