Rozmowa z Januszem Krzemińskim z biura rachunkowego "A-tax" z Katowic.
Praca.pl - Czym się zajmuje doradca podatkowy?
Janusz Krzemiński - Pomocą i doradztwem każdemu, kto chce prawidłowo się rozliczyć lub dobrze ulokować swoje pieniądze. Ogólnie można powiedzieć, że należą do niego wszelkie czynności związane z opieką i doradzaniem w sprawach podatków oraz rozliczeniami zobowiązań publiczno-prawnych.
Praca.pl - Czy ten zawód ma przed sobą przyszłość?
Janusz Krzemiński - Ogromną. Coraz częściej przedsiębiorcy, którzy znają się np. na budowlance czy handlu decydują się powierzyć swoje finanse profesjonalistom. W przeszłości często zdarzało się, że do biur takich jak nasze zgłaszali się ci, którzy już przeszli przez kontrolę skarbową i popełnili błędy, za które musieli zapłacić. Dzisiaj to się zmienia.
Praca.pl - Jakie umiejętności są najważniejsze w tym fachu?
Janusz Krzemiński - Z formalnego punktu widzenia nie może to być osoba karana i musi mieć wyższe wykształcenie (najlepiej prawnicze). Koniecznie trzeba też odbyć dwuletnią praktykę np. w urzędach i izbach skarbowych, urzędach kontroli skarbowej, jak również w kancelariach doradców podatkowych. Potem mamy egzamin (przygotowują do niego specjalne kursy). Dla mnie najważniejsza jest jednak chęć podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia wiedzy, bo praca doradcy podatkowego, to jednocześnie ciągła nauka. Przepisy trzeba śledzić na bieżąco, ponieważ są niestabilne i mogą zmieniać się w ciągu dwóch, trzech miesięcy. Trzeba też umieć szukać i przede wszystkim znajdować interesujące nas zagadnienia w obowiązujących aktach.
Praca.pl - Jak wygląda wspomniany egzamin na doradcę podatkowego?
Janusz Krzemiński - Kandydat zdaje go przed sześcioosobowym składem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Tworzy ją 50 wybitnych specjalistów z zakresu prawa, sędziowie sądu administracyjnego, profesorowie wyższych uczelni i doradcy podatkowi. Trzeba się wykazać szerokim zakresem wiedzy - z prawa cywilnego, handlowego, wszelkiego rodzaju procedur i prawa administracyjnego. Egzamin odbywa się w Warszawie i można go powtarzać. Praktyka wskazuje, że jest niezmiernie trudny - na sto osób zdaje średnio trzy do pięciu. Termin egzaminu wyznacza komisja. Nie ma stałych terminów. Wszystko zależy od liczby wniosków.
25.02.2008