Praca.pl Poradniki Studenci
Studia za granicą – czy warto?

Studia za granicą – czy warto?

 
Studia za granicą – czy warto?

Studia za granicą są genialną okazją do poszerzenia swoich horyzontów, poznania nowych kultur i nawiązania międzynarodowych znajomości. Niesamowita przygoda i nieocenione doświadczenie, ale także lepsze perspektywy na przyszłość – na to wszystko mogą liczyć absolwenci zagranicznych uczelni. Jaki jeszcze fenomen tkwi w zagranicznej edukacji i co zrobić, by ją rozpocząć? Sprawdzamy, czy studiowanie za granicą naprawdę się opłaca i jakie możliwości mają polscy maturzyści! 

 

Spis treści

Studia za granicą – dlaczego się na nie decydujemy?

 

Studia to pierwszy krok do rozpoczęcia kariery zawodowej i budowania swojej przyszłości. Wielu młodych ludzi pokłada w nich ogromne nadzieje, wierząc, że jest to magiczna furtka, która otworzy im w przyszłości wiele drzwi. Z kolei wykształcenie zdobyte za granicą jest powszechnie postrzegane jako to bardziej pożądane i wartościowe. Dlaczego? Być może wcale nie chodzi tutaj o poziom nauczania, ale o pewne przekonania zakorzenione chociażby w polskich pracodawcach. 

 

Młody człowiek, który podejmuje decyzję o życiu w obcym kraju i innej kulturze, postrzegany jest jako odważny, elastyczny, przebojowy, a przede wszystkim niezwykle bystry pracownik, co automatycznie podnosi jego atrakcyjność na rynku pracy. I choć ten argument mógłby przeważyć o podjęciu decyzji o nauce na zagranicznych uczelniach, tak naprawdę jest on dopiero wstępem do całej palety motywatorów. 

 

Pamiętaj! 

 

Jako obywatel Unii Europejskiej masz prawo studiować na dowolnej uczelni we wszystkich krajach członkowskich na dokładnie takich samych zasadach, jak obywatele danego kraju. 

 

Studia za granicą przez wiele osób postrzegane są jako najlepszy start w przyszłość. Poszerzenie horyzontów, nauka samodzielności i niezależności, nawiązanie międzynarodowych kontaktów i budowanie globalnej sieci przyjaciół czy w końcu poznanie nowych kultur – to naczelne kwestie, które najczęściej ułatwiają podjęcie decyzji młodym ludziom o rozpoczęciu nauki na zagranicznych uczelniach. 

 

Dla wielu ludzi opuszczenie rodzimego kraju i życie w obcym, nieznanym dotąd miejscu jest pewnego rodzaju wyjściem ze strefy komfortu. To właśnie wtedy muszą oni stawić czoła nowym okolicznościom i realiom, w jakich się znaleźli. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem fakt, że życie w obcym kraju, jakie rozpoczyna świeżo upieczony student, jest również swego rodzaju próbą charakteru, a przede wszystkim jego wzmocnieniem. 

 

Ostatnią kwestią, która ma niebagatelny wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki w innym kraju, jest edukacja w języku obcym i znacznie większe możliwości rozwoju kariery. Dyplom zagranicznej uczelni otworzył już niejedne drzwi absolwentom i sprawił, że posiadający go kandydat okazał się znacznie atrakcyjniejszy  na rynku pracy niż jego konkurenci, którzy ukończyli polskie szkoły. 

 

Jak dostać się na studia za granicą?

 

Młody człowiek aspirujący do miana absolwenta zagranicznej uczelni drogę przybliżającą go do realizacji planów musi rozpocząć od podjęcia kilku kluczowych decyzji. Pierwszą z nich będzie wybór kraju, w którym zamierza studiować. A wachlarz możliwości dostępny dla polskich maturzystów i studentów jest naprawdę imponujący. Warto jednak wiedzieć, że niektóre kraje umożliwiają Polakom darmową edukację, a w innych ta może wiązać się z wysokimi kosztami. 

 

Kiedy już zapadnie decyzja o kraju, pozostaje wybór konkretnej uczelni. Jeszcze zanim rozpoczniemy jakiekolwiek starania o przyjęcie na zagraniczną uczelnię, warto sprawdzić, jakie warunki przed kandydatami stawia interesująca nas placówka. 

 

Pamiętaj! 

 

W przypadku niektórych zagranicznych uczelni czynnikiem determinującym przyjęcie kandydata mogą być wyniki matur, a w przypadku innych placówek będą to oceny na świadectwie ukończenia liceum. 

 

Kandydaci na zagraniczne uczelnie powinni mieć na uwadze fakt, że często o ich sukcesie nie przesądzą wyniki egzaminu dojrzałości, a właśnie oceny, z jakimi ukończą oni liceum. W przypadku wielu uczelni czy kierunków cieszących się znaczną popularnością to one mogą zadecydować o ich przewadze nad innymi kandydatami. Warto również wiedzieć, że niektóre zagraniczne uczelnie wymagają także certyfikatu językowego. To właśnie dlatego decyzję o studiach zagranicznych warto zacząć rozważać odpowiednio wcześniej, by kandydat zdążył przystąpić do koniecznych egzaminów sprawdzających jego umiejętności językowe. 

 

Pamiętaj! 

 

W zależności od wybranego kraju, uniwersytetu czy kierunku studiów, wymagania stawiane kandydatom będą się znacznie różniły. Warto zapoznać się odpowiednio wcześniej z formalnościami, jakich należy dopełnić aplikując o przyjęcie na konkretną uczelnię. 

 

Kolejnym i ostatnim etapem będzie skompletowanie wszystkich dokumentów aplikacyjnych i przetłumaczenie ich zgodnie z wymaganiami konkretnej uczelni. 

 

Studia za granicą z polską maturą

 

Może się wydawać, że dostanie się na zagraniczne uczelnie jest trudnym do wykonania zadaniem, które wiąże się z szeregiem formalności. W przekonaniu wielu osób jedną z nich jest chociażby konieczność zdania międzynarodowej matury. A jak wygląda to w rzeczywistości? Czy studia za granicą z polską maturą wchodzą w ogóle w grę?

 

Jak najbardziej! Wiele zagranicznych uczelni – przede wszystkim europejskich – stoi otworem dla uczniów zdających polską maturę. Jednym z najpopularniejszych kierunków wśród polskich studentów – szczególnie ze względu na fakt honorowania polskiego egzaminu dojrzałości – jest Wielka Brytania. Kolejnym krajem, który uznaje polską maturę i staje się coraz popularniejszym kierunkiem studenckim, jest Holandia. Tutaj warto jednak wiedzieć, że na większości holenderskich uczelni, w procesie rekrutacji brane będą pod uwagę także oceny z poprzednich lat liceum, dlatego wysoka średnia na świadectwach licealnych może okazać się przepustką dla uczenia z Polski. To jednak nie koniec możliwości dla uczniów z polską maturą. 

 

Polskie świadectwo dojrzałości jest również honorowane na wszystkich uczelniach we Francji. Co jednak ważne – francuskie uczelnie będą wymagały przedstawienia certyfikatów językowych. Polska matura otwiera także drogę studentom chcącym uczyć się w Hiszpanii czy chociażby w Niemczech. 

 

Pamiętaj! 

 

Większość zagranicznych uczelni, choć będzie uznawała polskie świadectwo dojrzałości, od kandydata na studia będzie wymagała przedstawienia certyfikatu językowego potwierdzającego znajomość języka angielskiego na wystarczającym poziomie, by rozpocząć naukę.  

 

Studia za granicą – jaki kraj wybrać?

 

Podjęcie decyzji o studiowaniu za granicą nie kończy trudnych wyborów młodego człowieka. Kluczowy jest tutaj wybór dotyczący kraju, w którym będzie on kontynuował edukację. W dzisiejszych czasach ten wydaje się praktycznie nieograniczony. Włochy, Francja czy Niemcy? A może skosztowanie amerykańskiego życia i studia MBA w USA? 

 

Ogromną popularnością i jednym z najchętniej wybieranych kierunków przed Brexitem była bez wątpienia Anglia. Nie było w tym nic dziwnego, bowiem Oxford, Cambridge czy University College London należały do jednych z bardziej prestiżowych uczelni na świecie. Dziś rosnącą popularnością cieszą się natomiast studia w Holandii, które mają do zaoferowania coraz większy wybór programów edukacyjnych w języku angielskim. Ten kierunek wyjazdu jest chętnie wybierany przede wszystkim przez studentów zainteresowanych studiami biznesowymi czy informatycznymi. Z kolei młodzi ludzie zainteresowani studiami z dziedziny nauk medycznych czy badań naukowych, rozważyć mogą studia w Szkocji. Na celowniku Polaków bardzo często są także studia w Irlandii, która otwiera wiele drzwi ze względu na centra biznesowe globalnych korporacji zlokalizowanych na terenie kraju. Według wielu studentów najlepszym kierunkiem zagranicznym, który pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, są oczywiście Włochy. Rzym, Mediolan czy Bolonia oferują nie tylko świetne uczelnie, ale także wyjątkowy klimat i kulturę.

 

Studia za granicą – koszty

 

Rozważając wyjazd z Polski i decydując się na studia za granicą warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od zagranicznej uczelni i jakie mamy możliwości, by spełnić swoje marzenia. Pamiętajmy, że w niektórych krajach możemy liczyć na bezpłatne studia i edukację na najwyższym poziomie, natomiast w innych pokrycie czesnego może okazać się dla nas zbyt dużym obciążeniem, pomimo możliwości otrzymania dofinansowania na studia za granicą. Warto również przeanalizować dodatkowe koszty, jakie będą wiązały się z życiem w danym kraju. Pamiętajmy również, że koszt studiów za granicą będzie też znacznie różnił się w zależności od wybranego kraju i konkretnej uczelni, ale także poziomu i programu studiów czy nawet wybranej specjalizacji. 

 

Pamiętaj! 

 

Koszty studiowania za granicą rosną z roku na rok. Na niektórych zagranicznych uczelniach opłata czesnego wiąże się w wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

 

Krajami, które słyną ze stosunkowo niskiego czesnego, jest chociażby Holandia czy Irlandia. Wcześniej wśród kierunków przyjaznych finansowo studentom można było wymienić również Wielką Brytanię. Warto jednak wiedzieć, że wystąpienie kraju z Unii Europejskiej sprawiło, że zasady finansowania studiów uległy znacznej zmianie. Obcokrajowcy, którzy rozpoczęli studia jesienią 2021 roku lub później nie mają już możliwości uzyskania pożyczki czy kredytu dla studentów (wyjątkiem są ci, którzy posiadają status osoby osiedlonej). A jak wyglądają koszty studiowania chociażby w Hiszpanii? Tutejszy system opłat znacznie różni się od tego, jaki znamy z innych krajów europejskich. Wysokość opłat uzależniona jest przede wszystkim od przedmiotów, jakie student wybierze w ramach programów studiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Decydując się na studia za granicą, warto sprawdzić możliwości uzyskania finansowego wsparcia, takiego jak chociażby stypendium na studia za granicą.

 

Ze zdecydowanie najwyższymi kosztami muszą liczyć się studenci rozpoczynający studia w USA. Nie da się ukryć, że amerykańskie szkolnictwo znacznie odbiega od standardów, jakie znamy z europejskiego podwórka, a nauka na amerykańskich uczelniach wiąże się z ogromnymi wydatkami. Dla przykładu – czesne za 1 rok na uniwersytecie w Pensylwanii to wydatek ponad 200 tysięcy złotych.

 

Studia za granicą za darmo – w jakich krajach Polacy nie muszą płacić?

 

Wysokie koszty szkolnictwa na niektórych zagranicznych uczelniach nie oznaczają jednak konieczności rezygnacji z marzeń i planów. Te pozwolą spełnić darmowe studia dla Polaków za granicą. Studia za granicą za darmo oferują chociażby Dania, Niemcy czy Szwecja. Co więcej – w niektórych destynacjach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na podjęcie nauki na konkretnych kierunkach studiów. Tak jest chociażby na Węgrzech, gdzie państwo dopłaca do czesnego na kierunkach, które nie cieszą się dużym powodzeniem wśród studentów. 

 

Studia za granicą – wady i zalety 

 

Studia za granicą otwierają młodym ludziom wiele drzwi, pozwalając na rozwój osobisty i zawodowy. Czy w całym tym wachlarzu korzyści związanych z uzyskaniem dyplomu zagranicznej uczelni jest jakakolwiek przestrzeń na ciemne strony takiego rozwiązania? Jakie są wady i zalety studiowania w obcym kraju? 

 

Wady studiów za granicą:

 

  • wysokie koszty studiowania związane nie tylko z czesnym, ale także wydatkami na życie w obcym kraju, zakwaterowaniem czy podróżami, 

  • czasochłonna i skomplikowana procedura rekrutacyjna oraz konieczność załatwienia formalności związanych z przeprowadzką do innego kraju, 

  • rozłąka z rodziną i przyjaciółmi oraz brak wsparcia najbliższych,

  • konieczność adaptacji do nowej kultury, języka i często odmiennego stylu życia.

 

Zalety studiów za granicą: 

 

  • wysoka jakość kształcenia i nacisk na praktyczną stronę edukacji,

  • udoskonalenie znajomości języka obcego,

  • możliwość nawiązania międzynarodowych kontaktów, które w przyszłości mogą okazać się absolutnie nieocenione,

  • większe perspektywy zawodowe i zwiększenie szans na zatrudnienie,

  • dostęp do kierunków studiów, jakich często nie znajdziemy na polskich uczelniach. 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Braniewo    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Modlińska    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Międzynarodowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Warszawa, ul. Obozowa    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zgorzelec, ul. Staszica    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.