Praca.pl Poradniki Temat dnia
Poszukiwani: dobry kelner/barman

Poszukiwani: dobry kelner/barman

 
Poszukiwani: dobry kelner/barman

Rynek pracy przerzedza się z dnia na dzień. Nie tylko z powodu masowych wyjazdów Polaków za granicę, ale również zwiększających się wymagań tych, którzy zdecydowali się pozostać w kraju. Problemy z tego wynikające mają swoje odzwierciedlenie niemal w każdej branży: coraz trudniej jest pozyskać dobrego i rzetelnego pracownika. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Pani Marta Stachoń, menadżer katowickiego pubu Metamorfozy. W rozmowie z nami przedstawia trudności związane z rekrutacją do pracy w ekskluzywnym pubie, a także podpowiada przyszłym kandydatom jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w tej branży.

Praca.pl – Ma Pani za sobą imponujące doświadczenie przy organizacji imprez, bankietów, wieczorów klimatycznych etc. Czy trudno znaleźć dobrych pracowników pracujących przy tych przedsięwzięciach?

Marta Stachoń – Bardzo trudno! Jeszcze parę lat temu, gdy byłam menadżerką w gospodarstwie agroturystycznym, sytuacja wyglądała inaczej. Obecnie, gdy większość potencjalnych pracowników wybrało pracę na Wyspach, została tylko garstka tych, którzy są godni zainteresowania pracodawcy. Dlatego właśnie, tak bardzo da się zauważyć częste zmiany na stanowisku kelnera czy barmana.

Praca.pl – Jak Pani myśli, z czego to wynika? Może wynagrodzenie nie spełnia oczekiwań kandydatów na te posady?

Marta Stachoń: Nie wydaje mi się, że jest to kwestia wynagrodzenia. Zarobki, jak na nasz rynek pracy, są dobre. Dodatkowo, pracownicy mogą liczyć na napiwki, które w elitarnych pubach czy klubach są dość wysokie. To co najprawdopodobniej odstrasza pracowników to zmianowy system godzin pracy oraz dyspozycyjność, w szczególności podczas weekendów. Nasz pub otwarty jest od 10 rano do późnych godzin nocnych. Pomimo, że podczas rekrutacji przedstawiamy kandydatowi pełen zakres jego obowiązków i czas pracy, wielu temu nie potrafi sprostać.

Praca.pl – Być może są wygórowane? Praca przez cały tydzień, do późnych godzin nocnych…

Marta Stachoń: To nie tak. Gdy przyjmujemy nowego pracownika, zadajemy mu szereg pytań dotyczących jego systemu pracy: w które dni chciałby pracować, w które godziny, jakie dni chciałby mieć wolne etc. Jeżeli odpowiada mu praca od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, to nie ma problemu. Jeżeli chciałby dostać wolne, również i na to się zgodzimy. W momencie kiedy nasz pracownik jest zadowolony, emanuje to na klientów naszego pubu. A o to właśnie chodzi – by klient czuł się u nas dobrze.

Praca.pl – Na jakie cechy zwracana jest szczególna uwaga podczas rekrutacji?

Marta Stachoń: W momencie, gdy kandydat przychodzi do nas z CV najważniejszy jest jego ubiór. Trudno zaufać człowiekowi ubiegającemu się o pracę, gdy przychodzi np. w brudnych butach. Odpowiednia prezencja jest niezwykle ważna w tej branży, dlatego schludny wygląd zwiększa wiarygodność kandydata w oczach pracodawcy. Kolejny krok to selekcja CV. Z tym bywa różnie, nieraz są one przekłamane czyli wypisane umiejętności nie przekładają się na rzeczywiste zdolności. Dlatego umawiamy się na rozmowę, podczas której staramy się zweryfikować CV. Jeżeli ten etap kandydat przejdzie pomyślnie, zostaje zaproszony na dzień szkoleniowy, a później ewentualnie do współpracy.

Praca.pl – Wspomniała Pani, że CV niejednokrotnie są przekłamane. W takim razie co jest najważniejsze podczas ich selekcji?

Marta Stachoń: Należy pamiętać, że doświadczenie jest mile widziane, ale nie najważniejsze. Jeżeli kandydat ma ukończone kursy barmańskie, ale nie potrafi nawiązać kontaktu z klientem, jest antypatyczny, przeważnie nie ma dużych szans na zatrudnienie. Z drugiej strony, jeżeli mamy kandydata bez doświadczenia, ale uśmiechniętego, komunikatywnego, chcącego się uczyć i podejmować nowe wyzwania, zazwyczaj go przyjmujemy. Kolejnym ważnym elementem na jaki zwracamy uwagę podczas rekrutacji są wypisane zainteresowania, hobby. Lubimy pracować z ludźmi, którzy mają własne pasje. Jednak czasami zdarza się tak, że mogą one przeszkodzić w efektywnej pracy, np. częste wyjazdy na spływy kajakowe. Oczywiście, wszystkie te kwestie są do przedyskutowania z pracownikiem.

Praca.pl – Jakimi innymi cechami powinien się wyróżniać potencjalny pracownik?

Marta Stachoń: Jak już wcześniej wspomniałam poszukujemy ludzi komunikatywnych, pracowitych, uśmiechniętych i otwartych. Ważne jest również, by same chciały się doskonalić, poprawiać swoje błędy. Wszak nikt nie jest nieomylny! Poza tym, nie ukrywam, że lubimy ludzi kreatywnych i angażujących się w życie pubu. Pomoc przy organizacji wieczorów, nowe pomysły na rozwój czy promocję pubu zawsze spotyka się z uznaniem w oczach pracodawcy. Wierzę, ze takich pracowników jest coraz więcej!

Praca.pl – Dziękuję za rozmowę.

 

 

08.08.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Księgowa / Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku wymagamy są od Ciebie następujące umiejętności: Prowadzenia pełnej księgowości. Sporządzanie deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Weryfikacja dokumentów pod względem księgowym i merytorycznym. Kontrola prawidłowości transakcji finansowych. Sporządzanie...
  • Konsultant ds. Sprzedaży Produktów Finansowych

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat   6 400 - 14 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! Szukamy osoby z ambicją, która chce rozwijać się w finansach, ma pozytywne podejście i lubi zdobywać nowych klientów. Co będziesz robić: Obsługiwać klientów w Polsce, Opowiadać o plusach współpracy z nami, Dbac o dobre relacje z klientami i...
  • Pomocnik Operatora

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Zabezpieczenie dostępności materiałów eksploatacyjnych do produkcji Dozowanie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych zgodnie z wytycznymi w instrukcjach technologicznych Ustawianie i kontrola prawidłowych parametrów pracy maszyn i urządzeń Kontrola wzrokowa płyty w trakcie...
  • Operator żurawia

    KRONOSPAN OSB Sp. z o.o   Strzelce Opolskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Obowiązki: Załadunek surowca do maszyny przeróbczej Rozładunek samochodów z surowcem drzewnym Obsługa żurawia Dbałość o stan techniczny maszyny Pomoc przy obsłudze rębaków Udział przy pracach remontowych i konserwacyjnych rębaków Dbałość o stan techniczny obiektu rębaków...
  • Polboto Agrihandler Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Realizacja celów sprzedażowych zgodnie z założeniami planu sprzedaży regionu; Osiąganie założonego udziału w rynku maszyn w regionie sprzedaży; Budowanie relacji z klientami; Analiza potrzeb klienta i doradztwo w zakresie doboru maszyn; Bieżące raportowanie wyników...
  • Koordynator badań i analiz rynkowych

    Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zatrudniona osoba będzie odpowiedzialna za utrzymanie aktualnej wiedzy o rynku edukacyjnym poprzez planowanie i realizację badań (marketingowych, produktowych, prowadzenie desk research), przygotowanie analizy założeń biznesowych dla nowych produktów, a w szczególności za: przygotowanie...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.