Praca.pl Poradniki Studenci
Praca i studia w jednym

Praca i studia w jednym

 
Praca i studia w jednym

Studia zaoczne lub wieczorowe w dużej mierze finansują sami studenci. W związku z tym, muszą już w trakcie studiów szukać pracy. Co zrobić jednak by w przyszłości pozwoliła ona podjąć pracę zgodną z wykształceniem? Albo, jak znaleźć płatną pracę, która będzie zgodna z kierunkiem studiów i pozwoli się utrzymać?

To nie lada wyzwanie dla każdego studiującego. W przypadku studentów zaocznych (jak umownie nazywać będziemy tutaj tryb studiów inny od dziennego), mało który student może pozwolić sobie na praktyki. W dodatku częściej jeszcze niepłatne. Ponadto, jak poszukać płatnej praktyki, gdy tak naprawdę jeszcze nie mamy pożądanego doświadczenia w wybranym przez nas zawodzie?

Początki zawsze bywają najtrudniejsze. Wszystko jednak zależy od naszej determinacji i tego, w jakiej pracy tak naprawdę czujemy się najlepiej. Przede wszystkim, miernikiem będzie tu kontakt z ludźmi. Czy go lubimy oraz jak sobie radzimy w komunikacji. Świadomie lub nie, wybierzemy takie ogłoszenie, w którym właśnie będziemy musieli wykorzystać nasze zdolności interpersonalne. Lub będzie to zajęcie z pominięciem częstych kontaktów międzyludzkich. Przystępując do szukania ogłoszeń, najlepiej i najbardziej efektywnie jest zawęzić pole poszukiwań. To znaczy, że wystrzegać musimy się szukania „każdej pracy”. Wbrew temu co jeszcze pokutuje w świadomości większości rodaków, rynek sukcesywnie zwiększa liczbę swoich ofert pracy. Dlatego możemy mieć problem z „przegryzieniem się” przez wszystkie ogłoszenia. Lepiej zawęzić pole do jednej dziedziny. Jeśli nawet nie jesteśmy do końca zdecydowani i pewni, czy to odpowiednia branża - efektywniej będzie przeszukać najpierw jedną gałąź gospodarki. Potem, w podobny sposób następne. Inaczej istnieje spore ryzyko, że się zniechęcimy. Przed oczyma będziemy mieć pełno nie interesujących nas ogłoszeń. A to najprostsza droga do zniechęcenia. Tak dojdziemy do wniosku, że rynek po prostu nie ma nic dla nas. I powielimy nasz polski kompleks, że szukanie pracy jest po prostu bez sensu.

Idąc niestety najczęściej wybieraną ścieżką podejmowania jakiejkolwiek pracy, pozostaje znaleźć drogę, która wyprowadzi nas na prostą. I pozwoli podążać śladem naszej kariery. To znaczy, że musi być to branża, która przynajmniej nie uniemożliwi nam startu w przyszłości w innym zawodzie. A w każdej branży liczą się pasjonaci. Jeśli przykładowo założymy, że praca w innej dziedzinie pozwoli nam zebrać doświadczenie, sprawdzić się w kontaktach służbowych, to i z tej nie komfortowej sytuacji możemy wyjść obronną ręką. Przede wszystkim trzeba nam pamiętać, że na sukces zawodowy składają się: kompetencje, czyli wyniki na studiach oraz zaangażowanie, którego dowodem będą praktyki, prace i całe nasze doświadczenie.

Wprawę możemy osiągnąć również przez pracę w zawodzie, który nie jest zgodny z naszymi zainteresowaniami. Wynika to z tego, że pracodawcy często pytają w trakcie rozmowy telefonicznej, czy kandydat wcześniej gdzieś pracował. Dlatego, praca nawet na innym stanowisku może być dla nas cennym doświadczeniem. Jeśli wytrenujemy w sobie upór w dążeniu do celu i sumienność – to również taka inna od zamierzonej praca okaże się korzystna. Okazuje się bowiem, że po uzupełnieniu braków merytorycznych tak naprawdę nie wiele więcej nam potrzeba. Najważniejsze i najtrudniejsze dla nas jest udowodnić przedsiębiorcy, że mamy predyspozycje do objęcia określonego stanowiska. Paradoksalnie, nawet zupełnie inne zajęcie może stanowić dowód na naszą staranność, sumienność, ciągłe doskonalenie i umiejętność pracy z ludźmi. Dlatego po uzupełnieniu wiedzy ze studiów, posiadłszy już doświadczenie zawodowe będziemy również mogli spróbować sił w innej niż dotąd wybranej przez nas profesji.

Dobrym sposobem na swobodę i pewną beztroskę (przynajmniej finansową) w poszukiwaniu pracy może być krótki wyjazd za granicę. Wakacyjna praca pozwoli podreperować budżet i uzbierać kwotę przynajmniej na pierwsze miesiące czesnego. Może właśnie wtedy będziemy mieli okazję podjąć się praktyk? Mniej dochodowych, ale zgodnych z kierunkiem studiów.

To co się składa na nasze CV i atuty to tak naprawdę umiejętne planowanie swojego wolnego czasu. I to, jak go zagospodarujemy. Możemy postawić na bardzo dokładną naukę, jak i na zdobywanie doświadczenia praktycznego, które nie zawsze idzie w parze z teorią zdobywaną na studiach. Ale możemy też pracować i studiować jednocześnie. Nie warto zamęczać się bardzo ambitną pracą na pierwszym roku - to propozycja dla osób, które rzeczywiście potrafią pogodzić podwójnie ciężką pracę zarówno na studiach jak i w pracy. Jeśli studiujemy w trybie 3+2 (licencjat + uzupełniające studia magisterskie), poważniejsze zamiary możemy spokojnie przełożyć na drugi rok. Najlepiej podzielić swój plan zawodowy wg kryterium:

    * potrzebne umiejętności (wiedza na dany temat)
    * praktyka
    * doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów


Potrzebne kwalifikacje to np. sprawdzenie się w kontaktach interpersonalnych niezbędne w pracy, którą będziemy wykonywali. Praktykę w tym przypadku oznacza praca w zawodzie, który w jakikolwiek sposób wymaga od nas tej umiejętności. I tak możemy zaplanować przebieg pracy zawodowej na pierwszy rok. Następnie, jeśli mamy już część wiedzy i przygotowanie, poszukujemy pracy lub praktyki zgodnej z kierunkiem studiów. Po takim stażu, wystarczy, że połączymy zdobytą w rzeczywistości umiejętność z wiedzą. Tym sposobem również uzyskaliśmy potrzebny i wartościowy wpis do naszego CV. Ukierunkowanie na cel i stopniowe dążenie do niego – to jest to, co motywuje nas do ciężkiej pracy. Dlatego tak ważne jest by cel przyświecał nam już od początku.

Pułapek po drodze jest bardzo dużo. Przede wszystkim jednak, potrzebne jest realne spojrzenie na zawód, który chcemy wykonywać. Inaczej nasze plany w pewnym momencie zmienią kierunek. Pokusa podjęcia spokojnej i pewnej pracy będzie wtedy większa. Szkoda też żebyśmy się rozczarowali. Oczywiście, nie chodzi o to, żebyśmy stracili złudzenia i ambicje. Musimy jednak nauczyć się stawiać mniejsze kroki i widzieć fakty zgodnie z rzeczywistością. Łatwiej będzie nam ominąć przeszkody jeśli dowiemy się o nich odpowiednio wcześniej, a braki postaramy się wyeliminować. Na pewno też istnieje cały szereg powodów, dla których łatwiej byłoby obrać inną od zaplanowanej drogę. Ale czy ciekawiej? Życie studenckie rozwija w nas pasje. Największy egzamin, z którym się zmierzymy w samodzielnym życiu to właśnie test z tego, czy potrafimy żyć z pasją. I wytrwale podążać w wybranym przez nas kierunku.

 

 

13.02.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    20 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    24 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.