Praca.pl Poradniki Temat dnia
Jak się przyjmować do pracy? - cz. II

Jak się przyjmować do pracy? - cz. II

 
Jak się przyjmować do pracy? - cz. II

Ekspert radzi jak sobie poradzić z kolejnymi szczeblami rekrutacji.

Najtrudniejszą metodą rekrutacji dla studentów są niekonwencjonalne metody, które stosuje już wiele firm, wzorując się na sposobach selekcji pracowników największych korporacji. Jedną z najmodniejszych metod procesu rekrutacji i selekcji jest metoda assessment center, czyli centrum oceny przyszłego pracownika. Polega ona na ocenianiu kompetencji przyszłych pracowników podczas symulacji pewnych zdarzeń. Kandydaci są często łączeni w kilkuosobowe grupy, w których muszą rozwiązać konkretne zadanie - np. zaplanować budżet działań reklamowych firmy, sporządzić analizę opłacalności otwarcia nowej filii,
itp.

- Podczas tych symulacji zachowania i umiejętności kandydatów oceniają niezależni obserwatorzy, a następnie przyrównują je do założonych wcześniej wymagań idealnego kandydata. Na metodę tą składa się także szereg testów sprawdzających predyspozycje przyszłego pracownika. Coraz częściej assessment center stosowane jest jako metoda rekrutacji świeżo upieczonych absolwentów. Jest to niewątpliwie najtrudniejsza metoda rekrutacji - aplikant nie ma możliwości teoretycznego oraz praktycznego przygotowanie się do tego spotkania - twierdzi Maciej Sarnowski z K&K Select.

Pokłosiem assessment center jest wiele testów i quizów(psychologicznych, merytorycznych, językowych), odpowiadających na pytanie czy jesteś odporny na stres, jaka jest twoja rola w grupie, czy jesteś osoba kreatywną, czy posiadasz cechy przywódcze, jak sprawdzasz się w pracy indywidualnej i zespołowej lub w jakim stopniu opanowałeś wiedzę z danego obszaru (kandydaci najczęściej spotykają się z testami sprawdzającymi ich wiedzę z danej dziedziny np. rachunkowości, prawa, marketingu i PR czy języka obcego). Są też testy badające inne umiejętności - np. analitycznego myślenia, wyciągania wyników, abstrakcyjnego myślenia czy sposobu radzenia sobie z sytuacjami stresowymi. Testy jako narzędzie diagnostyczne pozwalają pracodawcy na dokładną ocenę osobowości, umiejętności oraz wiedzy danego kandydata. Ocena ta jednak prawie nigdy nie jest obiektywna, ponieważ poddający się takim testom kandydat zawsze jest pod wpływem stresu i często nie potrafi wyeliminować napięcia, które mu towarzyszy.

- Do rozwiązywania wszelkiego rodzaju testów kandydat nie może się przygotować. Warto jednak zapoznać się z testami publikowanymi np. w internecie, aby lepiej zrozumieć zasady konstruowania i analizowania
tego typu testów. Należy pamiętać, że sukces zapewni tylko odpowiadanie na pytanie testowe zgodnie z prawdą własnym przekonanie. Kandydaci poddawani testom powinni w miarę możliwości podejść do nich spokojnie, zapoznać się z ilością pytań i czasem przeznaczonym na udzielenie odpowiedzi. Jeśli masz kłopot z odpowiedzią na dane pytanie - nie trać czasu i przejdź do następnego. Jeśli czas na to pozwoli, wrócisz później do problematycznego zagadnienia - radzi Sarnowski.

Kolejną ciekawą formą przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej, z jaka mogą spotkać się studenci, jest rozmowa telefoniczna pomiędzy kandydatem a pracodawcą. Celem jest w tym przypadku upewnienie się, czy kandydat jest nadal zainteresowany pracą w danej organizacji, czy jego sytuacja zawodowa nie uległa zmianie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej najczęściej zadawane są pytania dotyczące informacji zawartych w aplikacji, istotnych z punktu widzenia pracodawcy. Bardzo często sprawdzana jest znajomość języka obcego, jeśli jest on niezbędny na dane stanowisko.

- W takim wypadku należy powinni pamiętać, że rozmowa telefoniczna rządzi się podobnymi prawami jak rozmowa twarzą w twarz. Tutaj także liczy się solidne przygotowanie (naładujmy telefon, zweryfikujmy swoje odpowiedzi w CV, przypomnijmy sobie jakie są wymagania i na jakie stanowisko aplikujemy). Jeśli telefon zaskoczy nas w nieodpowiednim momencie - np. w trakcie zakupów lub w miejscu pracy - poprośmy o przełożenie rozmowy na później (podajmy dokładną godzinę) - dodaje Sarnowski. Na koniec kilka rad ogólnych - niezależnych od sposobu w jaki będą nas rekrutować. - Pamiętaj, że nie masz drugiej szansy na wywarcie pierwszego wrażenia; 20 pierwszych słów, które wypowiesz, 20 pierwszych gestów, które wykonujesz, a to wszystko w ciągu 20 pierwszych sekund ma kluczowe znaczenie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trzeba panować nad nerwami, eliminować napięcie.
Ważny jest kontakt wzrokowy z pracodawcą - ponad 80 proc. całości komunikacji odbywa się za pomocą zmysłu wzroku. Wreszcie gdy rozmawiasz przez telefon, uśmiechaj się do słuchawki - twój rozmówca to czuje - mówi Sarnowski.

 

 

18.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. Monitorowania Procesów Posprzedażowych

    LUX MED Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)
    7 godz.
    Twoje zadania: Cykliczne generowanie raportów i ich analiza zgodnie z ustalonym terminarzem; Bieżące raportowanie błędów w danych oraz monitorowanie statusu ich naprawiania; Monitorowanie wybranych wskaźników oraz procesów, w szczególności w zakresie wynikającym z obowiązujących...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.