O to jak rozpoznać wiarygodną agencję pracy tymczasowej pytamy Sławomira Trzyskę z agencji Team Job z Gliwic.
Praca.pl - Czy wymagane jest uzyskanie licencji na prowadzenie działalności agencji tymczasowej? Gdzie można znaleźć wykaz agencji, jakie warunki musi spełniać agencja, by otrzymać licencję?
Sławomir Trzyska - Do prowadzenia działalności w zakresie pracy tymczasowej niezbędne jest uzyskanie wpisu w rejestrze agencji zatrudnienia prowadzonym przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy, które wydaje specjalny certyfikat. Tylko taka agencja, zgodnie z prawem, może świadczyć usługi w tym zakresie. Rejestr można obejrzeć chociażby na stronie www.praca.gov.pl lub zwrócić się o jego udostępnienie przez Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.
Praca.pl - Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy korzystaniu z
usług agencji?
Sławomir Trzyska - Branża pracy tymczasowej rozwija się bardzo dynamicznie, na rynku pojawiają się wciąż nowe agencje, więc trudno np. długi staż na rynku uznać za jedyny wskaźnik zaufania. Przy wyborze agencji, poza opiniami dotychczasowych pracowników tymczasowych czy znajomych, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi danej agencji dostępnymi w mediach, internecie. Bardzo dobrym źródłem informacji są
klienci - przedsiębiorstwa, z którymi agencja współpracuje. Warto zapoznać się z ich rekomendacjami lub poprosić agencję o listę referencyjną. Można również dowiedzieć się czy agencja posiada jakiś system jakości np. certyfikat ISO czy inne certyfikaty z zakresu jej działalności biznesowej. Oczywiście polecam współpracę z agencjami zrzeszonymi w organizacjach branżowych takich jak Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia, ale również w organizacjach regionalnych: izbach gospodarczych, lokalnych związkach pracodawców.
Praca.pl - Na co należy uważać przy podpisywaniu umowy z agencją?
Sławomir Trzyska - Najczęściej nadużycia polegają na pobieraniu od przyszłych pracowników opłat za skierowanie do pracy. Pamiętajmy, że agencje nie mogą pobierać opłat od osób, dla których poszukują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub, którym udzielają pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca zatrudnienia. W szczególności zabronione jest pobieranie opłat od osób kierowanych do pracy za granicę z tytułu wyszukiwania i wskazania pracodawcy zagranicznego t.j: przedpłaty, kaucje, opłaty eksploatacyjne.
Praca.pl - Gdzie można się odwołać, jeśli pracownik stwierdzi, że jest źle traktowany?
Sławomir Trzyska - Każdemu pracownikowi tymczasowemu, tak jak pracownikowi zatrudnionemu w tradycyjnej formie, przysługuje prawo zgłoszenie nieprawidłowości do Państwowej Inspekcji Pracy, a także dochodzenia ewentualnych roszczeń przed Sądem Pracy.
19.02.2008