Praca.pl Poradniki Studenci
Kto uzna nasz dyplom za granicą?

Kto uzna nasz dyplom za granicą?

 
Kto uzna nasz dyplom za granicą?
W chwili, gdy coraz więcej osób wyjeżdża z kraju szukając pracy pojawia się problem uznawalności zdobytych w kraju kwalifikacji i wykształcenia. Aby posługiwać się dokumentem potwierdzającym wykształcenie w kraju innym niż kraj jego wydania należy poddać go procedurze uznania zgodnie z obowiązującymi w danym państwie przepisami.

Istnieją dwie sytuacje, w których ludzie zabiegają o uznanie ich dokumentów o wykształceniu w innym kraju. Pierwszy powód, to chęć podjęcia bądź kontynuacji edukacji. Mówimy w tym przypadku o uznaniu do celów akademickich. Drugi, to chęć podjęcia pracy i związana z tym konieczność potwierdzenia kwalifikacji. Jest to uznanie w celu zatrudnienia.

Osoba składająca wniosek o uznanie kwalifikacji w celu zatrudnienia musi być w pełni uprawniona do wykonywania zawodu w kraju, w którym swoje kwalifikacje zawodowe osiągnęła. Oznacza to, że nie może starać się o uznanie swoich kwalifikacji osoba, która nie spełnia jeszcze wszystkich wymagań w kraju uzyskania dyplomu, nawet jeżeli spełnia już wszystkie wymagania kraju, w którym ten zawód zamierza wykonywać.

Niektóre zawody wymagają zdobycia odpowiednich kwalifikacji, potwierdzonych dyplomem lub certyfikatem. W Unii Europejskiej zarówno swoboda przepływu pracowników, jak i swoboda świadczenia usług, byłyby pustą deklaracją bez zapewnienia wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych. W celu zharmonizowania prawa poszczególnych państw członkowskich, Unia wydała szereg dyrektyw na temat wzajemnej uznawalności kwalifikacji zawodowych. Akty te określają poziomy kwalifikacji oraz definiują, jakiego typu szkolenie jest konieczne dla danego poziomu kwalifikacji. W ten sposób można ocenić, czy szkolenie, które dana osoba przeszła w jednym z krajów członkowskich, spełnia wymogi stawiane przed pracującymi w drugim z krajów.

Wśród zawodów regulowanych jest osiem wyjątków, które posiadają własne regulacje. Są to zawody: lekarza, pielęgniarki, położnej, aptekarza, dentysty, weterynarza, prawnika i architekta. W zakresie tych zawodów obowiązują tzw. dyrektywy sektorowe. Wszystkie pozostałe zawody, których odpowiednie dyrektywy UE nie wymieniają nie nakładają na pracownika obowiązku dokonania uznania wykształcenia. O jego kwalifikacjach decyduje sam pracodawca.

Sposób, w jaki odbywa się procedura uznania wykształcenia jest indywidualny dla każdego kraju. Bywa też, że w jednym kraju inne procedury obejmują potwierdzenie akademickie i zawodowe. Jedynie w przypadku uznawania kwalifikacji zawodowych do pracy w zawodach regulowanych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego istnieją dyrektywy UE obowiązujące w tych państwach. We wszystkich tych państwach mogą zostać uznane osiągnięte kwalifikacje, z zastrzeżeniem, że w razie potrzeby procedura musi zostać przeprowadzona w każdym kraju oddzielnie. Nie ma więc możliwości uznania kwalifikacji na terenie całej Unii.

Złożyć wniosek o uznanie kwalifikacji w ramach omawianej procedury może tylko obywatel jednego z państw Unii oraz Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Regulacje unijne nie dotyczą więc obywateli państw spoza Unii, np. Szwajcarii, USA, Japonii.

W Polsce procedurą uznawalności zajmuje się Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Narodowej. Jest to jednostka podległa Ministrowi Edukacji Narodowej i pełni w Polsce rolę krajowego ośrodka ENIC/NARIC oraz ściśle współpracuje z ośrodkami tej sieci na całym świecie. Od 1 maja 2004 r. Biuro pełni rolę polskiego ośrodka informacji (contact point) odnośnie dyrektyw ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w UE.

Polska nie ma jednolitej procedury uznawania dyplomów. Wszystko zależy od kraju, z jakiego pochodzi, poziomu wykształcenia oraz celu dokonania uznania. Inaczej są traktowane dyplomy z krajów członkowskich UE, inaczej z krajów, z którymi Polska podpisała umowy o wzajemnym uznawaniu dokumentów o wykształceniu, a jeszcze inaczej w sytuacji, gdy dyplom pochodzi z kraju, z którym takiego układu nie ma.

Polskie dyplomy za granicą mogą być uznawane bądź na mocy umów międzynarodowych o uznaniu równoważności dokumentów o wykształceniu, albo też na podstawie obowiązujących w danym kraju przepisów o uznawalności zagranicznych dyplomów.

Zanim jednak wyjedziemy trzeba pamiętać, że przed wywiezieniem zagranicę polski dyplom powinien zostać poddany procedurze legalizacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Zgodnie z rozporządzeniem MEN legalizuje do obrotu prawnego z zagranicą wyłącznie oryginały następujących dokumentów:

- dyplomów ukończenia studiów

- świadectw stwierdzających ukończenie studiów podyplomowych

- dyplomów nadania stopni naukowych oraz

- zaświadczeń o ukończeniu studiów.



Legalizacji dokumentów wydanych przez inne uczelnie dokonują urzędy obsługujące ministrów sprawujących nad nimi nadzór. Pozostałe dokumenty dotyczące toku studiów, których legalizacji wymagają partnerzy za granicą legalizuje uczelnia, która je wydała.
08.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w zespole budżetowania nieruchomości

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    3 godz.
    W naszym zespole na co dzień: pomagasz zarządzać kosztami utrzymania i wynajmu majątku trwałego, pomagasz opiniować wnioski kosztowe monitorujemy koszty działalności bieżącej, wspierasz rozliczanie kosztu usług świadczonych w administracji. To stanowisko może być Twoje, jeśli:...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    20 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    21 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    22 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Staż w Dziale Spedycji Drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Miejsce stażu: Starachowice Zgłoszenia: Kandydaci powinni być zarejestrowani lub gotowi zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach. Co zyskasz: Zarządzanie transportami i obsługa klientów, Budowanie długotrwałych relacji z klientami, Pozyskiwanie nowych klientów i...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.