Wiele osób pracujących przy komputerze skarży się m.in. na bóle kręgosłupa, drętwienie rąk, łzawienie oczu. Jeśli masz takie kłopoty - przeczytaj, jak powinno być zorganizowane twoje stanowisko pracy.
Pracodawca zawsze musi zapewnić zatrudnionym odpowiednie warunki bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy. W przypadku pracy przy monitorze zasady te są dokładnie określone. Znaki na ekranie powinny być wyraźne i czytelne, a obraz stabilny. Jaskrawość i kontrast znaku - łatwe do regulowania w zależności od oświetlenia. Wszystkie regulacje
powinny umożliwiać pochylenie ekranu co najmniej 20 stopni do tyłu i 5 st. do przodu oraz obrót wokół własnej osi minimum o 120 stopni - po 60 w obu kierunkach.
- Bardzo ważne jest, by ekran miał warstwę antyodbiciową lub odpowiedni filtr. Ustawienie monitora względem źródeł światła powinno
ograniczać jego odbicia - mówi Marcin Brzozowski z firmy Vista prowadzącej szkolenia z zakresu bezpieczeństwa pracy. Odległość twarzy od ekranu powinna wynosić 40-75 cm, między sąsiednimi monitorami - co najmniej 0,6 m, a między pracownikiem i tyłem sąsiedniego monitora - minimum 0,8 m. Konstrukcja klawiatury musi umożliwiać przyjęcie pozycji, która nie powoduje zmęczenia mięśni rąk. Klawiatura powinna mieć możliwość regulacji kąta nachylenia, matową powierzchnię i kontrastowe, czytelne znaki.
- Ważne jest także ustawienie mebli. Muszą umożliwiać naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem. Górna krawędź ekranu nie może znajdować się powyżej oczu pracownika, a przestrzeń pod blatem stołu powinna być na tyle duża, by swobodnie zmieścić nogi - dodaje Brzozowski. Stół musi być na tyle duży, by umożliwiał wygodne ustawienie wszystkich elementów wyposażenia stanowiska pracy i dobry do nich dostęp. Powinien dawać też możliwość ustawienia monitora i klawiatury na różnej wysokości. Krzesło musi być wygodne i stabilne, ma zapewniać swobodę ruchów. Konieczna jest regulacja pochylenia
oparcia i co najmniej pięciopodporowa podstawa na kółkach. Jeśli podczas pracy przy komputerze korzystasz z dokumentów, domagaj się specjalnego uchwytu - z regulacją ustawienia wysokości, pochylenia i odległości od oczu.
- Osoby pracujące przy komputerze, nawet jeśli mają dobry wzrok,
powinny przynajmniej raz w roku pójść do okulisty, by skontrolować oczy - radzi Brzozowski. - Kto ma np. średnią lub wysoką krótkowzroczność, musi odwiedzić okulistę przynajmniej raz na pół roku.
Warto też, bez względu na stan wzroku, sprawić sobie okulary z powłoką antyrefleksyjną i barwionymi szkłami, które podniosą kontrast i ograniczą męczenie się oczu. Kto potrzebuje okularów do czytania, może kupić specjalne okulary o poszerzonym polu widzenia.
- Ponadto podczas pracy należy mniej więcej co pół godziny robić sobie krótkie przerwy i spojrzeć gdzieś w dal, by rozluźnić mięśnie oczu
- dodaje Brzozowski. - Po dłuższej pracy przy komputerze, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych, może nastąpić tzw. uczucie suchego oka. Wtedy koniecznie trzeba pójść do lekarza, by zalecił krople nawilżające. Należy również pamiętać, że żadne okulary i filtry nie pomogą, gdy będziemy siedzieć przy monitorze przez 10 godzin.
22.07.2008