Zamierzasz szukać pracy poza Polską? Przeczytaj jakie zawody są popularne w Unii Europejskiej - dane opracował Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
Wyspy Brytyjskie - do niedawna główny ośrodek emigracji zarobkowej Polaków - przestają być rynkiem
dla wszystkich, którzy zdecydują się na ten kierunek wyjazdu. W Wielkiej Brytanii zostało miejsce jedynie dla specjalistów, głownie branż elektronicznych oraz informatycznych i lekarzy.
- Wyjeżdżam do Londynu co roku w czasie wakacji. Zwykle pracuję jako barman. W tym roku udało mi się "zahaczyć" w pubie, w którym mnie już znali, ale wielu znajomych miało problemy ze znalezieniem pracy. Wracali z kwitkiem do kraju. Anglii dzisiaj nie polecam - mówi Łukasz Szostakowicz, katowicki student zarządzania. Jeśli chodzi o Irlandię, to najłatwiej tam znaleźć pracę w rolnictwie (głównie duże fermy), ogrodnictwie czy opiece domowej. Na Zielonej Wyspie ciągle poszukiwane są opiekunki.
Nieco więcej ofert pozostało jeszcze w Hiszpanii i we Włoszech - tutaj wciąż czekają wakaty na budowach, farmach rolniczych czy w pubach. Kierunek na południe Europy mogą wybrać także hotelarze i pielęgniarki. Turystyka (oczywiście ze świetną znajomością miejscowego języka), to przyszłościowa branża także we Francji. Austria i Holandia stawiają z kolei na usługi, chociaż w tym drugim kraju okresowo można starać się o pracę w rolnictwie. - Pakowanie brokułów - tym zajmowałem się przez pół roku pobytu w Holandii. W Polsce nie mogłem znaleźć pracy, a tam zarabiałem w przeliczeniu ok. 4 tys. zł za miesiąc. Jestem bardzo zadowolony i wrócę w połowie przyszłego roku, kiedy znowu zacznie się sezon - mówi Jarosław Kmiecik z Sosnowca, który wrócił po półrocznym pobycie w kraju tulipanów.
Najtrudniej znaleźć pracę w Niemczech, Danii, Belgii i Szwecji. Nasi zachodni sąsiedzi otworzyli rynek jedynie dla wykwalifikowanych specjalistów - głównie branży komputerowej. W pozostałych trzech państwach ceni się jeszcze naszych lekarzy i pielęgniarki. Zresztą przedstawiciele tych dwóch ostatnich branż są w statystykach bezkonkurencyjni - bez problemu znajdą zatrudnienie w całej Europie.
02.10.2007