Praca.pl Poradniki Temat dnia
Język ciała podczas rekrutacji

Język ciała podczas rekrutacji

 
Język ciała podczas rekrutacji

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo poradników dotyczących przebiegu i specyfiki rozmów kwalifikacyjnych. Jednak większość z nich nie odpowiada jednoznacznie na jedno, naprawdę ważne pytanie: jak się należy zachować? Specjalnie dla użytkowników portalu Praca.pl przygotowaliśmy ABC przydatnych, w trakcie rozmowy, gestów i zachowań.

Już dawno temu naukowcy udowodnili, że nie liczy się tylko sama treść wypowiadanych słów. Jeżeli chcemy osiągnąć wymierne efekty (czyt. dostać upragnioną posadę) powinniśmy również zwrócić uwagę na to, co przekazujemy w sposób niewerbalny: ton głosu, akcent, płynność i szybkość mówienia dostarczają naszemu przyszłemu pracodawcy wiele informacji o nas samych. Specjaliści w tym temacie twierdzą nawet, że tylko 10% informacji przekazujemy korzystając z kanału werbalnego! Dlatego tak ważne jest, by zapoznać się oraz nauczyć paru „niewerbalnych sztuczek”, które na pewno ułatwią nam komunikację interpersonalną z potencjalnym pracodawcą.

Po niezliczonej ilości wysłanych CV, listów motywacyjnych, oczekiwaniu na telefony, w końcu umawiamy się na rozmowę kwalifikacyjną. Elegancko ubrani wchodzimy do gabinetu i siadamy we wskazanym miejscu. Już na samym początku możemy popełnić szereg błędów niewerbalnych! Sposób ustawienia fotela czy krzesła idealnie naprzeciw naszego rozmówcy symbolizuje przeciwne interesy i wyraża konfrontację. Jeżeli takie jest właśnie ustawienie naszego siedziska, najlepiej usiąść lekko bokiem bądź przesunąć krzesło delikatnie pod kątem. Siadając, starajmy się nie tworzyć postaw zamkniętych tj. zakładać nogi na nogę, krzyżować rąk etc. Często może być to odebrane jako zamknięcie się na kontakt i być oznaką skrępowania. Optymalnym rozwiązaniem jest trzymanie rąk na kolanach lub na poręczach krzesła oraz skierowanie kolan w stronę rozmówcy. Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym, elementem naszego spotkania jest kontakt wzrokowy. Unikanie go sygnalizuje brak zainteresowania, nieuczciwość wypowiadanych słów, a nawet lekceważenie rozmówcy. Specjaliści sugerują, że najbezpieczniej jest utrzymać ów kontakt przez ok. 60% czasu. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż przeważnie rozmowa kwalifikacyjna nie należy do największych przyjemności. Dlatego obserwację najlepiej ograniczyć do twarzy, spoglądając w neutralne punkty jak np. czubek nosa czy czoło. Należy również unikać rozbieganego wzroku oraz przesadnego wpatrywania się w rozmówcę.

Artykuł stworzono m.in. w oparciu o książkę Allana Peace’a „Język ciała - jak czytać myśli ludzi z ich gestów?”

Druga część w następnym tygodniu

 

 

07.08.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Team Leader

    CEVA Logistics Poland Sp. z o.o.   Piątek    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    OPIS STANOWISKA Zarządzanie zespołem pracowników; Koordynowanie procesów magazynowych i realizacja ich w ramach ustalonych parametrów; Przygotowywanie raportów i analiz oraz wskazywanie obszarów do poprawy; Dbałość o realizację wskaźników KPI i ich monitoring; Inicjowanie i wdrażanie...
  • Informatyk - Specjalista ds. Technologii i Procesów IT

    ERGOS sp. z o.o.   Brodnica    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat   7 500 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Miejsce pracy: Brodnica CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: Automatyzacja pracy poszczególnych osób i workflow firmy; Podstawowa znajomość architektury API; Podstawowa znajomość XML; Znajomość języka SQL; Znajomość technologii chmurowych; Zarządzanie zasobami IT firmy; Wsparcie...
  • Przedstawiciel naukowy

    ManpowerGroup   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zadania: Promowanie i sprzedaż produktów firmy z sektora Life Science; Nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami; Realizacja planów sprzedaży na wyznaczonym terenie; Bieżące raportowanie codziennych aktywności sprzedażowych; Profesjonalne doradztwo klientom; Budowanie pozytywnego...
  • Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje główne zadania: zapewnienie profesjonalnej obsługi Klientów zgodnie ze standardami firmy; obsługa kasy fiskalnej; dbałość o właściwą ekspozycję produktów oraz monitorowanie terminów przydatności do spożycia;
  • Magazynier

    Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ   Stare Opole    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje główne zadania: prawidłowe przyjmowanie/wydawanie dostaw; odpowiednie rozlokowanie towarów na terenie magazynu; zadania związane z załadunkiem i rozładunkiem towarów; praca na wózku widłowym oraz ze skanerami elektrycznymi; przyjmowanie i segregowanie opakowań zwrotnych; składanie...
  • HYDROPURE POLSKA Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne obowiązki: montaż urządzeń do oczyszczania wody; obsługa serwisowa przydzielonych klientów; naprawy gwarancyjne;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.