Praca.pl Poradniki Temat dnia
Jak rozmawiać o zwolnieniu?

Jak rozmawiać o zwolnieniu?

 
Jak rozmawiać o zwolnieniu?

Radzi Maja Karwacka z firmy HR Concept.

Praca.pl - Czy o tym, że zostaliśmy zwolnieni z poprzedniego zakładu pracy warto mówić w czasie kolejnej rozmowy kwalifikacyjnej?
Maja Karwacka - Nie tylko warto, ale zwykle trzeba. Przyszły pracodawca, patrząc na nasze CV, z pewnością będzie chciał poznać nie tylko nasze doświadczenia zawodowe, ale także okoliczności rozstania się z poprzednimi pracodawcami. Jeżeli są pozytywne i np. dostaliśmy propozycję pracy na lepszych warunkach lub mieliśmy większe ambicje, to oczywiście bez wahania trzeba o tym powiedzieć potencjalnemu pracodawcy.

Praca.pl - Tylko, jak tę sytuację umotywować?
Maja Karwacka - Jeśli mamy na swoim koncie zwolnienie, najlepiej najpierw przeanalizować dlaczego tak się stało. W większości przypadków zwolnienie nie następuje ze względu na kwalifikacje czy wyniki w pracy, a raczej w wyniku konfliktów interpersonalnych. A to wcale nie oznacza, że nie okażesz się atrakcyjnym pracownikiem. Trzeba umieć o tym mówić.

Praca.pl - Czyli wystawiać cenzurkę poprzedniemu pracodawcy?
Maja Karwacka - Lepiej nie personifikować. Negatywna opinia o "atmosferze" w naszym ostatnim miejscu zatrudnienia, a dodatkowo informacja, że "słyszeliśmy, iż tutaj jest "inaczej" może wypaść
pozytywnie. Nie przedstawiajmy jednak poprzedniego pracodawcy w negatywnym świetle - to z kolei może wpłynąć źle na opinię o naszej o sobie. Lepiej coś przemilczeć niż powiedzieć za dużo.

Praca.pl - Przecież nasz potencjalny, nowy pracodawca może zadzwonić do poprzedniej firmy i samemu zapytać jak nas tam oceniają?
Maja Karwacka - Dokładnie, dlatego jeżeli nasz ostatni szef nie był zadowolony z naszych wyników, nie ma sensu ukrywać tego faktu. Nie możemy mieć pewności, czy w kolejnym etapie nie poproszą nas o referencje lub czy przyszły szef nie skontaktuje się z poprzednią firmą osobiście. Powinniśmy już na wstępie przekonać go, dlaczego tym razem się tak nie stanie (nie będą z nas niezadowoleni). Tutaj najważniejsza będzie szczerość i obiektywna ocena sytuacji, która z pewnością wypadnie lepiej niż np. negatywna nagonka pracowników z poprzedniej pracy. Mimo takiego wpisu w CV zaczną nas szanować.

 

 

28.05.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.