Praca.pl Poradniki Temat dnia
Język ciała podczas rekrutacji

Język ciała podczas rekrutacji

 
Język ciała podczas rekrutacji

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo poradników dotyczących przebiegu i specyfiki rozmów kwalifikacyjnych. Jednak większość z nich nie odpowiada jednoznacznie na jedno, naprawdę ważne pytanie: jak się należy zachować? Specjalnie dla użytkowników portalu Praca.pl przygotowaliśmy ABC przydatnych, w trakcie rozmowy, gestów i zachowań.

Już dawno temu naukowcy udowodnili, że nie liczy się tylko sama treść wypowiadanych słów. Jeżeli chcemy osiągnąć wymierne efekty (czyt. dostać upragnioną posadę) powinniśmy również zwrócić uwagę na to, co przekazujemy w sposób niewerbalny: ton głosu, akcent, płynność i szybkość mówienia dostarczają naszemu przyszłemu pracodawcy wiele informacji o nas samych. Specjaliści w tym temacie twierdzą nawet, że tylko 10% informacji przekazujemy korzystając z kanału werbalnego! Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się oraz nauczyć paru „niewerbalnych sztuczek”, które na pewno ułatwią nam komunikację interpersonalną z potencjalnym pracodawcą.

Po niezliczonej ilości wysłanych CV, listów motywacyjnych, oczekiwaniu na telefony, w końcu umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną. Elegancko ubrani wchodzimy do gabinetu i siadamy we wskazanym miejscu. Już na samym początku możemy popełnić szereg błędów niewerbalnych! Sposób ustawienia fotela czy krzesła idealnie naprzeciw naszego rozmówcy symbolizuje przeciwne interesy i wyraża konfrontację. Jeżeli takie jest właśnie ustawienie naszego siedziska, najlepiej usiąść lekko bokiem bądź przesunąć krzesło delikatnie pod kątem. Siadając, starajmy się nie tworzyć postaw zamkniętych tj. zakładać nogi na nogę, krzyżować rąk etc. Często może być to odebrane jako zamknięcie się na kontakt i być oznaką skrępowania. Optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie rąk na kolanach lub na poręczach krzesła oraz skierowanie kolan w stronę rozmówcy. Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem naszego spotkania jest kontakt wzrokowy. Unikanie go sygnalizuje brak zainteresowania, nieuczciwość wypowiadanych słów, a nawet lekceważenie rozmówcy. Specjaliści sugerują, że najbezpieczniej jest utrzymać ów kontakt przez ok. 60% czasu. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż przeważnie rozmowa kwalifikacyjna nie należy do największych przyjemności. Dlatego obserwację najlepiej ograniczyć do twarzy, spoglądając w neutralne punkty jak np. czubek nosa czy czoło. Należy również unikać rozbieganego wzroku oraz przesadnego wpatrywania się w rozmówcę.

Artykuł stworzono m.in. w oparciu o książkę Allana Peace’a „Język ciała - jak czytać myśli ludzi z ich gestów?”

Druga część w następnym tygodniu

 

 

07.08.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    13 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.