Praca.pl Poradniki Temat dnia
Braki w dydaktyce

Braki w dydaktyce

 
Braki w dydaktyce

Na rynku pracy pojawił się nowy zawód poszukiwany przez pracodawców - dydaktyk medialny.

Komputeryzacja naszego życia powoduje, że wiele tradycyjnych zawodów nabiera zupełnie nowego oblicza. Przykładów można by mnożyć, ale dzisiaj interesuje nas profesja nauczyciela. Dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań odmienia styl pracy dydaktyka. - Tablica, kreda, zeszyt i długopis odchodzą w niepamięć. Ich odpowiednikami stają się monitor, klawiatura i mysz. Tornister wypełniony książkami mieści się teraz, dzięki krążkom CD, w jednej kieszeni - mówi Karolina Krzywa, dydaktyk medialny wydawnictwa Cartall.

Nowoczesne formy nauki nie wynikają wyłącznie z chęci podążania z duchem czasu. Powstają wskutek dostrzegania nowych możliwości, jakie niesie za sobą postęp w dziedzinie informatyki. Interaktywne lekcje umożliwiają przede wszystkim przekaz pozawerbalny, dzięki czemu proces nauki przebiega o wiele skuteczniej i sprawniej. - Wiedza przekazana w postaci słów posiada mniejszą wartość edukacyjną. Dzięki komputerom i odpowiedniemu oprogramowaniu uczniowie mają dodatkowo możliwość zobaczenia i usłyszenia. Zdaniem wielu pedagogów taka forma nauki jest łatwiejsza do przyswojenia i przynosi lepsze efekty - dodaje Krzywa. Aby korzystanie z wiedzy zawartej na płycie CD było w ogóle możliwe, potrzebni są właśnie dydaktycy medialni, którzy przygotują oprogramowanie umożliwiające naukę. Najogólniej mówiąc, ich praca polega na przenoszeniu wiedzy zawartej w podręcznikach na krążki CD. Dbają również o to, aby zaprezentowana w ten sposób wiedza miała jak największa wartość dydaktyczną, a jednocześnie była łatwa do przyswojenia.

W tym celu poszukują luk w wykształceniu uczniów i starają się je odpowiednio wypełnić kombinacją słów, tekstów, obrazów i dźwięków. - Wymagania w tym zawodzie są jasne - doskonała znajomość obsługi komputera oraz umiejętność programowania. Projektanci oprogramowania powinni posiadać również wiedzę z zakresu pedagogiki. Cechą niezbędną w tej pracy jest także kreatywność i umiejętność współpracy, gdyż niezbędna jest kooperacja z nauczycielami poszczególnych przedmiotów - mówi Krzywa. W Polsce zawód dydaktyka medialnego jest jeszcze mało znany (choć pojawiły się już oferty wielu znanych wydawnictw). Nie ma też uczelni kształcących tego typu specjalistów i póki co, zostają nimi przeważnie twórcy multimedialni. To jednak duża szansa dla bezrobotnych nauczycieli, którzy po odpowiednim przeszkoleniu informatycznym, mają szansę zacząć pracę w nowej branży.

 

 

02.04.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Cieśla szalunkowy / Betoniarz

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   75,00 - 83,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Montaż i demontaż szalunków systemowych i indywidualnych zgodnie z projektem. Montaż gotowych form ze stali bądź drewna wraz z ich właściwym przygotowaniem. Pomiar i cięcie materiałów drewnianych zgodnie z planami; Przygotowanie miejsc do wylewania i układania...
  • Zbrojarz

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   75,00 - 83,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przygotowywanie zbrojenia betonowego zgodnie z projektem. Kontrolowanie jakości zbrojenia i dokonywanie napraw. Przygotowywanie i montowanie form do betonowania. Przygotowywanie prętów zbrojeniowych (czyszczenie, prostowanie, gięcie, cięcie). Współpraca za zespołem.
  • Specjalista ds. Ofertowania

    KTI Poland S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków osoby zatrudnionej na stanowisku Specjalisty ds. Ofertowania w szczególności należeć będzie: Śledzenie na bieżąco inwestycji w sektorze naftowym, gazowym, chemicznym i energetycznym; Kontakt z klientami i podwykonawcami: mailowy, telefoniczny, spotkania bezpośrednie Udział...
  • Recepcjonista / Recepcjonistka

    ISS Facility Services Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Bieżące prowadzenie recepcji: witanie gości, obsługa klientów zgodnie ze standardami firmy; Utrzymanie sprawnego i prawidłowego obiegu dokumentów w biurze; Obsługa centrali telefonicznej i korespondencji przychodzącej oraz wychodzącej; Współpraca z dostawcami firmy,...
  • REMAK-ENERGOMONTAŻ S.A.
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    nadzór i koordynacja prac montażu rusztowań oraz ich odbiór, montaż oraz demontaż rusztowań przemysłowych według obowiązujących instrukcji i norm, planowanie i koordynacja dostaw materiałów i sprzętu, dbanie o bezpieczeństwo podczas prowadzonych prac, terminowe wykonywanie...

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.