Praca.pl Poradniki Studenci
Plany a życie

Plany a życie

 
Plany a życie

Jak zaplanować przebieg studiów? Pytanie z pozoru banalne i mało skłaniające do refleksji. Zastanowienie przychodzi z chwilą, gdy stajemy u progu końca studiów i szukania pracy. Jest to jednak już o wiele za późno. Podobnie jak w życiu, na studiach również – jest czas na pracę i naukę. Może się również okazać, że choćbyśmy najlepiej zaplanowali naszą praktykę lub pracę to nie przystaje ona do tego czego oczekiwaliśmy. W naszej świadomości pozostanie fakt, że potrzebujemy tej praktyki do swojego CV chociaż niczego się na niej nie uczymy. Może jest coś bardziej wartościowego dla naszej kariery niż praktyka? Zobaczmy, jak radzą sobie studenci różnych kierunków. Wszyscy mają różne plany, ale też i cel do którego dążą. Jak?

Radek jest studentem V roku matematyki ze specjalizacją informatyka. W trakcie studiów nie szukał żadnych praktyk a pracę w zawodzie podjął dopiero na 5 roku. Studia traktował jak dobrą zabawę. Robił wszystko to co lubił. Jednak jak sam o sobie mówi, programowanie zawsze go interesowało. I rozwijał tę umiejętność w każdej wolnej chwili. W przyszłości będzie zajmował się tym co sprawia mu najwięcej satysfakcji. Przede wszystkim pogłębiał wiedzę z najnowszych technologii i języków programowania.

Monika swoje pierwsze praktyki w ramach zajęć odbyła na kierunku protetyka. Staż zaledwie w 30% pokrywał się z przyswojoną w trakcie studiów wiedzą. "W końcu trafiłam do laboratorium, w którym nauczyłam się 200% tego co powinnam przyswoić na uczelni. Niestety, ponad siły była dla mnie praca po 11–13h dziennie. W tym zawodzie również odpowiedzialności jest dużo więcej. Podstawowe standardy higieny to zdecydowanie za mało" - jak mówi Monika. Obecnie studiuje dziennikarstwo i właśnie w tym zawodzie chce pracować w przyszłości. Wie też, jakim działem będzie się zajmowała. Tymczasem, współpracuje z redakcją kwartalnika dla młodzieży gdzie nabiera szlifu i wyrabia sobie portfolio. Do działu rozrywki, który wybrała potrzebuje dużo czytać i być na bieżąco z wydarzeniami. Studia na razie dają jej taką możliwość. A także zyskuje tam doświadczenia oraz niezbędną wiedzę i to na nich stara się koncentrować najbardziej.

Piotrek do tej pory (jest na drugim roku studiów informatyki) podejmował prace czasowe. Politechnika, na której studiuje umożliwia podjęcie praktyki od 3 roku. Wtedy też zamierza to zrobić. „Raczej skorzystam z pomocy biura karier w szukaniu praktyki. Jeśli to nie przyniesie skutku to wtedy poszukam sam”. Aby pokazać pracodawcy co potrafi już w trakcie studiów wraz z kolegą zamierza stworzyć duży program, który spróbuje wypromować w Internecie - „Zawsze to bonus dla pracodawcy, bo wszędzie pytają o doświadczenie. A tak chociaż widzą co potrafię.” Jeden taki projekt już ma, ale planuje stworzyć jego ulepszoną i doskonalszą wersję.

Maciek jest na trzecim roku studiów inżynierskich na kierunku mechanika i budowa maszyn. I chociaż kształci się w zawodzie konstruktora to w przyszłości zamierza zostać informatykiem. Podejmował praktyki zgodne z jego kierunkiem już na pierwszym roku. Jednak odbył je wyłącznie formalnie. Praktycznie nie zajmował się w firmie niczym. Na drugim roku zdobywał doświadczenie w przedsiębiorstwie zajmującym się konstrukcją autobusów. Pracował tam przez dwa miesiące, po czym praktyka się skończyła i mógł liczyć wyłącznie na wydanie potwierdzenia jej odbycia. Nie podjął pracy w firmie, w której miał praktyki. Później jeszcze trafił do pracodawcy, który wymagał od niego pracy po kilkanaście godzin. „W dodatku zamówienia często były nieskoordynowane i dużo rzeczy trzeba było poprawiać. Panował wielki nieład. A każdy taki przypadek powodował, że osoby koordynujące moją pracę mogły mną poszturchiwać i zrzucić na mnie całą odpowiedzialność”- dodaje Maciek. Obecnie jest na trzecim roku i pracuje „na czarno” jako informatyk, serwisant i sprzedawca w jednym. Niestety, na Podkarpaciu gdzie mieszka, nadal najtrudniej o pracę i często to właśnie studia pozwalają zdobyć najważniejsze umiejętności. Praca jest, ale po znajomości i dla nie licznych. Maciek w dodatku myśli o studiach magisterskich w systemie zaocznym. A to często zniechęca pracodawców. W przyszłości chce zostać informatykiem. Studia dały mu dużo w jego macierzystym kierunku. On jednak planuje się przekwalifikować. Aktualnie, zajmuje się tym z czego ma pieniądze, ale liczy na to, że w mieście, w którym podejmie studia zaoczne już będzie łatwiej znaleźć pracę zgodną z kierunkiem studiów.

Mira jest na czwartym roku filozofii zaocznej. Na pierwszym roku pracowała jako recepcjonistka w hotelu. Później zmieniła pracę na stewardessę w tanich liniach lotniczych. Dziś jest szefową pokładu i spełnia się w swoim zawodzie. A jej studia to bardzo szeroki wachlarz umiejętności i duża ogólna wiedza. „Studia uczą bardzo wielu rzeczy, począwszy od logiki i rozumowania a na umiejętności dobierania argumentów i prowadzenia sporów kończąc. Po studiach chcę zrobić podyplomowo zarządzanie zasobami ludzkimi i pracować w kadrach” – mówi o sobie Mira. W jej dążeniach zdecydowanie na korzyść podziała kilkuletnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym w międzynarodowej firmie.

Romek również jest na czwartym roku filozofii. Ale jego plany już nie są tak ściśle określone. Wcześniej brał udział w wymianie studenckiej, potem na własną rękę nadal dorabiał w USA. Wakacje w Anglii i dorywcze prace na budowach – tak pracował dotychczas. W przyszłości chciałby zajmować się szeroko rozumianym humanizmem. Zapisał się na kurs pedagogiczny i na początek spróbuje swoich sił w szkole- żeby samemu się przekonać jak to wygląda. „Nie wykluczam związać się ze szkołą, ale pewnie to nie będzie moje jedyne zajęcie. Jeśli w ogóle podejmę się takiej pracy. Na razie chcę tylko odbyć tam praktyki” - jak mówi o przyszłości.

Gdy typowaliśmy kierunek studiów, często nie mieliśmy jeszcze w głowach pomysłu na przyszłość. Ani tym bardziej realnego wyobrażenia o zawodzie, który wybraliśmy. Studia i życie również tę prawdę weryfikują. Czy będziemy mogli pozostać w zawodzie i jak doskonalić się by łatwiej znaleźć w nim pracę? Praktyki również pozwalają ocenić możliwości na lokalnym rynku. Dlatego chociażby z tego powodu warto je podejmować. Nic nie da nam takiej pewności jak zdobyte doświadczenie i pomysł na siebie.

 

 

13.02.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Paid Internship in Civil Engineering, Environmental Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    22 godz.
    Position purpose Participate in collaborations with multidiscipline and multicultural teams across different intellectual arenas to produce concepts, ideas, materials, molds, formwork, and prototypes. Leverage Cemex technology strength by exploring the limits conceptually and realizing the...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Computer Science Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    22 godz.
    Position purpose The Global Research and Development Department is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The aim of the team is to create new products and solutions for the different challenges Cemex customers have in their construction projects. The position is...
  • Paid Internship in Chemistry, Chemical Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    22 godz.
    Position purpose The Global Operations and Technology department (GO&T) is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The GO&T team handles and / or supports all production technology related projects of the company worldwide. Its mandate is two folded: On one hand it...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Murowana Goślina    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Braniewo    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?