Praca.pl Poradniki Studenci
Własna firma po studiach

Własna firma po studiach

 
Własna firma po studiach

Kończysz studia i już wiesz, że nie do końca odnajdziesz się na etacie? Lubisz wyzwania, nie boisz się odpowiedzialności i marzy ci się opłacalny biznes? Sprawdź, z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy.

 

Własny biznes po studiach – zbadaj rynek

 

Wydaje ci się, że masz świetny, nowatorski pomysł na własny biznes? Upewnij się, czy masz rację. Przed przystąpieniem do procedury prawnej warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, czy ktoś nie przetarł już twoich szlaków. Być może istnieją lub istniały firmy o podobnym profilu, które mają za sobą trudne początki oraz mają wiedzę na temat wyzwań, jakie cię czekają. Gdzie szukać informacji? Jednym z rozwiązań jest śledzenie forów internetowych np. na branżowych portalach społecznościowych. Innym sposobem może być wzięcie udziału w panelu dyskusyjnym czy konferencji dotyczącej interesującego cię biznesowego obszaru. Zetknięcie się ze specjalistami, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami, może stać się bodźcem do działania oraz okazją do pozbycia się lęków i wątpliwości.

 

Własna firma – a może franczyza?


Nie masz określonego pomysłu na firmę? Być może rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczeń dużych organizacji, które już osiągnęły rynkowy sukces i w celu poszerzania zasięgu oddziaływania są chętne do podpisywania umów na prowadzenie działalności pod ich szyldem. Często wśród wymagań stawianych przez franczyzodawców jest posiadanie lokalu czy wkład finansowy, jednak poniesione koszty zwracają się w trakcie prowadzenia firmy. Decydując się na tę formę działalności gospodarczej, musisz pamiętać, że nie daje ona dużego pola do kreatywności, ale bez wątpienia jest szkołą biznesu i ułatwi poruszanie się w branżowym świecie.

 

Koszt założenia firmy – skąd wziąć pieniądze?


Zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze na rozruch firmy? Postaraj się o dotację. Obecnie istnieje wiele źródeł finansowania w początkowym etapie działalności. Jednym z nich jest wystąpienie o środki unijne. Pomoc absolwentom w formie bezzwrotnych dotacji oferuje np. Program Kapitał Ludzki. Szansę na rozwijanie samodzielności osobom po studiach  dają również urzędy pracy, które oferują środki na założenie własnej działalności. Warunkiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny i wypełnienie wniosku. Warto też zapoznać się z ofertą inkubatorów przedsiębiorczości, w ramach których można realizować swój biznesowy pomysł, bez rejestracji firmy i innych formalności.

 

Własna działalność wymaga wiedzy


Założenie własnej działalności  jest samo w sobie dość proste. O wiele trudniej pozostać na rynku i rozbudować firmę. Trzymanie ręki na pulsie oraz aktualizowanie posiadanych danych to element niezbędny do rozwijania biznesu. Dlatego warto poszerzać swoją wiedzę i inwestować w szkolenia dla absolwentów, które być może staną się źródłem nowych pomysłów. Tego typu inicjatywy organizują np. uczelniane biura karier.

 

Czy warto założyć firmę zaraz po studiach?


1. Tak. Swoja działalność zaraz po studiach pozwoli ci w pełni wykorzystać twój potencjał.
2. Nie. Swoja firma po studiach to ryzykowny pomysł, najpierw popracuj na etacie i zdobądź branżowe doświadczenie.

Obie rady są na równi trafne i tak naprawdę odpowiedzieć na to pytanie możesz jedynie ty. Powodzenie w biznesie zależy od tego, czy wiesz, co chcesz osiągnąć, czy masz dobry pomysł i potrafisz wdrożyć go w życie. Jeśli myślisz, że własna działalność jest dla ciebie, postaraj się dopracować plan działań oraz zadbać o źródła dofinansowania. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na przetrwanie firmy oraz na odniesienie sukcesu w branży.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Logistyki (Customer Contact)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Z nami: Poznasz, jak skutecznie zarządzać procesem obsługi klienta w dziale logistyki: monitorować zamówienia, koordynować dostawy i dbać o terminową realizację zamówień Nauczysz się analizować i rozwiązywać problemy logistyczne, kontrolować statusy dostaw i prowadzić komunikację z...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Młodszy Inżynier Laboratorium (Program Stażowy)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Twoje zadania: Przeprowadzenia pomiarów w laboratorium metrologii przemysłowej (maszyny CMM, Skanery 3D); Przeprowadzanie pomiarów geometrycznych; Przygotowywanie raportów i programów w sofcie PC_DMIS, Polyworks; Przeprowadzanie badań związanych z potrzebami klienta i ich dokumentowanie;...
  • Młodszy Inżynier Kontroli Jakości Produkcji

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Z nami: Nauczysz się analizować przyczyny źródłowe problemów, wdrażać działania zapobiegawcze i korygujące. Zrozumiesz, jak opracowywać i wdrażać procedury oraz wytyczne kontroli jakości. Zdobędziesz biegłość w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów jakościowych w procesie...
  • Młodszy Specjalista ds. Zakupów (program stażowy)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Twoje zadania: Współpraca z zespołem w celu zachowania ciągłości produkcji oraz przy wdrażaniu nowych projektów, Wykrywanie i weryfikacja oszczędności we współpracy z klientami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi, zarządzanie produktywnością dostawców, Prowadzenie negocjacji w zakresie...
  • Operator wymiany narzędzi

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    OD PODSTAW WDRAŻAMY W ZADANIA: Obsługa maszyn produkcyjnych (np. Engel, Krauss Maffei, Haitian, Moretto), odczytywanie i zapisywanie parametrów; Sprawna wymiana i podłączanie oprzyrządowania maszyn; wykonywanie podstawowej konserwacji narzędzi; Utrzymywanie standardów w bezpośrednim...

Najnowsze artykuły

Sygnalista – jak zostać, uprawnienia, obowiązki, ustawa

Sygnalista – jak zostać, uprawnienia, obowiązki, ustawa

Nowa Ustawa o ochronie sygnalistów z 14 czerwca 2024 roku definiuje sygnalistę jako osobę fizyczną, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Wyjaśnimy, co konkretnie może zgłaszać sygnalista, kto w firmie może pełnić taką funkcję oraz czy zgłaszający nieprawidłowości w miejscu pracy powinni obawiać się o swoje stanowiska.

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Kłamstwo w pracy – w jakich sytuacjach się go dopuszczamy?

Badania pokazują, że 80 proc. kłamstw dotyczy nas samych. Kłamiemy, bo chcemy ukazać się w lepszym świetle, uniknąć konsekwencji swojego postępowania albo zdobyć przewagę nad rywalem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że kłamstwo można rozpoznać na podstawie mowy ciała i sposobu mówienia. Kiedy najczęściej kłamiemy w pracy, co nas zdradza i jakie grożą konsekwencje za oszukiwanie szefa?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

CBŚP praca – na czym polega, jak się dostać, rekrutacja, zarobki

Praca w Centralnym Biurze Śledczym Policji to wielki prestiż, ale i ogromne ryzyko zawodowe. Funkcjonariusze prowadzą śledztwa dotyczące m.in. handlu narkotykami, przestępczości gospodarczej, korupcji, handlu ludźmi i terroryzmu. Wyjaśniamy, jakie testy przechodzą kandydaci do CBŚP, na czym polega sprawdzian sprawnościowy i ile zarabia się w służbach specjalnych. Sprawdź, czy masz szansę.