Praca.pl Poradniki Studenci
Plan 8 letni dla Polski - Podsumowanie roku 2006

Plan 8 letni dla Polski - Podsumowanie roku 2006

 
Plan 8 letni dla Polski - Podsumowanie roku 2006

Jeśli (nie) myślimy o prowadzeniu własnej działalności, prześledźmy zmiany na rynku pracy. Nie lada ułatwieniem może się okazać wybór zawodu spośród dziedzin objętych szczególną opieką w najbliższych latach. Pozwoli to dowiedzieć się co jeszcze musimy poprawić w swoim CV. Obserwowanie tendencji rynku pracy pozwoli także stworzyć dobry biznesplan. To pozwoli nam na zaplanowanie strategii rozwoju firmy w oparciu o możliwości jakie otworzy przed nami rynek polski oraz unijny.

Stoimy u progu wielkiego rozwoju gospodarczego w Polsce. Stopa inwestycji w kraju wzrośnie z 18,8% PKB w roku 2005 do 25% w roku 2015. Będzie temu towarzyszył stały wzrost gospodarczy i większe zatrudnienie w kraju, oraz we wszystkich regionach i miastach Unii Europejskiej. To wizja planu unijnej polityki spójności na lata 2007-2013. Szacowane w tym czasie wydatki na programy sprzyjające rozwojowi regionalnemu wyniosą 308 miliardów euro (wartość wg cen z 2004 r.). Pieniądze te zostaną wykorzystane także na tworzenie nowych miejsc pracy. To z kolei może stanowić prawdziwą hossę dla wielu przedsiębiorców chcących z korzyścią dla siebie realizować politykę rządu.

Głównym celem polityki spójności jest podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców całej Unii. W tym również w Polsce. 8 letni plan dla Polski zakłada wyrównanie różnic gospodarczych i społecznych poszczególnych obywateli i rodzin. Rząd będzie chciał to osiągnąć poprzez podniesienie poziomu życia. Efektem będzie wzrost dochodów w sektorze gospodarstw domowych oraz ułatwienie dostępu do edukacji i szkolenia. Podwyższony zostanie poziom wykształcenia społeczeństwa oraz kwalifikacje obywateli. Towarzyszyć temu będzie wzrost zatrudnienia i wydajności pracy, skutkujący zarówno obniżeniem bezrobocia, jak i zwiększeniem poziomu aktywności zawodowej oraz poprawą zdrowotności mieszkańców Polski.

Dobrą passą będą się cieszyły usługi takie jak szkolnictwo, szkolenia, a także rozwój technologii informatycznych oraz teleinformatycznych, które przyczynią się do podnoszenia kwalifikacji i dostępu do informacji. Wzrost zanotują dostawcy produktów do użytku w gospodarstwach domowych. Możemy mówić, obok o szkoleń i rozwoju branży edukacyjnej, także o usługach medycznych. Ponieważ nasze społeczeństwo się starzeje i będzie wymagało lepszej opieki medycznej. Również ta branża będzie się rozwijała i może liczyć na większe dofinansowanie. Z kolei ludzie młodzi będą stanowili trzon społeczeństwa informacyjnego, którego rozwój wiązał się będzie nieodłącznie z wykształceniem struktur ułatwiającym komunikowanie i komunikację masową. Rozkwit czeka sektor usług. Z jednej strony kształcący pracowników w miarę potrzeb rynku, pomagający doskonalić się i podnosić kwalifikacje. Oraz instytucje budujące społeczeństwo w jedną spójną strukturę społeczno-gospodarczą.

Rząd dołoży wielkich starań o ułatwienie uzyskania dotacji na różne programy do roku 2012, do kiedy powinniśmy postawić rynek w Polsce w stan gotowości do konkurowania z rynkami europejskimi. Projekty z dotacji UE będą obejmowały zarówno szkolenia pracowników jak i dotacje dla przedsięwzięć zgłaszanych przez inwestora.

Strategia Rozwoju Kraju została ustanowiona już na lata 2007-2015 publikując swoje zamierzenia w dokumencie o tej samej nazwie. Uchwała zawiera priorytety, na które w pierwszej kolejności będą wydawane środki z budżetu państwa.

Znamy już plany i założenia co pozwala lepiej prognozować na temat wzrostu zatrudnienia w sektorach objętych specjalną troską. Warto wiedzieć też jaki wzrost zanotowano w poszczególnych branżach w roku 2006.

GUS oszacował już na miesiąc listopad 2006 roku informacje o sytuacji społeczno gospodarczej w kraju. Wzrost wynagrodzenia polskich specjalistów spowodowany został wielką falą emigracji polskich pracowników za granicę. Najbardziej odczuwalne było to na rynku usług budowlanych, gdzie obroty inwestora wzrosły aż o 20% wzrostu w skali roku. Średnia płaca brutto wzrosła o 9,2%. W połowie 4 kwartału popyt na produkcję budowlaną był wyższy od poprzedniego roku o 17,7%. Analogicznie do wzrostu produkcji, zwiększyło się też zatrudnienie o 3,3%. Także eksport w tym roku w cenach stałych wzrósł o 17% natomiast import o 14,2%.

Z uwagi na geograficzne położenie Polski na styku szlaków komunikacyjnych Europy, z chwilą wejścia do Unii Europejskiej staliśmy się przedmurzem łączącym kraje Zachodu z Europą Wschodnią. Plany budowy infrastruktury technicznej są jednym z priorytetów polskich inwestycji. Można też prognozować dalszy wzrost opłacalności sektora budowy dróg w najbliższych latach. Już teraz rekordy bije branża sprzedaży detalicznej i usługi transportowe (przewóz towarów przez nasz kraj). Popyt na nie zwiększył się odpowiednio o 11,8% i 12,5 %. Transport, gospodarka magazynowa oraz łącznościowa odnotowały wzrost zatrudnienia względem jego spadku w roku poprzednim. Będzie to również dziedzina, w którą warto inwestować. Dalszy wzrost przeciętnego zatrudnienia notowano także w sektorach handlu i napraw (5%), obsłudze nieruchomości i firm (3,9%), budownictwie (3,3%), w hotelach i restauracjach (3,2%). Największy wzrost przeciętnego zatrudnienia odnotowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (10,2%) ,wyrobów z metali, wyrobów gumowych oraz z tworzyw sztucznych (7,8%), naprawie artykułów użytku osobistego i naprawie (7,3%), oraz produkcji maszyn i aparatury elektrycznej (6,6%)

Najważniejszy czynnik jeśli chodzi o przedsiębiorstwa z 3 kwartałów roku 2006 to wzrost zatrudnienia.. Z końcem listopada liczba bezrobotnych była niższa o 435,6 tyś. (względem 2287,3 tyś. osób pozostających bez pracy) niż przed rokiem. Mimo podwyższenia ilości osób bez pracy po 50 roku życia, noty rejestrujących się w urzędzie pracy obniżyły się o 2,5 pkt w omawianym okresie względem 14,8% ogółu bezrobotnych. Jak pokazują wyniki przedsiębiorstw, spadek bezrobocia nastąpił również wśród ludzi młodych, tj. poniżej 25 roku życia. Wydajni pracownicy stali się towarem deficytowym i coraz wyraźniej widać, że przedsiębiorcy częściej przyjmują do pracy osoby młode. Możliwe, że zmaleją wymagania pracodawcy względem nowego pracownika. Co jednak nie przełoży się na niższą jakość i wydajność pracy. Bo to nadal będzie priorytet dla większości firm. Rośnie w kraju eksport, a europejscy sąsiedzi zaczynają nas postrzegać jako kontrahenta dostarczającego dobrej jakości usługi i towary.

Spadki odnotowano w rolnictwie. Przyczyniły się do tego susza i najniższe zbiory od 4 lat. To z kolei wpłynęło na wzrost cen płodów rolnych. Wzrost cen produktów pochodzenia zwierzęcego był nieznaczny w stosunku do cen produktów roślinnych. Spadki zatrudnienia zaobserwowano także w jednostkach produkcji odzieży i wyrobów futrzarskich (4,2%), w górnictwie węgla brunatnego i kamiennego, wydobywaniu torfu (3,3%) , oraz w dziale wytwarzania i zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (3,1%).

Ostatecznie w listopadzie 2006 zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 4986,0 tyś. osób i było wyższe o 3,8% niż przed rokiem (w ubiegłym roku wzrost wynosił 2,4%). Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w okresie styczeń- listopad br. wzrosło o 2,9% wobec roku poprzedniego.

Jeśli myślimy o rozwoju i karierze, warto śledzić informacje o postępującym rozwoju gospodarczym. Warto także wiedzieć, które branże otwierają przed nami szanse na znalezienie pracy lub założenie firmy. Plan rozwoju kraju jest gotowy. Teraz trzeba tylko znaleźć dla siebie miejsce na rynku i odpowiedzieć na zapotrzebowanie dla swoich usług.

 

 

03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Płatny Staż w Dziale Spedycji Morskiej

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 godz.
    W trakcie stażu poznasz proces organizacji transportu LCL drogą morską, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie w nim uczestniczyć. Ponadto poznasz szereg innych obszarów, takich jak: transport FCL, odprawa celna, dokumentacja, operacje magazynowe, itp. Jakie zadania...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    21 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    24 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.