Praca.pl Poradniki Studenci
Trening czyni mistrza - czyli krótko o praktykach

Trening czyni mistrza - czyli krótko o praktykach

 
Trening czyni mistrza - czyli krótko o praktykach

Mając przed sobą plan rozwoju kariery, dobrze jest się zastanowić nad najlepszym dla nas rozwiązaniem. Poszukać sposobu na zrealizowanie naszych zawodowych pasji. Czasem mogą to być dobrze odbyte praktyki i referencje, warsztaty, a nawet gap year. W tłumaczeniu dosłownym gep year to rok na gapę. Podróż po świecie. Oprócz wykształcenia każdy student powinien zadbać o ciekawe i atrakcyjne umiejętności poparte praktyką, zebrane w trakcie studiów. Najbardziej efektywnie oznacza tu dla nas dające największe korzyści w przyszłości. Ale żeby to zrobić, musimy już na etapie wyboru kierunku studiów widzieć siebie za kilka (naście) lat. Jak łatwo i efektywnie to zrobić, było opisane w artykule „Gwarancja pracy z wyższym (...)”. Musimy mieć świadomość, że decyzje podjęte na pierwszym roku studiów, będą rzutowały na cały nasz plan kariery. Dobrze więc mieć w zamyśle wybrany zawód, w którym zechcemy się rozwijać!

To, jakie praktyki albo prace podejmiemy na studiach najbardziej zależy od trybu studiowania. Na pierwszym roku studiów dziennych pełnoetatowa praca to nadal nieosiągalna wizja. W takiej sytuacji najlepiej podjąć jest praktyki. Dobrze rozpocząć taki staż na drugim roku studiów. Na pierwszym roku musimy skupić się na wykorzenieniu szkolnych nawyków. Przejść od statusu ucznia do studenta. Powinniśmy się usamodzielnić i nabrać umiejętności wyszukiwania potrzebnych informacji, z których będziemy korzystali w naszych pracach. A także, dużo lepiej planować swój wolny czas. Będą to dobre podstawy pod wykonywaną na drugim roku praktykę. Wtedy, na drugim roku studiów, zyskamy merytoryczne przygotowanie i dzięki temu lepiej odbędziemy naszą praktykę. Jej celem przecież jest sprawdzenie od strony użytkowej wiedzy, którą mamy za zadanie zdobyć wcześniej. A jak wiadomo, trening czyni mistrza. Z tych powodów, najbardziej skuteczne są praktyki od drugiego roku studiów, a także następnych lat. Ile takich praktyk nawiążemy, zależy wyłącznie od nas samych.

Wolontariat jest rozwiązaniem dobrym dla osób, które dysponują pewną ilością czasu. Jeśli na zakończenie współpracy możemy liczyć na list polecający (o co warto zadbać na początku), to jest to kolejne cenne doświadczenie w naszym CV. Byłoby jednak jeszcze lepiej, gdyby w takiej pracy ktoś nas koordynował i nadzorował. Młody adept nie zawsze ma odpowiednio dużo samokrytyki do swojej pracy. A rzecz sprowadza się do tego by właśnie taki samokrytyczny stosunek wyćwiczyć. To, jak będzie przebiegała nasza współpraca z placówką zależeć będzie od jej zorganizowania i profilu działalności. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się więcej na ten temat. Wszystkie informacje o możliwościach wolontariatu w Polsce jak i za granicą dostarcza strona http://wolontariat.pl/. Lub też portal Unii Europejskiej http://europa.eu/youth/index.cfm?l_id=pl zawierający dokładne informacje o wolontariacie oraz pracy w UE dla młodych. Dobrze rozbudowana placówka, w której podejmiemy wolontariat, oprócz referencji daje studentom dowód na umiejętne poruszanie się w dużej strukturze prężnie działającego stowarzyszenia. Musimy sobie uświadomić, jak nieduża będzie różnica pomiędzy pracą wolontariacką a w firmie międzynarodowej? Praktycznie żadna. Jeśli jeszcze wybierzemy wolontariat zagraniczny lub będziemy odpowiedzialni za kontakt z zagranicą? Co stoi na przeszkodzie by wpisać do CV pracę dla międzynarodowej organizacji?

Po raz kolejny potwierdza się, że tak naprawdę cały nasz wolny czas pracuje na nasze CV i możliwości szukania pracy w przyszłości. Jeśli mamy tylko czas na naukę, to również to stanie się naszym atutem. Rzetelna i fachowa wiedza są zawsze cennym „towarem” na rynku. Nie zapominajmy jednak o praktykach. Najlepiej dobrać je z pomocą osoby w biurze karier lub z polecenia kogoś znajomego. Jeśli mamy siłę przebicia, możemy oczywiście zadzwonić i zapytać sami, czy potrzebna jest osoba na praktykę w firmie.

Pamiętać musimy także o sprawach formalnych, które trzeba załatwić przy odbywaniu praktyki. Warto być zorientowanym na co możemy liczyć po zakończeniu stażu. Czas pracy, stanowisko jakie obejmiemy oraz referencje potwierdzające współpracę, ewentualna zapłata pieniężna. Dobrze na początku zapytać o możliwość podjęcie pracy w firmie, w której odbędziemy praktykę. Jeśli już w trakcie rozmowy o praktykach zaznaczymy chęć pozostania w firmie, pracodawca może to pozytywnie ocenić. Wykreuje to wizerunek nas jako osoby zdecydowanej i ukierunkowanej na cel. Zagwarantujemy tak przedsiębiorcy długofalową i korzystną współpracę ponieważ staż to dobry początek i zarazem niewątpliwy atut bycia studentem. Przedsiębiorstwa coraz chętniej „przyuczają” nieoszlifowany potencjał już na etapie studiów. Warunki zatrudniania studentów są niejednokrotnie bardziej korzystne (np. niższe opodatkowanie). Jeśli wiec jeszcze zaprezentujemy się z klasą, możemy liczyć na co najmniej dobrą praktykę. Dlatego pamiętajmy o tym żeby zapytać, czy po praktyce istnieje możliwość dłuższej współpracy.

Trzeba też uważać na podejmowanie prac tymczasowych w trakcie studiów! Może się bowiem okazać, że po zakończeniu nauki nie będzie nam przysługiwała pomoc w postaci stażu...ponieważ już pracowaliśmy. I to bez znaczenia czy jako hostessa, kelner/ka, czy ankieter. Przez to, musimy mieć ciągłą świadomość, co tak naprawdę pracuje na nasze doświadczenie. Prace czasowe, na które patrzymy z przymrużeniem oka mogą się okazać wcale nie tak błahe.

Jeśli jednak nie mamy pomysłu na siebie i brak nam przejrzystego planu na przyszłość to dobrym rozwiązaniem może być jeszcze rok na gapę (gap year). To bardzo popularny za granicami kraju sposób na wybranie właściwej drogi. W czasie jego trwania uczestnik podróżuje po wybranych przez siebie krajach, podejmuje różne prace, wolontariat i poznaje życie z innej strony. Uczy się przy tym odpowiedzialności i cenienia wartości, o których zapominamy w naszym poukładanym i zaplanowanym dokładnie życiu. W Polsce jeszcze taka „roczna dziura” kojarzona jest z ucieczką od obowiązków. Jednak taki wyjazd chociaż często nie daje dużych pieniędzy to umożliwia poznanie zupełnie innych kultur. Jest to zadanie długotrwałe, dlatego warto zainteresować się nim wcześniej. Sporo czasu wymaga się przy załatwianiu procedur wyjazdu. Dlatego pół roku wcześniej to minimum z jakim powinniśmy do tego podejść. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej http://gapyear.pl/. Na pewno też dodatkowych informacji udzielają biura karier działające przy ośrodkach akademickich.

Praktyki to alternatywa dla osób, które nie mogą podjąć pełnoetatowej pracy z różnych powodów. Czasem to brak merytorycznego przygotowania by pełnić samodzielne w pełni stanowisko. Ale to też dobry środek do celu kiedy branża, w której się kształcimy wymaga bezwzględnie doświadczenia. Wtedy, dobrze zaplanowana praktyka na pewno da nam lepszy start i kapitał do dalszego rozwoju. Intelektualny bądź finansowy. Gdy podejmujemy pracę niezgodną z kierunkiem naszych zainteresowań, wtedy musimy lepiej określić nasze plany. Zadecydować już na początku, ile czasu chcemy poświęcić obecnej pracy. Co korzystnego dla nas możemy uzyskać z jej wykonywania. I sukcesywnie przygotowywać grunt pod praktykę, która będzie dla nas w pełni wartościowa. Może to być właśnie gap year, dla odważnych i głodnych przygód. Jak pokierujemy naszą karierą, zależy jednak od nas samych.

 

 

13.02.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    20 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    24 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.