Praca.pl Poradniki Studenci
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

 
Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika – kiedy będzie przysługiwał?

Osoby dopiero rozpoczynające pracę zawodową często mają wątpliwości co do praw, jakie gwarantują im przepisy prawa pracy. Szczególnie często podnoszoną kwestią jest to, kiedy przysługuje pierwszy urlop pracownika. W tym artykule postaramy się rozwiać dotyczące go wątpliwości.

 

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

 

Urlop wypoczynkowy to uprawnienie, które przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu w oparciu o umowę o pracę. Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, pracownik etatowy nabiera prawa do pełnej puli urlopowej „z góry”, z początkiem nowego roku kalendarzowego (1 stycznia).

 

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które rozpoczynają swoją pierwszą pracę w trakcie roku kalendarzowego. Jak naliczany jest wymiar urlopu wypoczynkowego w przypadku takich osób?

 

Urlop wypoczynkowy w przypadku pierwszej pracy – zasady

 

Pierwsza praca jest zazwyczaj źródłem wielu, zwykle ekscytujących, wyzwań. Bywa też powodem stresu i źródłem wielu niewiadomych.

 

Zupełnie nowe zasady i obowiązki, najczęściej pierwsze zetknięcie z mnogością przepisów prawa pracy, badania wstępne, szkolenia, wdrażanie do pracy w nieznanym, nie zawsze przychylnym, środowisku, najczęściej wśród obcych osób – to tylko niektóre z elementów układanki pt. „pierwsza praca”, z którymi muszą się zetknąć i oswoić nowi pracownicy. Jedną z sytuacji, które mogą być powodem niepewności i wielu znaków zapytania jest prawo do dni wypoczynku i sposób naliczania wymiaru urlopu w pierwszej pracy.

 

Po przepracowaniu pierwszego roku pracownicy nabywają prawo do puli urlopowej wynoszącej 20 dni. Gdy staż pracy przekracza 10 lat, liczba należnych dni wolnych rośnie – pracownik nabywa wówczas prawa do 26 dni takiego urlopu.

Przypomnijmy – do stażu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, wliczają się okresy pobierania nauki.

 

Przykładowo, ukończone studia wyższe stanowią równowartość 8 lat stażu pracy. Dlatego każda osoba z wyższym wykształceniem nabywa prawa do wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego już po dwóch latach etatu.

 

Warto wiedzieć, że co najmniej raz w roku pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi (przy zachowaniu niezbędnych formalności, do których należy m.in. pisemny wniosek pracownika) urlopu wypoczynkowego, trwającego nieprzerwanie 14 kolejnych dni kalendarzowych.

 

Kiedy pierwszy urlop w pierwszej pracy?

 

Każdy pracownik, który rozpoczyna swoją pierwszą pracę w trakcie roku kalendarzowego, nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego „z dołu” – to znaczy wraz z upływem każdego miesiąca pracy. Po miesiącu przysługuje mu więc tzw. urlop cząstkowy, który stanowi równowartość 1/12 puli należnej po przepracowaniu roku. Jest to 1,66 dnia urlopu, co zostaje zaokrąglone „w górę” do 2 dni urlopu.

 

Jak zatem wygląda kalkulator urlopu wypoczynkowego? Jeśli chodzi o 20-dniowe wolne, w przypadku przepracowania:
1 miesiąca – 2 dni urlopu,
2 miesięcy – 4 dni urlopu,
3 miesięcy – 5 dni urlopu,
4 miesięcy – 7 dni urlopu,
5 miesięcy – 9 dni urlopu,
6 miesięcy – 10 dni urlopu,
7 miesięcy – 12 dni urlopu,
8 miesięcy – 14 dni urlopu,
9 miesięcy – 15 dni urlopu,
10 miesięcy – 17 dni urlopu,
11 miesięcy – 19 dni urlopu,
12 miesięcy – 20 dni urlopu.

 

Pierwszy urlop pracownika a niepełny miesiąc pracy

 

Sytuacje, kiedy pracownik rozpoczyna swoją pierwszą pracę w innym dniu niż pierwszy dzień danego miesiąca, nie należą do rzadkości. W sytuacji, gdy podejmuje swoją pierwszą pracę np. 15 stycznia, wniosek o pierwszy dzień (bądź 2 dni) urlopu wypoczynkowego podwładny może złożyć już po miesiącu, czyli 14 lutego (niezależnie od długości konkretnego miesiąca do wyliczenia przysługującego prawa do urlopu wypoczynkowego przyjmowane jest 30 dni).

 

Nieco inaczej wyglądać będzie sytuacja w przypadku podjęcia pierwszej pracy w grudniu. Jeśli podejmie obowiązki 1 grudnia, wówczas z upływem miesiąca, to jest 31 grudnia nabywa prawa do 2 dni urlopu wypoczynkowego, które może odebrać w kolejnym roku kalendarzowym. Natomiast w przypadku, gdy podwładny rozpoczyna pracę w środku miesiąca, na przykład 5 grudnia, nie przysługuje mu urlop cząstkowy. Wraz z 1 stycznia nabędzie po prostu prawa do rocznej puli urlopowej (w wymiarze 20 dni).

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w Dziale Obsługi Naziemnej

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Okęcie    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    10 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Współpraca przy realizacji procesu operacyjnego dla wysyłek lotniczych; Sporządzanie dokumentacji wysyłkowej zgodnej ze standardowymi procedurami operacyjnymi; Wprowadzanie danych do systemów operacyjnych; Bieżący monitoring i kontrola kosztów...
  • Stażysta w zespole rozwiązań ryzyka operacyjnego

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    11 godz.
    W naszym zespole na co dzień: opracowujemy rozwiązania systemowe w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym, przeprowadzamy analizy oraz pomiar ryzyka operacyjnego, przygotowujemy informację zarządczą w zakresie ryzyka operacyjnego, wspieramy inne jednostki Banku w analizie i identyfikacji...
  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zapoznanie się z funkcjonowaniem i procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie; Zapoznanie z organizacją działu zasobów ludzkich i z jego miejscem w strukturze organizacyjnej; Poznanie zadań realizowanych przez dział People Solutions Center; Prowadzenie akt osobowych pracowników...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z dokumentami związanymi z działalnością UDT. Zapoznanie się z czynnościami związanymi z pracą Inspektora UDT. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów. Wsparcie administracyjne działów technicznych. Archiwizacja dokumentów.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących. Udział przy wykonywaniu ekspertyz technicznych. Zapoznanie się z normami oraz procedurami...
  • Stażysta w dziale spedycji drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce stażu: Starachowice Wymagane jest, aby kandydat był zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach lub był gotowy się w nim zarejestrować. Osoba na stażu będzie mogła nauczyć się i posiąść takie umiejętności jak: współpraca z klientami, polegająca na obsłudze...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.