Praca.pl Poradniki Studenci
Zawody przyszłości

Zawody przyszłości

 
Zawody przyszłości

Jeszcze kilka lat temu doradca zawodowy, makler giełdowy czy webmaster były zawodami, o których słyszeliśmy głównie w amerykańskich filmach. Nie minęło dużo czasu, by rozwijająca się gospodarka wykształciła zapotrzebowanie nie tylko na te, ale również i inne zawody uznawane w latach 80. za zawody przyszłości.

Jakie zawody możemy zaliczyć do grupy tych najbardziej poszukiwanych i cenionych w niedalekiej przyszłości? Która profesja dopiero pojawia się na rynku, a za kilka czy kilkanaście lat będzie niezwykle istotna?

Tuż przed naszym wstąpieniem do Unii Europejskiej Specjaliści Rządowego Centrum Studiów Strategicznych wyodrębnili kilka obszarów gospodarki, w których dynamika rozwoju i zmian będzie największa. Są to:

    * informatyka, telekomunikacja, Internet i technologie informacyjne
    * biotechnologia i jej zastosowania
    * ochrona środowiska
    * eksploatacja morza i dna morskiego
    * obsługa procesów integracji regionalnej
    * nowoczesne operacje finansowe, elektroniczna bankowość, handel elektroniczny
    * ochrona zdrowia, kształtowanie postaw prozdrowotnych, domowa opieka
    * zdrowotna nad ludźmi starymi
    * informacja, kultura popularna, przemysł rozrywkowy
    * edukacja


Wprawdzie daleko nam jeszcze do najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, jednak już teraz nowoczesna technologia staje się i dla nas codziennością. Internet i telefonia komórkowa są podstawą działania niejednej firmy. Nic zatem dziwnego, że informatycy i teleinformatycy są wręcz rozchwytywani. Wygląda na to, że będzie tak również w przyszłości, jednak i oni będą musieli podporządkować się wymaganiom rynku. A ten zgodnie z trendem poszukiwania wszechstronnych specjalistów zgłasza zapotrzebowanie na mechatroników. Ten zawód, którego nazwa przywodzi na myśl skojarzenia rodem science fiction to nic innego jak połączenie mechanika, informatyka i elektronika. Słowem osoba, która pracuje wszędzie tam, gdzie zastosowanie ma skomplikowana aparatura.

Rozwój Internetu wiąże się z zapotrzebowaniem na specjalistów tworzących sieci komputerowe. Coraz więcej przedsiębiorstw chce mieć własne systemy szybkiej wymiany informacji, by usprawnić swe działanie.

Brakuje też webmasterów. W ich pracy nie chodzi już tylko o tworzenie stron internetowych będących tylko wizytówką firmy. Coraz częściej stają oni przed wyzwaniem tworzenia systemów, które usprawnią obsługę klientów lub całkowicie wyeliminują potrzebę spotkania z nim pozwalając oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.

Internet to dziś dla wielu podstawowe narzędzie do wykonywania operacji bankowych. Nic zatem dziwnego, że banki coraz bardziej poszukują osób, które będą potrafiły połączyć wiedzę bankowca i finansisty z obsługą klienta przez Internet. Rozwijać się też będzie doradztwo finansowe, ubezpieczeniowe czy inwestycyjne, bo Polacy coraz częściej zastanawiają się co zrobić z zarobionymi pieniędzmi i jak je korzystnie zainwestować.

W kierunku Internetu zmierza też handel. Sklepy internetowe zwielokrotniają swe zyski, by co roku bić kolejne rekordy sprzedaży. Według wszelkich prognoz wzrośnie też zapotrzebowanie na specjalistów świadczących usługi szkoleniowe, którzy będą w swej pracy wykorzystywać wiedzę z wielu dziedzin. Pojawią się także specjaliści, którzy szkolić będą na odległość.

W związku z takimi zmianami na brak zajęcia nie będą narzekać też psycholodzy i psychoterapeuci, którzy wielu będą musieli pomoc zaakceptować zachodzące zmiany i dostosować się do nowych realiów i wymagań rynku pracy. Zawodem pokrewnym, który już teraz jest bardzo poszukiwany jest negocjator. I to zarówno specjalista od rokowań z przestępcami, jak i negocjator pomagający negocjować warunki finansowe dużych transakcji.

Przy tej okazji nie można nie wspomnieć o osobach, które będą zbierać i gromadzić informacje o potencjalnych partnerach w biznesie. Ci swego rodzaju detektywi czy specjaliści od wywiadu gospodarczego są poszukiwani przez duże koncerny na całym świecie. Podobnie jak tzw. „mystery client”. Zawód ten nie doczekał się jeszcze polskiego odpowiednika. Praca ta polega na sprawdzaniu jakości świadczonych przez firmę usług, jednak nie poprzez badanie opinii klientów, lecz poprzez podstawienie „tajnego klienta”. Osoba ta ma za zadanie sprawdzać jak pracownicy traktują przeciętnego klienta, a wszystkie nieprawidłowości odnotować w raporcie.

Rozwijać się też będą dziedziny związane z szeroko pojętym spędzaniem wolnego czasu. Dobre czasy czekają biura podróży, które będą potrafiły przystosować się do wymagań klientów. A te będą rosły, stąd pojawiają się już agenci turystyczni, którzy urlop „szyją na miarę”. Wprawdzie na razie korzystają z ich usług jeszcze ci najbardziej zamożni, jednak w niedalekiej przyszłości przeciętny Kowalski też będzie chciał skorzystać z oferty, która stanowi odpowiedź na jego wymagania i oczekiwania.

Jeśli przejmiemy zachodni model spędzania czasu wolnego to czeka nas też powstawanie swoistych centrów rozrywkowych, które kompleksowo zapełnią czas wolny. A o to, by ich klienci się nie nudzili dbać będzie specjalna osoba, specjalista od organizacji czasu wolnego. Brzmi znajomo? Powrót „kaowców” nam nie grozi, gdyż zadania tych specjalistów będą zupełnie odpolitycznione.

Wraz ze wzrostem poziomu życia rozwijać się będą wszelkiego rodzaju usługi, na które teraz społeczeństwo nie może sobie pozwolić, a które wiążą się z naszymi pupilami. Hotele dla zwierząt istnieją już teraz. Pojawiają się firmy świadczące usługi pogrzebowe.. Nie braknie też swego rodzaju salonów piękności dla zwierząt.

Wraz ze starzeniem się osób, które nie będą zdane tylko i wyłącznie na państwowe świadczenia emerytalne czeka nas wzrost zapotrzebowania na usługi związane z opieką nad tymi osobami. Powstaną domy opieki, w których starsze osoby zostaną otoczone fachową opieką, a przy tym nie zostaną pozbawione przekonania o tym, że nadal są pełnowartościowymi członkami społeczeństwa. Stąd pracy dla dietetyków, rehabilitantów, fizjoterapeutów też nie powinno zabraknąć.

W tym miejscu należy wspomnieć jeszcze o ważnych i rozwojowych dziedzinach, jakimi są pozyskiwanie energii oraz logistyka. W tej pierwszej szczególnym zainteresowaniem pracodawców cieszyć się będą specjaliści od tzw. odnawialnych źródeł energii.

Dynamika rozwoju nowych technologii sprawia, że już teraz widać popyt na pracowników wszechstronnie wykształconych, posiadających wiedzę i doświadczenie charakterystyczne niekiedy dla kilku różnych dziedzin. Według przewidywań specjalistów zdolność utrzymania się na rynku pracy będą miały tylko te osoby, które błyskawicznie reagują na dokonujące się zmiany, stale będą się dokształcać oraz nie będą się bały zmieniać zawodu nawet kilka razy w swej karierze. Bo czasy, gdy karierę zawodową rozpoczynało się i kończyło w tym samym zakładzie to już historia.

 

 

08.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    20 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    24 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.