Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo poradników dotyczących przebiegu i specyfiki rozmów kwalifikacyjnych. Jednak większość z nich nie odpowiada jednoznacznie na jedno, naprawdę ważne pytanie: jak się należy zachować? Specjalnie dla użytkowników portalu Praca.pl przygotowaliśmy ABC przydatnych, w trakcie rozmowy, gestów i zachowań.
Już dawno temu naukowcy udowodnili, że nie liczy się tylko sama treść wypowiadanych słów. Jeżeli chcemy osiągnąć wymierne efekty (czyt. dostać upragnioną posadę) powinniśmy również zwrócić uwagę na to, co przekazujemy w sposób niewerbalny: ton głosu, akcent, płynność i szybkość mówienia dostarczają naszemu przyszłemu pracodawcy wiele informacji o nas samych. Specjaliści w tym temacie twierdzą nawet, że tylko 10% informacji przekazujemy korzystając z kanału werbalnego! Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się oraz nauczyć paru „niewerbalnych sztuczek”, które na pewno ułatwią nam komunikację interpersonalną z potencjalnym pracodawcą.
Po niezliczonej ilości wysłanych CV, listów motywacyjnych, oczekiwaniu na telefony, w końcu umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną. Elegancko ubrani wchodzimy do gabinetu i siadamy we wskazanym miejscu. Już na samym początku możemy popełnić szereg błędów niewerbalnych! Sposób ustawienia fotela czy krzesła idealnie naprzeciw naszego rozmówcy symbolizuje przeciwne interesy i wyraża konfrontację. Jeżeli takie jest właśnie ustawienie naszego siedziska, najlepiej usiąść lekko bokiem bądź przesunąć krzesło delikatnie pod kątem. Siadając, starajmy się nie tworzyć postaw zamkniętych tj. zakładać nogi na nogę, krzyżować rąk etc. Często może być to odebrane jako zamknięcie się na kontakt i być oznaką skrępowania. Optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie rąk na kolanach lub na poręczach krzesła oraz skierowanie kolan w stronę rozmówcy. Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem naszego spotkania jest kontakt wzrokowy. Unikanie go sygnalizuje brak zainteresowania, nieuczciwość wypowiadanych słów, a nawet lekceważenie rozmówcy. Specjaliści sugerują, że najbezpieczniej jest utrzymać ów kontakt przez ok. 60% czasu. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż przeważnie rozmowa kwalifikacyjna nie należy do największych przyjemności. Dlatego obserwację najlepiej ograniczyć do twarzy, spoglądając w neutralne punkty jak np. czubek nosa czy czoło. Należy również unikać rozbieganego wzroku oraz przesadnego wpatrywania się w rozmówcę.
Artykuł stworzono m.in. w oparciu o książkę Allana Peace’a „Język ciała - jak czytać myśli ludzi z ich gestów?”
Druga część w następnym tygodniu
07.08.2007