Praca.pl Poradniki Temat dnia
Kto na saksy?

Kto na saksy?

 
Kto na saksy?

W te wakacje do pracy za granicę wybierają się głównie specjaliści, którzy chcą pracować w swoim zawodzie oraz studenci

Według ekspertów z biur pośrednictwa pracy, największe zapotrzebowanie na pracowników z Polski jest nadal na Wyspach Brytyjskich. - Coraz więcej pojawia się jednak również ofert z Danii i Holandii. Z innych krajów ofert jest mniej,choć i tu widać pewne zwiększone zainteresowanie w sezonie letnim. Przykładowo w Hiszpanii poszukiwani są animatorzy kultury do hoteli i na kempingi. Na Cyprze brakuje budowlańców oraz osób do pracy w gastronomii - mówi Izabela Kaźmierczak, doradca EURES w Katowicach.

W całej Europie pracodawcy mają problem ze znalezieniem specjalistów w podobnych zawodach. Kłopotu ze znalezieniem zajęcia nie powinny mieć pielęgniarki, operatorzy maszyn CNC, spawacze czy ślusarze. Nie brakuje także ofert dla specjalistów: architektów, informatyków i inżynierów. - Ci, którzy planują wyjazd, są bardziej ostrożni w wyborze ofert. Teraz pracownicy chcą pracować za granicą w swoim zawodzie. Szukają ofert odpowiadających ich wymaganiom finansowym i ambicjom zawodowym - przyznaje Kaźmierczak. Przykładowo inżynier produkcji w Wielkiej Brytanii może zarobić 28 tys. funtów rocznie. Pensja kierowcy autobusu w Irlandii to 28-35 tys. euro brutto rocznie.

Tradycyjnie latem za granicę wyjeżdża także dużo studentów. Większość jednak szuka pracy na własną rękę. - Trafia do nas stosunkowo mało ofert pracy sezonowej. Dorywcze zajęcie w pubie czy sklepie można łatwiej znaleźć na miejscu za granicą. Takie rozwiązanie można jednak polecać jedynie tym osobom, które dobrze znają angielski, mają wystarczająco dużo oszczędności i są gotowe ponieść ryzyko - mówi Kaźmierczak.

Osoby, które boją się ryzykować i jechać w ciemno, powinny już zacząć szukać ofert przez agencję pracy lub portal Europejskich Służb Zatrudnienia Eures, który uważany jest za najbezpieczniejsze źródło ofert zagranicznych pracodawców. Warto wiedzieć, że mimo iż większość starych państw członkowskich UE zniosła już ograniczenia dotyczące pracowników z Polski, to wciąż obowiązują restrykcje w Austrii, Belgii, Danii, Francji i Niemczech. Pocieszająca wiadomość jest taka, że o legalne zatrudnienie i tak jest tam łatwiej niż kiedyś. W przypadku problemów, Polacy za granicą mogą się zgłosić do polskich placówek dyplomatycznych. Gdy dojdzie do konfliktu pracownika z pracodawcą, konsul może ułatwić kontakt z przedstawicielem związków zawodowych czy innych instytucji nadzorujących rynek pracy. Ponadto jest on również w stanie m.in. pomóc w razie zgubienia paszportu czy dowodu osobistego i wystawić dokument tymczasowy. Na jego wsparcie można liczyć również, gdy będziemy zmuszeni nawiązać kontakt z bliskimi w kraju. W wyjątkowych sytuacjach będzie też pośredniczył w przekazaniu pieniędzy przesłanych z Polski czy nawet - w ostateczności - pożyczy potrzebną sumę na podróż powrotną do Polski.

 

 

20.05.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;
  • Zbrojarz Betoniarz

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych jako zbrojarz; Czytanie rysunku technicznego; Samodzielność i dokładność; Obsługa maszyn i narzędzi; Posiadanie dowodu wydanego po 2015r lub ważnego paszportu; Mile widziana znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.