O tym kim jest profesjonalna wizażystka i stylistka opowiada Aneta Borowska, specjalista ds. wizerunku z agencji New Face z Krakowa.
Praca.pl - Czy wizażystka lub stylistka to ten sam zawód co kosmetyczka?
Aneta Borowska - Absolutnie nie, choć w Polsce te profesje są ze sobą mylone. Co prawda wizażysta zajmuje się twarzą klienta, ale dopasowuje nie tylko kolor szminki czy tuszu. Musi dobrać fryzurę, biżuterię, a jeśli do tego zajmuje się stylizacją to w grę wchodzi cała garderoba.
Praca.pl - Ale to już nie tylko w kwestii twarzy?
Aneta Borowska - Oczywiście - stylista, to w pewnym sensie twórca wizerunku konkretnej osoby - od sposobu chodzenia i ubierania się do tego jakie kolczyki nosi, a czasem nawet jak mówi.
Praca.pl - Czy łatwo o pracę w tej branży?
Aneta Borowska - Coraz łatwiej. Rynek tego typu usług dopiero się u nas rozwija i jest ogromne pole do popisu. Nadal mamy zbyt mało agencji reklamowych, które robiłyby sesje zdjęciowe, nie ma rynku mody. Jest jeszcze dużo do zrobienia.
Praca.pl - Gdzie można nauczyć się tego zawodu?
Aneta Borowska - Podstawy trzeba poznać na odpowiednich kursach i szkoleniach wizażu i stylizacji, prowadzonych przez kompetentne osoby z firm kosmetycznych. Choć zwykle, aby pracować jako wizażysta, wystarczy mieć umiejętności nabyte w czasie np. organizowania eventów czy pokazów. Bardzo wielu jest samouków w tym zawodzie choć ci najlepsi zwykle zaczynają od studiów na kierunku kosmetologia. Przyszłym stylistom polecam pogłębienie wiedzy na szkoleniach stylizacji ubioru, a nawet rysunku, analizy kolorystycznej postaci (przedmiot kluczowy dla umiejętności wizażysty) no i oczywiście makijażu - różnych jego odmian, np. makijażu upiększającego czy makijażu fashion. Jeśli do tego dojdą umiejętności fryzjerskie to mamy komplet. Niestety dzisiaj brakuje szkół, które całościowo podchodziłyby do tematu. Z resztą ostrzegam także, iż praca wizażysty czy stylisty nie jest typowym siedzeniem "na etacie". Zwykle pracuje się na konkretne zlecenie np. koncernu farmaceutycznego czy agencji reklamowej.
Praca.pl - Czy można liczyć, że wizażystów będzie przybywać?
Aneta Borowska - Jest duże zapotrzebowanie na osoby pracujące w tej profesji, ponieważ dobra prezentacja staje się obecnie bardzo ważna w każdej praktycznie dziedzinie życia. Podstawową sprawą jest pierwsze wrażenie - zazwyczaj pierwsze kilka sekund decyduje, jak ludzie nas oceniają. Kobiety szczególnie powinny dbać o swoją urodę i wygląd - w związku z tym potrzebują osób, które się na tym znają i służą profesjonalną pomocą. Uważam, że każda kobieta powinna spotkać się z wizażystą czy stylistą. Należy to rozpocząć nawet w szkole średniej, gdzie powinno się uczyć przedmiotu "estetyka", na którym panie poznałyby reguły dbania o siebie.
30.01.2008