Praca.pl Poradniki Studenci
Żeglowanie jest koniecznością - czyli jak zmienić dotychczasową pracę

Żeglowanie jest koniecznością - czyli jak zmienić dotychczasową pracę

 
Żeglowanie jest koniecznością - czyli jak zmienić dotychczasową pracę

Mówimy, że ten kto się nie rozwija - cofa się. Czy ta prawda może mieć potwierdzenie w sukcesach w pracy? Jeśli założymy, że tak to jak zrobić by wcielić nasz plan w życie? Powiedzieliśmy już, gdzie możemy z większym powodzeniem szukać naszej pracy. Teraz, kilka słów o tym, jak przygotować grunt pod zmiany.

Nasza obecna praca przestała nas satysfakcjonować lub po prostu nie uczymy się w niej niczego nowego. To znak, że czas ją zmienić. Warto wiedzieć więcej o tym czego unikać oraz co jest dobrze widziane i pomocne w naszych poszukiwaniach. Powodów, dla których chcemy zmienić pracę może być bardzo wiele. Dla nas jednak ważniejsze jest, jak ją zmienić na lepszą. Dlatego najważniejsze jest żeby nieszczęśliwym trafem nie znaleźć się w sytuacji, od której uciekliśmy. I tym właśnie musimy się kierować przy wyborze nowego miejsca pracy.

Gdy dopiero zaczęliśmy zauważać symptomy monotonii, spróbujmy zmienić dział firmy. Szczęśliwie może się okazać, że po prostu potrzeba było nam nowego zadania. Każdy pracodawca miewa coś na sumieniu - drobnych potyczek nie unikniemy. A jeśli tak to łatwiej poruszać się w strukturze firmy, którą już wypróbowaliśmy. Nie bez znaczenia jest też to, że przestajemy być anonimowi w firmie. To przy odrobinie kreatywności i odwagi może zaowocować wdrożeniem nowych pomysłów i przynieść korzyści zarówno nam jak i kierownictwu przedsiębiorstwa. Jeżeli czujemy się źle na naszym obecnym stanowisku, nie wiele ryzykujemy lobbując nowe przedsięwzięcie.

Podstawą do dobrych negocjacji i myślenia o rozwoju jest jednak zapewnienie podstawowych potrzeb. Nie będziemy równorzędnymi partnerami, gdy nad nami będzie wisiało widmo braku zajęcia i gotówki. Dlatego, jeśli jeszcze nie rzuciliśmy naszej dotychczasowej pracy, postarajmy się najpierw o wiarygodne przesłanki, które utwierdzą nas w tym, czy warto ponosić ryzyko. Ważne jest także, aby zorientować się, jak mądrze szukać. Żeby tak zrobić, przyjmijmy na początek kilka zleceń by przekonać się nim zostawimy starą pracę, czy nowe zupełnie nam odpowiada. Pozwoli nam to na poznanie wad i zalet nowego przedsięwzięcia. Będziemy mogli także ocenić w ten sposób nasze kompetencje. Da nam to również czas na zredukowanie braków w wiedzy i zdobycie doświadczenia.

Internet to tak jak powiedzieliśmy, miejsce dobre do poszukiwania pracy. Jednak jest w nim coś jeszcze, o czym niekoniecznie wiemy. Co prawda, na razie mówimy częściej o zakupach przez Internet, to jednak praca zdalna coraz częściej staje się atrakcyjną i ciekawą formą zarobkowania. To właśnie sieć może być miejscem, w którym zrealizujemy nasze pierwsze zlecenia w celu przekonania się o swoich (nie) możliwościach. To bardzo wygodny sposób dostępu do „miejsca pracy”, ale także nieograniczone pole możliwości. Najszybciej uzyskamy dostęp do potrzebnych informacji i uzyskamy całkiem niezłą wiedzę na temat rynku. Dostęp do Internetu i sprawne poruszanie się w nim to jeden z kluczowych mierników analizy postępu społecznego. A to tylko przybliża nas do celu.

Co ciekawe, niepowodzenie przy podjętej pracy dodatkowej nie musi oznaczać zupełnej klęski. Przyjęliśmy na początku założenie, że naszym celem jest rozwój i samodoskonalenie. Porażki mają nas budować i ukierunkowywać. Dokładnie tak jak zostało napisane, to nic innego jak niepowodzenie pozwala nam albo się doskonalić albo obrać inny kierunek. Bez tego błądzilibyśmy tylko po omacku w ciemności nie znając do końca swojego gustu i preferencji. A czy jest coś bardziej pomocnego do wytyczenia swoich preferencji zawodowych niż wiedza o tym co nas ogranicza i nuży? Jeśli to nie jest branża dla nas to szukajmy dalej. I tak w prostej mierze zmierzamy naprzód.

Naszemu życiu nieustannie towarzyszą zmiany i to nie jest nic strasznego, jeśli tylko odpowiednio zareagujemy. Problemy na jakie możemy napotkać to brak możliwości podejmowania eksperymentalnych przedsięwzięć. Życie nie zawsze pisze dla nas spójne scenariusze. Jednak faktem pozostaje, że to nasze życie i my w znacznej mierze decydujemy o jego losie. Możemy nim kierować tak jak tego zechcemy jeśli tylko wystarczy nam odwagi. Im wcześniej sami zainteresujemy się poszerzeniem kompetencji oraz znajomości branży, w której się poruszamy tym lepiej dla nas. Czy częsta zmiana pracy jest pożądana i dobrze widziana okiem pracodawcy? Tego do końca nie wiadomo. I przypuszczalnie, nigdy nie da się tego ustalić z całą pewnością. Każdemu z nas potrzebna jest różna ilość czasu na naukę i zdobycie nowych doświadczeń. Pewnych uniformów w postrzeganiu naszego życiorysu nie unikniemy. Jednak w naszym interesie leży robić wszystko tak jak chcemy i tylko tak żebyśmy robili to dobrze. W przeciwnym przypadku sztampa, w którą jesteśmy wpisani z chwilą wejścia na rynek nas zdominuje. A to nie zawsze dostarcza nam satysfakcji.

 

 

15.03.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    15 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.