Praca.pl Poradniki Temat dnia
Hipermarket – miejsce pracy

Hipermarket – miejsce pracy

 
Hipermarket – miejsce pracy

Zakupy w hipermarketach. To już nie jest moda, to przyzwyczajenie. Po pierwsze hipermarkety są czynne niemal o każdej porze, po drugie można w nich znaleźć wszystko (i jeszcze więcej), po trzecie ceny są konkurencyjne. Można tak wymieniać w nieskończoność. Każdy medal ma jednak dwie strony. Niejednokrotnie musimy stać w kolejce do kasy pół godziny (dlaczego ta kasjerka jest taka powolna?) albo w gąszczu wielu artykułów nie potrafimy znaleźć odpowiedniego (gdzie się podziali pracownicy tego działu?). No właśnie, gdzie? W mediach pojawiło się już wiele informacji dotyczących wykorzystywania pracowników w sklepach wielkopowierzchniowych. Nam udało się namówić na rozmowę Piotra, byłego już pracownika jednego z warszawskich hipermarketów. Uchylił nam rąbka tajemnicy i zweryfikował niektóre doniesienia prasowe.

Praca.pl: Czy trudno jest dostać pracę w hipermarkecie?
Piotr: Z reguły jest tak, że zostać pracownikiem hipermarketu jest stosunkowo łatwą sprawą. Często przeprowadza się nabory, ogłoszenia można znaleźć niemal wszędzie. Wynika to jednak z faktu, że taki pracownik utrzymuje się średnio 3-4 lata. Praca fizyczna, różne godziny pracy i nieuprzejmość klientów dają się we znaki.

Praca.pl: Ale nie jest tajemnicą, że to nie jest łatwa praca.
Piotr: Oczywiście, ale przeważnie ludzie zatrudniając się traktują tę pracę jako tymczasową. Z myślą, że to tylko okres przejściowy i że za jakiś czas, bliżej nieokreślony, poszukają czegoś nowego. Druga sprawa, niby wszystkiego można się nauczyć. Są jednak takie miejsca, gdzie wymagana jest, chociaż minimalna, znajomość niektórych rynków. Tyczy się to przede wszystkim specjalistycznych działów, np. budowlanych czy elektronicznych. Mija trochę czasu zanim człowiek zapozna się z tym wszystkim do tego stopnia, by pomóc klientowi przy wyborze artykułu.

Praca.pl: Jak zatem wygląda normalny dzień pracy?
Piotr: Przychodzi się na zapisaną w grafiku godzinę, porządkuje dział, uzupełnia o brakujące produkty. Następnie załatwia się tzw. pilne sprawy (przegląda zgodność cen, sprawdza kody produktów) i pomaga klientom.

Praca.pl: Dlaczego tak się dzieje, że nieraz brakuje pracowników na poszczególnych działach?
Piotr: W ciągu dnia jest naprawdę bardzo dużo bieżących spraw do załatwienia. Przeważnie, na dziale pracuje od 2 do 4 pracowników. W momencie, kiedy jeden jest zajęty pracą na magazynie, drugi został poproszony do informacji, trzeci załatwia sprawy w biurze, na dziale nie ma nikogo. Klienci nie potrafią tego zrozumieć i wielokrotnie dają to odczuć.

Praca.pl: Czy z racji tego dyrektorzy wyciągają konsekwencję w postaci nagan czy kar finansowych?
Piotr: Nagan tak, kar finansowych bardzo rzadko. Często jest tak, że dyrektorzy i wysoko postawieni pracownicy nie są osobami, delikatnie mówiąc, uprzejmymi dla zwykłych pracowników. Dziwi mnie to, gdyż przeważnie sami kiedyś pracowali na niższych stanowiskach. Wiem to nie tylko z własnego doświadczenia, ale także z opowiadań znajomych pracujących w innych hipermarketach.

Praca.pl: Media nieraz donosiły o wykorzystywaniu pracowników właśnie w takich miejscach jak hiper i supermarkety? Czy zgadza się Pan z tym?
Piotr: Ciężko określić. Na pewno są miejsca, gdzie prawa pracownika są łamane nagminnie. Gdzie pracownik jest traktowany jako człowiek gorszej kategorii. Ja nie spotkałem się z tym osobiście. Owszem, zdarzało się zostać po godzinach, które nie zawsze były płacone. Nieraz, dostałem upomnienie za rzeczy, które były fizycznie nie do wykonania w określonym czasie. Z reguły jednak, każdy wie co należy do jego obowiązków i stara się wykonać je jak najlepiej.

Praca.pl: Czy poleciłby Pan znajomemu taką formę pracy?
Piotr: Jako stan tymczasowy, pozwalający na zarobienie pieniędzy, tak. W kwestii nabywania doświadczenia w pracy z klientami, również. Jest to pewnego rodzaju szkoła życia. Jeżeli człowiek nauczy się skutecznie pomagać nieuprzejmym i wymagającym klientom, zdecydowanie łatwiej będzie mu współpracować z nimi w innej pracy. Natomiast pracę w hipermarkecie na dłuższy okres czasu stanowczo odradzam. Monotonia, wieczne zmęczenie po fizycznie ciężkim dniu pracy, małe zarobki i brak czasu dla najbliższych to podstawowe wady tej formy zarabiania pieniędzy.

Praca.pl: Dziękujemy za rozmowę.

 

 

29.08.2007

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. kadr i płac z j. niemieckim (m/k)

    Trenkwalder   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Twoje zadania prowadzenie dokumentacji kadrowo-płacowej pracowników delegowanych do pracy za granicą, rozliczanie czasu pracy pracowników, koordynacja zaświadczeń A1, badań lekarskich, szkoleń BHP, współpraca z instytucjami zewnętrznymi: ZUS, biurem rachunkowym, udzielanie informacji...
  • Lekarz Stomatolog

    Medicover Stomatologia   Mława, Centrum Uśmiechu, ul. Sienkiewicza 29    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert
    1 godz.
    Poszukujemy właśnie Ciebie, jeżeli: posiadasz aktualne PWZ, masz plan na siebie i chcesz pracować w dużym, wielospecjalistycznym zespole, są za Tobą pierwsze doświadczenia w cyfrowym środowisku pracy, potrafisz pracować zespołowo i jesteś gotowy/gotowa na czerpanie wiedzy garściami.
  • HYDROPURE POLSKA Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne obowiązki: montaż urządzeń do oczyszczania wody; obsługa serwisowa przydzielonych klientów; naprawy gwarancyjne;
  • Sprzedawca działu mięsno-wędliniarskiego

    Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ   Suchożebry, ul. Aleksandry Ogińskiej 1    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twoje główne zadania: zapewnienie profesjonalnej obsługi Klientów zgodnie ze standardami firmy; dbałość właściwą ekspozycję towarów - mięso, wędliny, sery itp. aktywna sprzedaż produktów; monitorowanie terminów przydatności do spożycia; dbałość o porządek i czystość na stanowisku pracy;
  • HYDROPURE POLSKA Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne obowiązki: montaż urządzeń do oczyszczania wody; obsługa serwisowa przydzielonych klientów; naprawy gwarancyjne;
  • Ustawiacz pras krawędziowych

    ManpowerGroup   Jelcz-Laskowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do Twoich obowiązków będzie należało: Ustawianie parametrów pracy pras krawędziowych; Dobór odpowiednich narzędzi do produkowanego detalu; Pisanie nowych programów dla produkcji konkretnych detali; Monitorowanie stanu narzędzi i maszyn; Wykonywanie pomiarów oraz ustawienie detali zgodnie...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.