Praca.pl Poradniki Temat dnia
Doradca podatkowy - zawód potrzebny każdemu

Doradca podatkowy - zawód potrzebny każdemu

 
Doradca podatkowy - zawód potrzebny każdemu

Rozmowa z Januszem Krzemińskim z biura rachunkowego "A-tax" z Katowic.

Praca.pl - Czym się zajmuje doradca podatkowy?
Janusz Krzemiński - Pomocą i doradztwem każdemu, kto chce prawidłowo się rozliczyć lub dobrze ulokować swoje pieniądze. Ogólnie można powiedzieć, że należą do niego wszelkie czynności związane z opieką i doradzaniem w sprawach podatków oraz rozliczeniami zobowiązań publiczno-prawnych.

Praca.pl - Czy ten zawód ma przed sobą przyszłość?
Janusz Krzemiński - Ogromną. Coraz częściej przedsiębiorcy, którzy znają się np. na budowlance czy handlu decydują się powierzyć swoje finanse profesjonalistom. W przeszłości często zdarzało się, że do biur takich jak nasze zgłaszali się ci, którzy już przeszli przez kontrolę skarbową i popełnili błędy, za które musieli zapłacić. Dzisiaj to się zmienia.

Praca.pl - Jakie umiejętności są najważniejsze w tym fachu?
Janusz Krzemiński - Z formalnego punktu widzenia nie może to być osoba karana i musi mieć wyższe wykształcenie (najlepiej prawnicze). Koniecznie trzeba też odbyć dwuletnią praktykę np. w urzędach i izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej, jak również w kancelariach doradców podatkowych. Potem mamy egzamin (przygotowują do niego specjalne kursy). Dla mnie najważniejsza jest jednak chęć podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia wiedzy, bo praca doradcy podatkowego, to jednocześnie ciągła nauka. Przepisy trzeba śledzić na bieżąco, ponieważ są niestabilne i mogą zmieniać się w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Trzeba też umieć szukać i przede wszystkim znajdować interesujące nas zagadnienia w obowiązujących aktach.

Praca.pl - Jak wygląda wspomniany egzamin na doradcę podatkowego?
Janusz Krzemiński - Kandydat zdaje go przed sześcioosobowym składem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Tworzy ją 50 wybitnych specjalistów z zakresu prawa, sędziowie sądu administracyjnego, profesorowie wyższych uczelni i doradcy podatkowi. Trzeba się wykazać szerokim zakresem wiedzy - z prawa cywilnego, handlowego, wszelkiego rodzaju procedur i prawa administracyjnego. Egzamin odbywa się w Warszawie i można go powtarzać. Praktyka wskazuje, że jest niezmiernie trudny - na sto osób zdaje średnio trzy do pięciu. Termin egzaminu wyznacza komisja. Nie ma stałych terminów. Wszystko zależy od liczby wniosków.

 

 

25.02.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Polski Tytoń S.A.
    pracownik fizyczny  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wykształcenia średniego; doświadczenia na stanowisku; uprawnień na wózek widłowy;
  • Polski Tytoń S.A.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    doświadczenia na stanowisku; znajomości rynku lokalnego; wykształcenia min. średniego; prawa jazdy kat. B; umiejętności organizacji pracy; dyspozycyjności i gotowości do pracy w terenie; łatwości nawiązywania kontaktów i wysokiej kultury osobistej.
  • Higienistka stomatologiczna / Higienista stomatologiczny

    Medicover Stomatologia   Ostróda, ul. Wojska Polskiego 3    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / asystent  umowa o pracę / zlecenie
    1 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: samodzielne wykonywanie zabiegów higienizacji, asystowanie przy zabiegach stomatologicznych (standard pracy na 4 ręce), przygotowanie gabinetu stomatologicznego do pracy samodzielnej lub z lekarzem, sterylizację narzędzi i materiałów.
  • Kierownik Centrum Stomatologicznego

    Medicover Stomatologia   Katowice, Dębowe Tarasy    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należeć będzie: zarządzanie zespołem pracowników – lekarzy, asystentek, higienistek, recepcjonistek, techników radiologów; motywowanie i rozwój zespołu oraz rekrutacja; budowa pozytywnej kultury organizacyjnej; pełna odpowiedzialność za...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Medicover Sp. z o.o.   Kraków, ul. Jasnogórska 1    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę
    1 godz.
    W Medicover budujemy różnorodny zespół, dopasujemy ofertę do Ciebie. Wystarczy, że posiadasz prawo do wykonywania zawodu. Jeśli posiadasz doświadczenie z pewnością je docenimy. Kliknij Aplikuj i zaznacz odpowiedzi w formularzu. Masz możliwość pracy w: punkcie pobrań, gabinecie...
  • Starszy Kontroler HR

    Medicover Sp. z o.o.   Warszawa, Aleje Jerozolimskie 96    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Dołącz do Medicover jako Starszy Kontroler HR i rozwijaj swoje umiejętności! Jesteś doświadczonym specjalistą w obszarze HR i finansów? Chcesz wykorzystać swoje umiejętności, aby wpłynąć na przyszłość opieki zdrowotnej? Dołącz do Medicover Polska jako Starszy Kontroler HR! Twoje...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.