Praca.pl Poradniki Temat dnia
Bezpieczne stanowisko

Bezpieczne stanowisko

 
Bezpieczne stanowisko

Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się m.in. na bóle kręgosłupa, drętwienie rąk, łzawienie oczu. Jeśli masz takie kłopoty - przeczytaj, jak powinno być zorganizowane twoje stanowisko pracy.

Pracodawca zawsze musi zapewnić zatrudnionym odpowiednie warunki bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy. W przypadku pracy przy monitorze zasady te są dokładnie określone. Znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne, a obraz stabilny. Jaskrawość i kontrast znaku - łatwe do regulowania w zależności od oświetlenia. Wszystkie regulacje
powinny umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20 stopni do tyłu i 5 st. do przodu oraz obrót wokół własnej osi minimum o 120 stopni - po 60 w obu kierunkach.

- Bardzo ważne jest, by ekran miał warstwę antyodbiciową lub odpowiedni filtr. Ustawienie monitora względem źródeł światła powinno
ograniczać jego odbicia - mówi Marcin Brzozowski z firmy Vista prowadzącej szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Odległość twarzy od ekranu powinna wynosić 40-75 cm, między sąsiednimi monitorami - co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - minimum 0,8 m. Konstrukcja klawiatury musi umożliwiać przyjęcie pozycji, która nie powoduje zmęczenia mięśni rąk. Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia, matową powierzchnię i kontrastowe, czytelne znaki.

- Ważne jest także ustawienie mebli. Muszą umożliwiać naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. Górna krawędź ekranu nie może znajdować się powyżej oczu pracownika, a przestrzeń pod blatem stołu powinna być na tyle duża, by swobodnie zmieścić nogi - dodaje Brzozowski. Stół musi być na tyle duży, by umożliwiał wygodne ustawienie wszystkich elementów wyposażenia stanowiska pracy i dobry do nich dostęp. Powinien dawać też możliwość ustawienia monitora i klawiatury na różnej wysokości. Krzesło musi być wygodne i stabilne, ma zapewniać swobodę ruchów. Konieczna jest regulacja pochylenia
oparcia i co najmniej pięciopodporowa podstawa na kółkach. Jeśli podczas pracy przy komputerze korzystasz z dokumentów, domagaj się specjalnego uchwytu - z regulacją ustawienia wysokości, pochylenia i odległości od oczu.

- Osoby pracujące przy komputerze, nawet jeśli mają dobry wzrok,
powinny przynajmniej raz w roku pójść do okulisty, by skontrolować oczy - radzi Brzozowski. - Kto ma np. średnią lub wysoką krótkowzroczność, musi odwiedzić okulistę przynajmniej raz na pół roku.
Warto też, bez względu na stan wzroku, sprawić sobie okulary z powłoką antyrefleksyjną i barwionymi szkłami, które podniosą kontrast i ograniczą męczenie się oczu. Kto potrzebuje okularów do czytania, może kupić specjalne okulary o poszerzonym polu widzenia.

- Ponadto podczas pracy należy mniej więcej co pół godziny robić sobie krótkie przerwy i spojrzeć gdzieś w dal, by rozluźnić mięśnie oczu
- dodaje Brzozowski. - Po dłuższej pracy przy komputerze, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych, może nastąpić tzw. uczucie suchego oka. Wtedy koniecznie trzeba pójść do lekarza, by zalecił krople nawilżające. Należy również pamiętać, że żadne okulary i filtry nie pomogą, gdy będziemy siedzieć przy monitorze przez 10 godzin.

 

 

22.07.2008

Więcej artykułów "Temat dnia"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.