Nie możesz się poszczycić modelowym przebiegiem swojej kariery zawodowej? Nie musisz się martwić - z każdej sytuacji da się wybrnąć - uspokaja Radosław Kopocz, doradca personalny biura Time Work z Katowic.
Praca.pl - Nie mam wymaganego doświadczenia - to najczęstsza obawa, którą mamy w czasie poszukiwania pracy. Czy tę przeszkodę można ominąć?
Radosław Kopocz - To najtrudniejszy problem. Najprościej jest tutaj oczywiście ubieganie się o posady absolwenckie, na których to doświadczenie możemy zdobyć. Jednak nie wszyscy pracodawcy je oferują i dotyczą one głównie najbardziej popularnych branż. Musimy sobie uświadomić, że nawet najlepsze porady nie pozwolą zdobyć doświadczenia w trakcie pisania CV. Chodzi natomiast o to, by w dokumencie nie rzucał się on w oczy, a także by w treści były uwypuklone inne informacje, ważne i atrakcyjne dla pracodawcy. Rozwiązaniem może być tutaj CV funkcjonalne, w którym na początku krótko podsumujemy umiejętności nabyte np. podczas praktyk, staży czy prac sezonowych. Oczywiście mówimy o tych doświadczeniach, które będą potrzebne na danym stanowisku. Cennym uzupełnieniem może być także wskazanie swoich kluczowych cech osobistych i poparcie ich punktami z CV (np. dobry organizator - szef koła studenckiego przez 2 lata, wrażliwy na ludzi - wolontariat w fundacji na rzecz osób upośledzonych itd.).
Praca.pl - Co z lukami w zatrudnieniu?
Radosław Kopocz - Fakt, że pracodawcy zapoznając się z CV bardzo często zwracają właśnie uwagę na przebieg kariery pod kątem dat. Pojawienie się tutaj dłuższych przerw zawsze daje do myślenia i nasuwa myśl, że mamy do czynienia z nieudacznikiem, osobą leniwą, o słabej orientacji na rynku pracy itd. Rozwiązaniem może być tutaj wpisywanie samych lat w okresie zatrudnienia, bez miesięcy. Jeżeli przerwa nie była długa, nie będzie widoczna. Gdy luka jest większa można ją jakoś opisać, w zależności jednak od powodu. W przypadku urlopów wychowawczych nie jest to rzecz, którą trzeba ukrywać. Gdy czas ten przeznaczyliśmy na podróż, wyjazd edukacyjny itp. również można to bez obaw wpisać (dłuższą podróż można uwzględnić np. w opisie zainteresowań). Najtrudniejszy do opisania jest natomiast okres bezrobocia. W takiej sytuacji całe CV powinno być atrakcyjnie napisane i nie eksponować w żaden sposób przerwy. Gdy pracodawca ją nawet znajdzie (a prawdopodobnie znajdzie) inne punkty muszą zrekompensować jego obawę i podejrzliwość.
Praca.pl - Czasem nasze CV ugina się od miejsc pracy tyle, że krótkoterminowych - co w takiej sytuacji?
Radosław Kopocz - Przyjmuje się, iż standardowo pracownik powinien przepracować w jednym miejscu przynajmniej dwa lata, żeby nie zostać posądzonym o bycie tzw. "skoczkiem". Aby pracodawca nie nabrał takich podejrzeń, patrząc na przebieg pracy zawodowej, rozwiązaniem może być znów zastosowanie CV celowego (funkcjonalnego). Należy omówić w nim najważniejsze punkty przygotowania zawodowego, popierając je przykładami konkretnych firm. Całość omówień trzeba stworzyć w taki sposób, by wskazywała na bogactwo i różnorodność doświadczeń, która może być dla pracodawcy atrakcyjna i jest zdecydowanie większa niż u innych kandydatów.
Praca.pl - Wiek chyba trudniej zatuszować?
Radosław Kopocz - Trudniej, ale nie ulegajmy stereotypom, wyobrażając sobie, że osoba na danym stanowisku musi być w określonym wieku. Naprawdę w wielu przypadkach wiek nie jest atutem. Niektórzy specjaliści ds. rekrutacji doradzają umieszczanie dodatkowej rubryki na końcu CV pod nazwą "Informacje dodatkowe". Tam można wpisać dane adresowe, wiek itp. W ten sposób najpierw zmuszamy do zapoznania się z CV, a dopiero na końcu zawarta jest informacja nt. wieku. Uzupełnieniem może być również dopisanie informacji funkcjonalnych, eksponujących doskonałe przygotowanie i np. dyspozycyjność (jeżeli jest to osoba starsza).
01.04.2008