Praca.pl Poradniki Studenci
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

 
Pieniądze na rozpoczęcie działalności – skąd wziąć pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze?

 

Brak środków na założenie własnej działalności gospodarczej, pieniędzy na zakup niezbędnego wyposażenia czy sprzętu to pierwsza i podstawowa bariera, która hamuje przedsiębiorczość pomysłowych młodych ludzi. Doskonałym wsparciem dla tej grupy jest rządowy program "Wsparcie w starcie", który ruszył w grudniu 2013 r.


Z pierwszych pożyczek mogli skorzystać przyszli przedsiębiorcy z trzech województw: mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Program przeznaczony był dla absolwentów szkół, uczelni wyższych a także studentów ostatniego roku uczelni wyższych. Cel, na jaki można było wziąć pożyczki to założenie własnej działalności gospodarczej oraz utworzenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.


Rok później zwiększono zakres programu na całą Polskę. Między innymi pojawiły się nowe grupy docelowe. Z oferty „Wsparcia na starcie” na podjęcie działalności mogą skorzystać obecnie także osoby bezrobotne oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

 

Dodatkowo można wziąć udział w szkoleniach i warsztatach z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Skorzystać z nich będą mogły zarówno osoby składające wnioski, jak i te, których podania o udzielenie pożyczki zostały już pozytywnie rozpatrzone.

 

Dofinansowania unijne

 

Pieniądze na pierwszą firmę można uzyskać również z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają szansę zdobyć młodzi – osoby które nie ukończyły 30 lat, nie pracują i nie uczą się. Wszelkich informacji na temat aktualnych naborów wniosków o dofinansowanie powinny udzielać urzędy pracy. Dodatkowo, na oficjalnej stronie Funduszy Europejskich dostępna jest także wyszukiwarka dotacji.


Dofinansowanie dla firm, które zakładają osoby po trzydziestce ,również leży w granicach pomocy udzielanej przez Unię Europejską. Oferta skierowana jest bardzo często do osób w trudnej sytuacji zawodowej, m.in. po 45 roku życia, takich, które nie podjęły pracy od dłuższego czasu. Tutaj, oprócz wyszukiwarki internetowej na portalu o Funduszach Europejskich, informacji powinny udzielić wojewódzkie urzędy pracy.

 

Inne programy unijne, zakładające dotacje na założenie firmy to: firma na wsi, firma innowacyjna. Proponowane są także pożyczki na start-upy.

 

Oprócz pieniędzy na rozpoczęcie działalności, w ramach projektów unijnych oferowane są różnego rodzaju szkolenia i kursy informacyjne.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Nexera
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: inwentaryzacja adresów w zasięgu sieci światłowodowej Nexery (praca w terenie); informowanie mieszkańców o możliwości podłączenia się do sieci; kolportaż materiałów marketingowych; pozyskiwanie zgód marketingowych; raportowanie przeprowadzonych w terenie działań...
  • Specjalista ds. Raportowania i Analiz w Power BI - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Opis stanowiska: Tworzenie i aktualizacja raportów za pomocą Power BI; Praca z Power BI i bazami danych na co dzień; Kooperacja z zespołami operacyjnymi w celu cyfryzacji raportów; Współtworzenie rozwiązań z różnymi działami, wspierających rozwój firmy;
  • Asystent ds. Zarządzania Projektami - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres zadań: Pomoc w działaniu Projektowym przy wprowadzaniu nowych produktów; Prowadzenie i koordynowanie harmonogramów projektów; Dostarczanie informacji zespołowi projektowemu; Zarządzanie potencjalnymi ryzykami projektowymi i śledzenie terminów;
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Łódź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    12 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wsparcie techniczne czynności dozorowych. Obsługa wewnętrznej dokumentacji technicznej. Wsparcie administracyjne inspekcji.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    12 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta w Dziale Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Zamienie, k. Mińska Mazowieckiego, ul. Kołbielska 56    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    14 godz.
    GŁÓWNE OBOWIĄZKI: Wsparcie Działu Dystrybucji w zakresie realizacji procesu transportowego Praca w systemie TMS Speed Budowanie dobrych relacji z Klientem i Przewoźnikami Raportowanie Docelowo samodzielna praca w zakresie przekazywania kierowcom zleceń dystrybucyjnych

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.