Opisywaliśmy już jak ma wyglądać idealne CV. Dzisiaj zajmiemy się listem motywacyjnym, a pomoże nam w tym Joanna Kamil z grupy Test zajmującej się zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Praca.pl - Jak długi może być list motywacyjny?
Joanna Kamil - Podobnie jak CV, nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Musi być też pozbawiony "graficznych fajerwerków" i ozdobników. Niemile widziane są popisy pisarskie. Ważne jest, żeby przekazywał jak najwięcej informacji i pokazał, że kandydat radzi sobie z pisaniem "od siebie".
Praca.pl - Co jest najważniejsze w formule listu?
Joanna Kamil - Dokument, jak sama nazwa wskazuje, ma dotyczyć motywacji. Po pierwsze, powinien więc tłumaczyć motywację, jaką kierujemy się ubiegając się o pracę na danym stanowisku, a po drugie musi zmotywować pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.
Praca.pl - Jak w takim razie powinien wyglądać idealny list motywacyjny?
Joanna Kamil - Standardem jest imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy umieszczone u góry z lewej strony - więcej nie potrzeba, bo nasze dane są już w CV. Jeśli znamy imię i nazwisko osoby, do
której list ma trafić, to wpisujemy je poniżej naszych danych z prawej strony kartki. Jeśli nie - powinniśmy się chociaż dowiedzieć do jakiego działu kierujemy list.
Praca.pl - Jak sobie podzielić tekst?
Joanna Kamil - W pierwszym akapicie listu piszemy o celu naszego listu, czyli, że aplikujemy na stanowisko X, o ofercie wiemy np. z portalu internetowego lub gazety (wówczas podajemy datę wydania). Nie wolno zapomnieć o numerze referencyjnym ogłoszenia - niektóre firmy zatrudniają naraz wielu ludzi i numer pomaga im posegregować aplikacje. W drugiej części listu trzeba wytłumaczyć adresatowi, dlaczego właśnie my nadajemy się na to na stanowisko. Tutaj ważne jest wymienienie zalet, umiejętności itd. Najlepiej dodać coś co nie pojawiło się w CV. Trzecia część listu motywacyjnego powinna wytłumaczyć, co nas motywuje do pracy w tej firmie. Warto pamiętać, że samo stwierdzenie, iż motywacją są "możliwości rozwoju" i "praca w prestiżowej firmie", to za mało. Potrzebne są konkrety. Możemy napisać, dlaczego interesuję nas ta branża, dlaczego chcemy pracować akurat w tym dziale itd. Na zakończenie listu można wspomnieć, że z przyjemnością zaprezentujemy
się podczas interview. Nie powinno to być jednak zbyt natarczywe. To pracodawca ma podjąć decyzję o spotkaniu, a nie my. Składamy podpis i tyle.
Praca.pl - Co z klauzulą o ochronie danych osobowych?
Joanna Kamil - Przepisy nie regulują wprawdzie, czy ma to być przy liście czy przy CV, ale z reguły życiorys jest dłuższy i nie ma już miejsca na taki dopisek. A tu zwykle się zmieści. Jeśli nie - trzeba wysłać to oświadczenie na kolejnej kartce bądź w kolejnym załączniku.
21.05.2008