Praca.pl Poradniki Studenci
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

 
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Osoby dopiero rozpoczynające pracę zawodową często mają wątpliwości co do praw, jakie gwarantują im przepisy prawa pracy. Szczególnie często podnoszoną kwestią jest to, kiedy przysługuje pierwszy urlop pracownika. W tym artykule postaramy się rozwiać dotyczące go wątpliwości.

 

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

 

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie, które przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, pracownik etatowy nabiera prawa do pełnej puli urlopowej „z góry”, z początkiem nowego roku kalendarzowego (1 stycznia).

 

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę w trakcie roku kalendarzowego. Jak naliczany jest wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku takich osób?

 

Urlop wypoczynkowy w przypadku pierwszej pracy – zasady

 

Pierwsza praca jest zazwyczaj źródłem wielu, zwykle ekscytujących, wyzwań. Bywa też powodem stresu i źródłem wielu niewiadomych.

 

Zupełnie nowe zasady i obowiązki, najczęściej pierwsze zetknięcie z mnogością przepisów prawa pracy, badania wstępne, szkolenia, wdrażanie do pracy w nieznanym, nie zawsze przychylnym, środowisku, najczęściej wśród obcych osób – to tylko niektóre z elementów układanki pt. „pierwsza praca”, z którymi muszą się zetknąć i oswoić nowi pracownicy. Jedną z sytuacji, które mogą być powodem niepewności i wielu znaków zapytania jest prawo do dni wypoczynku i sposób naliczania wymiaru urlopu w pierwszej pracy.

 

Po przepracowaniu pierwszego roku pracownicy nabywają prawo do puli urlopowej wynoszącej 20 dni. Gdy staż pracy przekracza 10 lat, liczba należnych dni wolnych rośnie – pracownik nabywa wówczas prawa do 26 dni takiego urlopu.

Przypomnijmy – do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczają się okresy pobierania nauki.

 

Przykładowo, ukończone studia wyższe stanowią równowartość 8 lat stażu pracy. Dlatego każda osoba z wyższym wykształceniem nabywa prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego już po dwóch latach etatu.

 

Warto wiedzieć, że co najmniej raz w roku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi (przy zachowaniu niezbędnych formalności, do których należy m.in. pisemny wniosek pracownika) urlopu wypoczynkowego, trwającego nieprzerwanie 14 kolejnych dni kalendarzowych.

 

Kiedy pierwszy urlop w pierwszej pracy?

 

Każdy pracownik, który rozpoczyna swoją pierwszą pracę w trakcie roku kalendarzowego, nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego „z dołu” – to znaczy wraz z upływem każdego miesiąca pracy. Po miesiącu przysługuje mu więc tzw. urlop cząstkowy, który stanowi równowartość 1/12 puli należnej po przepracowaniu roku. Jest to 1,66 dnia urlopu, co zostaje zaokrąglone „w górę” do 2 dni urlopu.

 

Jak zatem wygląda kalkulator urlopu wypoczynkowego? Jeśli chodzi o 20-dniowe wolne, w przypadku przepracowania:
1 miesiąca – 2 dni urlopu,
2 miesięcy – 4 dni urlopu,
3 miesięcy – 5 dni urlopu,
4 miesięcy – 7 dni urlopu,
5 miesięcy – 9 dni urlopu,
6 miesięcy – 10 dni urlopu,
7 miesięcy – 12 dni urlopu,
8 miesięcy – 14 dni urlopu,
9 miesięcy – 15 dni urlopu,
10 miesięcy – 17 dni urlopu,
11 miesięcy – 19 dni urlopu,
12 miesięcy – 20 dni urlopu.

 

Pierwszy urlop pracownika a niepełny miesiąc pracy

 

Sytuacje, kiedy pracownik rozpoczyna swoją pierwszą pracę w innym dniu niż pierwszy dzień danego miesiąca, nie należą do rzadkości. W sytuacji, gdy podejmuje swoją pierwszą pracę np. 15 stycznia, wniosek o pierwszy dzień (bądź 2 dni) urlopu wypoczynkowego podwładny może złożyć już po miesiącu, czyli 14 lutego (niezależnie od długości konkretnego miesiąca do wyliczenia przysługującego prawa do urlopu wypoczynkowego przyjmowane jest 30 dni).

 

Nieco inaczej wyglądać będzie sytuacja w przypadku podjęcia pierwszej pracy w grudniu. Jeśli podejmie obowiązki 1 grudnia, wówczas z upływem miesiąca, to jest 31 grudnia nabywa prawa do 2 dni urlopu wypoczynkowego, które może odebrać w kolejnym roku kalendarzowym. Natomiast w przypadku, gdy podwładny rozpoczyna pracę w środku miesiąca, na przykład 5 grudnia, nie przysługuje mu urlop cząstkowy. Wraz z 1 stycznia nabędzie po prostu prawa do rocznej puli urlopowej (w wymiarze 20 dni).

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Performance Marketing - Praktykant

    EACTIVE #wiemyjak   Wrocław    praca zdalna / stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Jeśli Google czy Allegro Ads są już od jakiegoś czasu w kręgu Twoich zainteresowań i chcesz poznać świat reklam płatnych od podszewki, a nie masz jeszcze skończonych 30 lat, to zapoznaj się z naszym ogłoszeniem dotyczącym praktyki absolwenckiej w EACTIVE. Miejsce pracy. Nasze biuro...
  • Trainee - Master Data

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    How you will make an impact Create and maintain material master data in SAP Create and maintain vendors and customer master data, hierarchies and other relevant master data objects Take part in the creation of process automation tools as part of Master Data Actively support business within other...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Environmental Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    3 dni
    Position purpose Participate in collaborations with multidiscipline and multicultural teams across different intellectual arenas to produce concepts, ideas, materials, molds, formwork, and prototypes. Leverage Cemex technology strength by exploring the limits conceptually and realizing the...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Computer Science Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    3 dni
    Position purpose The Global Research and Development Department is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The aim of the team is to create new products and solutions for the different challenges Cemex customers have in their construction projects. The position is...
  • Paid Internship in Chemistry, Chemical Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    3 dni
    Position purpose The Global Operations and Technology department (GO&T) is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The GO&T team handles and / or supports all production technology related projects of the company worldwide. Its mandate is two folded: On one hand it...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.