Praca.pl Poradniki Studenci
Praca i studia w jednym

Praca i studia w jednym

 
Praca i studia w jednym

Studia zaoczne lub wieczorowe w dużej mierze finansują sami studenci. W związku z tym, muszą już w trakcie studiów szukać pracy. Co zrobić jednak by w przyszłości pozwoliła ona podjąć pracę zgodną z wykształceniem? Albo, jak znaleźć płatną pracę, która będzie zgodna z kierunkiem studiów i pozwoli się utrzymać?

To nie lada wyzwanie dla każdego studiującego. W przypadku studentów zaocznych (jak umownie nazywać będziemy tutaj tryb studiów inny od dziennego), mało który student może pozwolić sobie na praktyki. W dodatku częściej jeszcze niepłatne. Ponadto, jak poszukać płatnej praktyki, gdy tak naprawdę jeszcze nie mamy pożądanego doświadczenia w wybranym przez nas zawodzie?

Początki zawsze bywają najtrudniejsze. Wszystko jednak zależy od naszej determinacji i tego, w jakiej pracy tak naprawdę czujemy się najlepiej. Przede wszystkim, miernikiem będzie tu kontakt z ludźmi. Czy go lubimy oraz jak sobie radzimy w komunikacji. Świadomie lub nie, wybierzemy takie ogłoszenie, w którym właśnie będziemy musieli wykorzystać nasze zdolności interpersonalne. Lub będzie to zajęcie z pominięciem częstych kontaktów międzyludzkich. Przystępując do szukania ogłoszeń, najlepiej i najbardziej efektywnie jest zawęzić pole poszukiwań. To znaczy, że wystrzegać musimy się szukania „każdej pracy”. Wbrew temu co jeszcze pokutuje w świadomości większości rodaków, rynek sukcesywnie zwiększa liczbę swoich ofert pracy. Dlatego możemy mieć problem z „przegryzieniem się” przez wszystkie ogłoszenia. Lepiej zawęzić pole do jednej dziedziny. Jeśli nawet nie jesteśmy do końca zdecydowani i pewni, czy to odpowiednia branża - efektywniej będzie przeszukać najpierw jedną gałąź gospodarki. Potem, w podobny sposób następne. Inaczej istnieje spore ryzyko, że się zniechęcimy. Przed oczyma będziemy mieć pełno nie interesujących nas ogłoszeń. A to najprostsza droga do zniechęcenia. Tak dojdziemy do wniosku, że rynek po prostu nie ma nic dla nas. I powielimy nasz polski kompleks, że szukanie pracy jest po prostu bez sensu.

Idąc niestety najczęściej wybieraną ścieżką podejmowania jakiejkolwiek pracy, pozostaje znaleźć drogę, która wyprowadzi nas na prostą. I pozwoli podążać śladem naszej kariery. To znaczy, że musi być to branża, która przynajmniej nie uniemożliwi nam startu w przyszłości w innym zawodzie. A w każdej branży liczą się pasjonaci. Jeśli przykładowo założymy, że praca w innej dziedzinie pozwoli nam zebrać doświadczenie, sprawdzić się w kontaktach służbowych, to i z tej nie komfortowej sytuacji możemy wyjść obronną ręką. Przede wszystkim trzeba nam pamiętać, że na sukces zawodowy składają się: kompetencje, czyli wyniki na studiach oraz zaangażowanie, którego dowodem będą praktyki, prace i całe nasze doświadczenie.

Wprawę możemy osiągnąć również przez pracę w zawodzie, który nie jest zgodny z naszymi zainteresowaniami. Wynika to z tego, że pracodawcy często pytają w trakcie rozmowy telefonicznej, czy kandydat wcześniej gdzieś pracował. Dlatego, praca nawet na innym stanowisku może być dla nas cennym doświadczeniem. Jeśli wytrenujemy w sobie upór w dążeniu do celu i sumienność – to również taka inna od zamierzonej praca okaże się korzystna. Okazuje się bowiem, że po uzupełnieniu braków merytorycznych tak naprawdę nie wiele więcej nam potrzeba. Najważniejsze i najtrudniejsze dla nas jest udowodnić przedsiębiorcy, że mamy predyspozycje do objęcia określonego stanowiska. Paradoksalnie, nawet zupełnie inne zajęcie może stanowić dowód na naszą staranność, sumienność, ciągłe doskonalenie i umiejętność pracy z ludźmi. Dlatego po uzupełnieniu wiedzy ze studiów, posiadłszy już doświadczenie zawodowe będziemy również mogli spróbować sił w innej niż dotąd wybranej przez nas profesji.

Dobrym sposobem na swobodę i pewną beztroskę (przynajmniej finansową) w poszukiwaniu pracy może być krótki wyjazd za granicę. Wakacyjna praca pozwoli podreperować budżet i uzbierać kwotę przynajmniej na pierwsze miesiące czesnego. Może właśnie wtedy będziemy mieli okazję podjąć się praktyk? Mniej dochodowych, ale zgodnych z kierunkiem studiów.

To co się składa na nasze CV i atuty to tak naprawdę umiejętne planowanie swojego wolnego czasu. I to, jak go zagospodarujemy. Możemy postawić na bardzo dokładną naukę, jak i na zdobywanie doświadczenia praktycznego, które nie zawsze idzie w parze z teorią zdobywaną na studiach. Ale możemy też pracować i studiować jednocześnie. Nie warto zamęczać się bardzo ambitną pracą na pierwszym roku - to propozycja dla osób, które rzeczywiście potrafią pogodzić podwójnie ciężką pracę zarówno na studiach jak i w pracy. Jeśli studiujemy w trybie 3+2 (licencjat + uzupełniające studia magisterskie), poważniejsze zamiary możemy spokojnie przełożyć na drugi rok. Najlepiej podzielić swój plan zawodowy wg kryterium:

    * potrzebne umiejętności (wiedza na dany temat)
    * praktyka
    * doświadczenie zgodne z kierunkiem studiów


Potrzebne kwalifikacje to np. sprawdzenie się w kontaktach interpersonalnych niezbędne w pracy, którą będziemy wykonywali. Praktykę w tym przypadku oznacza praca w zawodzie, który w jakikolwiek sposób wymaga od nas tej umiejętności. I tak możemy zaplanować przebieg pracy zawodowej na pierwszy rok. Następnie, jeśli mamy już część wiedzy i przygotowanie, poszukujemy pracy lub praktyki zgodnej z kierunkiem studiów. Po takim stażu, wystarczy, że połączymy zdobytą w rzeczywistości umiejętność z wiedzą. Tym sposobem również uzyskaliśmy potrzebny i wartościowy wpis do naszego CV. Ukierunkowanie na cel i stopniowe dążenie do niego – to jest to, co motywuje nas do ciężkiej pracy. Dlatego tak ważne jest by cel przyświecał nam już od początku.

Pułapek po drodze jest bardzo dużo. Przede wszystkim jednak, potrzebne jest realne spojrzenie na zawód, który chcemy wykonywać. Inaczej nasze plany w pewnym momencie zmienią kierunek. Pokusa podjęcia spokojnej i pewnej pracy będzie wtedy większa. Szkoda też żebyśmy się rozczarowali. Oczywiście, nie chodzi o to, żebyśmy stracili złudzenia i ambicje. Musimy jednak nauczyć się stawiać mniejsze kroki i widzieć fakty zgodnie z rzeczywistością. Łatwiej będzie nam ominąć przeszkody jeśli dowiemy się o nich odpowiednio wcześniej, a braki postaramy się wyeliminować. Na pewno też istnieje cały szereg powodów, dla których łatwiej byłoby obrać inną od zaplanowanej drogę. Ale czy ciekawiej? Życie studenckie rozwija w nas pasje. Największy egzamin, z którym się zmierzymy w samodzielnym życiu to właśnie test z tego, czy potrafimy żyć z pasją. I wytrwale podążać w wybranym przez nas kierunku.

 

 

13.02.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w zespole budżetowania nieruchomości

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    3 godz.
    W naszym zespole na co dzień: pomagasz zarządzać kosztami utrzymania i wynajmu majątku trwałego, pomagasz opiniować wnioski kosztowe monitorujemy koszty działalności bieżącej, wspierasz rozliczanie kosztu usług świadczonych w administracji. To stanowisko może być Twoje, jeśli:...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    20 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    21 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Staż w Dziale Spedycji Drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce stażu: Starachowice Zgłoszenia: Kandydaci powinni być zarejestrowani lub gotowi zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach. Co zyskasz: Zarządzanie transportami i obsługa klientów, Budowanie długotrwałych relacji z klientami, Pozyskiwanie nowych klientów i...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.