Praca.pl Poradniki Temat dnia
Jak się przyjmować do pracy? - cz. I

Jak się przyjmować do pracy? - cz. I

 
Jak się przyjmować do pracy? - cz. I

Ekspert radzi jak sobie poradzić z kolejnymi szczeblami rekrutacji.

Obecna sytuacja na rynku pracy spowodowała, że wiele przedsiębiorstw uskarża się na brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej i zaczyna konkurować między sobą o najlepszych pracowników, którzy tym samym będą tworzyć cenny potencjał osobowy firmy. Wojna o kandydatów ma swoje dobre strony - firmy wychodzą z inicjatywą przeprowadzenia procesu rekrutacji w taki sposób, aby zainteresować, zaciekawić i zachęcić przyszłego pracownika do podjęcia pracy właśnie w tej firmie.

Pierwszym etapem rekrutacji jest zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna i właśnie z tą formą kandydaci do pracy spotykają się najczęściej. Na tym etapie przyszły pracownik ma okazję zaprezentować swoje możliwości, potencjał, osiągnięcia i własną osobowość. Pracodawca zaś sprawdza predyspozycje zawodowe do wykonywania danego zawodu. Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się solidnie przygotować, gdyż jest to etap, na którym odpada 95 procent kandydatów.

- Pamiętajmy, że podczas rozmowy możesz możemy zostać zapytani o to, czym naszym zdaniem odróżniamy się od innych kandydatów i dlaczego, jakie są nasze mocne i słabe strony (wady i zalety), dlaczego chcemy pracować akurat w tej firmie, jakie w swoim życiu odnieśliśmy sukcesy, a jakie porażki, kto jest naszym autorytetem, ogólną ocenę własnych predyspozycji (umiejętności, znajomości branży, itp.) w skali od 1 -10, czym się zajmuje firma, do której aplikujemy, co najgorszego słyszeliśmy o swoim potencjalnym pracodawcy - radzi Maciej Sarnowski z K&K Select.

W czasie rozmowy pracodawca może zacząć zadawać pytania również w języku obcym, którego znajomość zadeklarowałeś w CV lub który wymagany jest na danym stanowisku. Jeśli w swoim CV nieco podkoloryzowałeś swoją znajomość języka obcego, twoja wiedza zostanie szybko zweryfikowana. Zdarza się, że osoby prowadzące rekrutacje proszą kandydatów o wykonanie jakiegoś zadania - np. napisanie krótkiego maila w konkretnej sprawie, wyliczenie ceny po rabacie lub wykonanie telefonu "do klienta" w celu poinformowania o wyniku rozpatrzenia reklamacji.

W jaki sposób najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? - Trzeba poznać obszary działalności przyszłej firmy, przemyśleć wcześniej odpowiedzi na prawdopodobne pytania, dowiedzieć się, kto będzie prowadził rozmowę, pamiętać o stosownym (gustownym, skromnym i schludnym) ubraniu się na rozmowę, nie spóźnić się (zaplanować dojazd), uśmiechać się, mówić spokojnie i wolno (choć nie zdajesz sobie z tego sprawy, pod wpływem emocji i stresu wypowiadasz słowa dużo szybciej niż normalnie, co w rezultacie nierzadko zamienia się w trudny do zrozumienia bełkot).

Osoby, które pozytywnie przeszły rozmowę kwalifikacyjną, mogą zostać zaproszone do kolejnego etapu rekrutacji. Jedną z form jest poprowadzenie prezentacji, która przybliży pracodawcy umiejętności praktyczne kandydata. Może on np. zostać poproszony o uzasadnienie potencjalnemu inwestorowi sensowności wybudowania na Księżycu fabryki wykałaczek. Na przygotowanie prezentacji kandydat ma najczęściej ok. 5-7 dni. Po tym czasie musi wykazać się swoją pomysłowością, umiejętnością niestandardowego myślenia i poszukiwania oryginalnych rozwiązań, a czasem wiedzą z zakresu danej branży.

- Na tym etapie liczy się nie tylko wiedza, ale także umiejętność logicznego myślenia, wyciągania wniosków oraz zainteresowania słuchaczy swoją wypowiedzią - mówi Sarnowski. Za tydzień kolejne rady
naszego eksperta.

 

 

11.06.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Asystent kierownika

    ICOSMO SP. Z O.O.   Warszawa    praca stacjonarna
    asystent  umowa o dzieło  pełny etat   4 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Spotkania z wpływowymi i interesującymi ludźmi z branży. Zbliżenie do lidera, możliwość przejęcia umiejętności strategii biznesowej i zarządzania od głównego menedżera w firmie. Poczucie własnej ważności. Różnorodne zadania. Możliwość pokazania swoich umiejętności przywódczych.
  • Mobilny Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca mobilna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Budowanie portfela klientów również poza Oddziałem (w terenie)
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    LUX MED Sp. z o.o.   Wrocław, ul Fabryczna 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Zapraszamy do zgłaszania się już dziś. Proponujemy współpracę w ramach opieki ambulatoryjnej w Centrum Medycznym LUX MED przy ul. Fabrycznej 6 we Wrocławiu. Nasze oczekiwania wobec Ciebie:​ wykształcenie min. średnie medyczne - preferowane ukończone studia licencjackie/magisterskie na...
  • Specjalista ds. zakupów

    Kronospan Polska Sp. z o.o.   Szczecinek    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należeć m.in.: Tworzenie strategii zakupowej w ramach zarządzanej kategorii surowców chemicznych. Efektywne zarządzanie powierzoną kategorią zakupową i portfolio dostawców. Negocjowanie warunków handlowych i umów z dostawcami. Ścisła...
  • Copywriter / Redaktor

    Freelance Editing Group   Wielka Brytania, London    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa zlecenie  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Na stanowisko redaktora, poszukujemy osób mających doświadczenie w pisaniu prac naukowych, artykułów naukowych i t.d. na rożne tematy oraz z różnych kierunków, zaczynając od nauk humanistycznych i do prac inżynierskich. Współpraca na podstawie umowy zlecenia lub umowy freelancereskiej...
  • Brygadzista

    Nord Armering   Szwecja, Boden      za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: Doświadczenie w pracy na różnych obiektach budowlanych; Znajomość przepisów BHP obowiązujących na budowie w Szwecji; Doświadczenie w zarządzaniu kilkuosobową grupą pracowników; Planowanie pracy grupy; Czytanie rysunku technicznego; Dobra znajomość języka angielskiego lub szwedzkiego;

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.