Europass to uznawany we wszystkich krajach UE ujednolicony wzór dokumentu, który pozwala kompleksowo przestawić swój profil zawodowy. O tym jak bardzo jest ważny rozmawiamy z Jackiem Pawełką z biura informacyjnego Europe Direct w Katowicach.
Praca.pl - Jakby Pan zachęcił do wypełnienia formularza Europass?
Jacek Pawełka - Europass został wprowadzony w 2004 roku decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady UE, co było odpowiedzią na coraz bardziej otwarty europejski rynek pracy. Z jednej strony umożliwia nam on przygotowanie aplikacji porównywalnej jakościowo z aplikacjami kandydatów z całej Europy, a z drugiej ułatwia potencjalnemu pracodawcy ocenę naszej propozycji w porównaniu np. z różnymi systemami kształcenia poszczególnych krajów. Z dobrze wypełnionym formularzem Europass mamy szansę swobodnego poszukiwania pracy w całej Unii.
Praca.pl - Jak wygląda taki formularz?
Jacek Pawelka - Składa się z pięciu dokumentów - CV, Paszport Językowy, Suplement do Dyplomu, Suplement do Dyplomu Zawodowego i tzw. Mobilność.
Praca.pl - Co się kryje za tymi terminami?
Jacek Pawelka - CV pozwala na przejrzyste przedstawienie posiadanego przygotowania zawodowego w formie standardowej, bez względu na kraj pochodzenia kandydata. Ułatwia to pracodawcom prowadzenie procesu rekrutacyjnego i porównywanie ofert. Dla kandydata udogodnieniem jest ujednolicona forma CV. Wpisuje on swoje dokonania w odpowiednie rubryki (formularz jest dostępny na stronie http://europass.cedefop.eu.int). Paszport Językowy prezentuje z kolei umiejętności językowe kandydata. Wypełnia się go podobnie jak CV z rozróżnieniem na kilka kategorii, np "rozumienie" (słuchanie, czytanie), "mówienie" (porozumiewanie się, samodzielne wypowiadanie się) oraz "pisanie". Skala oceny wyrażana jest symbolami: poziom podstawowy to A1 i A2, poziom samodzielności to B1 i B2, a poziom biegłości to C1 i C2 - dokładne określenie jakie umiejętności należy posiadać na danym poziomie zawiera instrukcja. Suplement do Dyplomu i Suplement do Dyplomu Zawodowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji wydają absolwentom szkoły oraz uczelnie wyższe. Te dokumenty pomagają osobom, nie znającym polskiego systemu kształcenia, poprawnie zinterpretować informacje zawarte na dyplomie. Opisują one rodzaj, poziom, treść i status ukończonych studiów. Wreszcie Mobilność, czyli bezpłatny dokument, który pozwala zaprezentować w sposób całościowy wiedzę i doświadczenia zdobyte podczas nauki, szkolenia, praktyk i staży zagranicznych. Wydaje je Krajowe Centrum Europass na wniosek instytucji organizującej naukę, praktykę i staż lub samego kandydata. Wpisów potwierdzających ukończenie nauki dokonują polskie instytucje wysyłające oraz zagraniczne instytucje przyjmujące.
Więcej informacji nt. Europass na stronie Krajowego Centrum Europass: www.europass.org.pl.
10.04.2008