Praca.pl Poradniki Temat dnia
Podchwytliwe pytania cz. I

Podchwytliwe pytania cz. I

 
Podchwytliwe pytania cz. I

Każdemu zdarzyło się podczas rozmowy kwalifikacyjnej  powiedzieć coś, co stawiało go w niekorzystnym świetle. Jeżeli wydaje Ci się, że był to przypadek, to prawdopodobnie jesteś w błędzie - rekruterzy mają swoje sposoby, by dowiedzieć się o nas rzeczy, których nie chcielibyśmy mówić.

Rekruterzy doskonale wiedzą, że kandydaci lubią "ubarwiać" swoje CV. Dotyczy to zarówno osób młodych, ze znikomymi doświadczeniami zawodowymi, jak i starszych, z wieloma latami pracy. I jedni, i drudzy w swoich życiorysach dodają sobie kompetencji, doświadczeń, sukcesów, znaczenia dla firmy, przebytych szkoleń i zdobytych certyfikatów. Dlatego rekruterzy szkoleni są w taki sposób, aby zadawać
podchwytliwe pytania, by zdobyć odpowiedzi nawet w przypadku kłopotliwych kwestii.

- Oczywiście o wiele rzeczy nie można zapytać kandydata wprost.
Może on bowiem uparcie twierdzić, że jest tak, jak napisał w CV, a przy bardziej szczegółowych pytaniach zasłonić się np. tajemnicą firmy, dla której nadal pracuje. Niekoniecznie musi to oznaczać, że ma się coś do ukrycia. Wręcz przeciwnie, może to pozytywnie świadczyć o kandydacie i jego etyce zawodowej. Są bowiem szczegółowe dane o firmie, których nie można zdradzić. Należą do nich dane finansowe, informacje o klientach, plany, nazwiska osób z firmy, budżety, cenniki, płace, etc. Rekruterzy oczywiście chcieliby poznać te dane (a zwłaszcza płace i nazwiska osób pracujących w firmie), ale mogą o to tylko prosić. Nie mogą uzależniać swojej decyzji od pozyskania tych informacji. Możemy zawsze wyraźnie powiedzieć, że tego typu danych nie wyjawimy - zabezpieczymy się w ten sposób przed niektórymi kłopotliwymi pytaniami, a przy okazji pokażemy, że poważnie podchodzimy do swoich obowiązków i jesteś lojalny wobec firmy - radzi Jarosław Chaberko z K&K Select.

Trudno jest również przyłapać kandydata na jakichś niekorzystnych
cechach psychologicznych czy uprzedzeniach - każdy rozsądny człowiek zaprzeczy, jeśli będzie o to zapytany wprost. Przecież tylko szaleniec przyzna, że w pracy najbardziej lubi się zajmować piciem kawy, plotkowaniem i uczestniczeniem w internetowych aukcjach. W takiej sytuacji należy zdobyć informacje podstępem, zadając podchwytliwe pytanie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej większość osób jest bardzo zestresowana, łatwo więc wpada w pułapki. Każdy rekruter ma swój indywidualny sposób, ale kilka metod się powtarza.

- Pierwszą jest spoufalenie się z kandydatem. Rekruter udaje, że
wierzy w każde jego słowo, potakuje, nie zadaje trudnych, kłopotliwych pytań. Wszelkie wątpliwości wyjaśnia na korzyść kandydata. Dzięki temu kandydat zaczyna mu ufać i jego czujność spada. Gdy nadejdzie odpowiedni moment, rekruter zadaje pytanie w rodzaju "proszę mi powiedzieć, tak między nami...". Oczywiście na rozmowie kwalifikacyjnej nic nie pozostaje "między nami" - rekruter nie spotyka się z kandydatem dla przyjemności, tylko w ramach swoich obowiązków służbowych. Wbrew pozorom na ten najłatwiejszy z trików nabiera się bardzo wiele osób - ocenia Chaberko.

Jak z kolei poznać opinię kandydata o przełożonych? Wiadomo, że każdy będzie zapewniał, że jest z nimi w świetnych stosunkach i jest przez
nich doceniany. Świetną metodą jest więc...narzekanie na swoich szefów.
- Rekruter może np. powiedzieć: "każdy ma złego szefa, prawda?",
albo: "mało który szef zna się na swoich obowiązkach, u nas to prawdziwy koszmar, u Pana jest pewnie tak samo?" lub: "trzeba mieć dużo
szczęścia, żeby nie trafić na niekompetentnego przełożonego, to się chyba po prostu nie zdarza, pewnie u Pana w firmie jest podobnie?".
Kandydaci, ośmieleni taką deklaracją ze strony rekrutera, dają upust swoim mniej lub bardziej uzasadnionym frustracjom w stosunku do przełożonych.

Oczywiście negatywna opinia o szefie to nic karygodnego, ale rekruter postara się ocenić, czy jest ona w pełni uzasadniona. Przy okazji może się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy - np. kandydat, który chwali się swoją samodzielną i ważną rolą w firmie, nie może później narzekać, że "szef nie pozwala mu nic zrobić" - mówi Chaberko.

 

 

17.09.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    7 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.