Praca.pl Poradniki Temat dnia
List na tapecie

List na tapecie

 
List na tapecie

Opisywaliśmy już jak ma wyglądać idealne CV. Dzisiaj zajmiemy się listem motywacyjnym, a pomoże nam w tym Joanna Kamil z grupy Test zajmującej się zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Praca.pl - Jak długi może być list motywacyjny?
Joanna Kamil - Podobnie jak CV, nie powinien być dłuższy niż jedna strona. Musi być też pozbawiony "graficznych fajerwerków" i ozdobników. Niemile widziane są popisy pisarskie. Ważne jest, żeby przekazywał jak najwięcej informacji i pokazał, że kandydat radzi sobie z pisaniem "od siebie".

Praca.pl - Co jest najważniejsze w formule listu?
Joanna Kamil - Dokument, jak sama nazwa wskazuje, ma dotyczyć motywacji. Po pierwsze, powinien więc tłumaczyć motywację, jaką kierujemy się ubiegając się o pracę na danym stanowisku, a po drugie musi zmotywować pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Praca.pl - Jak w takim razie powinien wyglądać idealny list motywacyjny?
Joanna Kamil - Standardem jest imię i nazwisko, numer telefonu i adres mailowy umieszczone u góry z lewej strony - więcej nie potrzeba, bo nasze dane są już w CV. Jeśli znamy imię i nazwisko osoby, do
której list ma trafić, to wpisujemy je poniżej naszych danych z prawej strony kartki. Jeśli nie - powinniśmy się chociaż dowiedzieć do jakiego działu kierujemy list.

Praca.pl - Jak sobie podzielić tekst?
Joanna Kamil - W pierwszym akapicie listu piszemy o celu naszego listu, czyli, że aplikujemy na stanowisko X, o ofercie wiemy np. z portalu internetowego lub gazety (wówczas podajemy datę wydania). Nie wolno zapomnieć o numerze referencyjnym ogłoszenia - niektóre firmy zatrudniają naraz wielu ludzi i numer pomaga im posegregować aplikacje. W drugiej części listu trzeba wytłumaczyć adresatowi, dlaczego właśnie my nadajemy się na to na stanowisko. Tutaj ważne jest wymienienie zalet, umiejętności itd. Najlepiej dodać coś co nie pojawiło się w CV. Trzecia część listu motywacyjnego powinna wytłumaczyć, co nas motywuje do pracy w tej firmie. Warto pamiętać, że samo stwierdzenie, iż motywacją są "możliwości rozwoju" i "praca w prestiżowej firmie", to za mało. Potrzebne są konkrety. Możemy napisać, dlaczego interesuję nas ta branża, dlaczego chcemy pracować akurat w tym dziale itd. Na zakończenie listu można wspomnieć, że z przyjemnością zaprezentujemy
się podczas interview. Nie powinno to być jednak zbyt natarczywe. To pracodawca ma podjąć decyzję o spotkaniu, a nie my. Składamy podpis i tyle.

Praca.pl - Co z klauzulą o ochronie danych osobowych?
Joanna Kamil - Przepisy nie regulują wprawdzie, czy ma to być przy liście czy przy CV, ale z reguły życiorys jest dłuższy i nie ma już miejsca na taki dopisek. A tu zwykle się zmieści. Jeśli nie - trzeba wysłać to oświadczenie na kolejnej kartce bądź w kolejnym załączniku.

 

 

21.05.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Pracownik techniczny / konserwator

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa, Wola    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa
    1 godz.
    Obowiązki: Monitorowanie stanu technicznego biura Drobne naprawy w obrębie powierzchni biurowej Transport mebli (reorganizacja sal, przestawianie mebli) Zgłaszanie większych usterek do odpowiednich serwisów (monitorowanie ich wykonania) Okresowe przeglądy biura pod kątem prawidłowego...
  • Kontroler stanów magazynowych

    Schenker sp z o.o.   Nowa Wieś Wrocławska    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres zadań: Obsługa komputera oraz urządzeń mobilnych – system WMS, SAP, Excel i inne aplikacje systemu Windows, Inwentaryzacja ciągła składowanych towarów oraz kontrole „na żądanie”;, Inne zadania z zakresu kontroli stoku (m.in. wyjaśnianie rozbieżności, kontrole jakościowe...
  • Higienistka / Asystentka dentystyczna

    Pomorskie Centrum Stomatologii Kryspin-Dent   Gdańsk    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Wymagania: umiejętność pracy "na cztery ręce" chęć i gotowość podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych; sumienność, dokładność i rzetelność; umiejętność pracy w zespole; mile widziane doświadczenie w pracy z chirurgiem i / lub uprawnienia higienistki stomatologicznej;
  • Malarz Natryskowy

    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie elementów stalowych do malowania za pomocą narzędzi ręcznych (papier ścierny, szpachelki, szczotki, szlifierki), Nakładanie powłok malarskich Prace porządkowe, mycie elementów stalowych i urządzeń przemysłowych, Dbanie o dobry stan powierzonego sprzętu i...
  • Malarz Przemysłowy

    DAAS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ   Finlandia    praca zdalna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie elementów stalowych do malowania za pomocą narzędzi ręcznych (papier ścierny, szpachelki, szczotki, szlifierki), Nakładanie powłok malarskich Prace porządkowe, mycie elementów stalowych i urządzeń przemysłowych, Dbanie o dobry stan powierzonego sprzętu i...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.