Praca.pl Poradniki Studenci
Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

 
Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

Kredyt studencki bardzo często jest jedynym sposobem na sfinansowanie studiów osoby, która nie ma funduszy na kontynuację edukacji. Należy do najtańszych i najbardziej korzystnych produktów bankowych, które przeznaczone są dla studentów i doktorantów. Na czym tak naprawdę polega kredyt studencki i ile wynosi? Kiedy należy go spłacić, a w jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie części zobowiązania? 

 

Spis treści

Kredyt studencki – co to?

 

Kredyt studencki jest specjalną formą pożyczki udzielanej wyłącznie studentom i doktorantom uczelni. Jest to bankowy kredyt gotówkowy, który wypłacany jest w transzach, a jego głównym założeniem jest sfinansowanie utrzymania studenta podczas nauki. Kredytobiorca może wziąć go chociażby w celu pokrycia kosztów mieszkania, podręczników czy opłat za czesne. Warto wiedzieć, że żadna instytucja kredytująca nie wymaga od kredytobiorcy rozliczenia się z tego, na co przeznaczy on pożyczone środki. Rozwiązaniem, z którego często korzystają studenci, jest chociażby kredyt studencki na studia za granicą, kredyt studencki na studia zaoczne czy zaciągnięcie zobowiązania w celu inwestycji. 

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki to kredyt oferowany na bardziej preferencyjnych warunkach niż klasyczny kredyt konsumencki. Spłata odsetek dotowana przez państwo, niższe oprocentowanie, brak opłat za udzielenie takiego kredytu czy zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania w trakcie studiów, to jego główne zalety. 

 

Kredyt studencki udzielany jest przez wybrane banki komercyjne, a jego preferencyjne warunki wynikają z dopłat Funduszu Kredytów Studenckich finansowanych z budżetu państwa.  

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki nie jest tożsamy z kredytem dla studenta. Niekiedy pod drugim sformułowaniem kryje się zwykły kredyt gotówkowy, który udzielany jest jednak na nieco korzystniejszych warunkach niż klasyczny kredyt konsumencki. Przeznaczony jest on chociażby dla osób posiadających niską zdolność kredytową. 

 

Kredyt studencki tak jak każdy inny rodzaj kredytu musi posiadać pewne zabezpieczenia. Konkretne banki określają więc wymagania wobec poręczycieli, którzy zaświadczą o posiadaniu przez kredytobiorcę odpowiedniej zdolności kredytowej. Co jednak w sytuacji, gdy sam student czy jego rodzina nie są w stanie spełnić wymagań stawianych przez instytucje finansowe? Czy w grę wchodzi kredyt studencki bez poręczycieli

 

W sytuacji, gdy student nie może liczyć na wsparcie osób najbliższych posiadających zdolność do poręczenia, rozwiązaniem może być uzyskanie poręczenia z Banku Gospodarstwa Krajowego. To najczęściej możliwe jest w przypadku uczniów, którzy pozostali bez rodziców czy chociażby osób, u których dochód w rodzinie jest na bardzo niskim poziomie. 

 

Kredyt studencki – dla kogo? 

 

Nie każdy młody człowiek marzący o studiach i rozpoczęciu studenckiego życia z dala od rodziny, może pozwolić sobie na realizację swoich marzeń i planów. Bardzo często główną przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie edukacji na uczelni wyższej są względy finansowe. Nawet w przypadku studentów, którzy podejmują pracę podczas nauki, zarobki młodocianych mogą okazać się niewystarczające. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się właśnie kredyt studencki, który pozwoli młodym ludziom na skończenie wymarzonych studiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki jest formą wsparcia dla studentów i doktorantów uczeni publicznych i niepublicznych. Dotyczy słuchaczy zarówno studiów dziennych, jak i wieczorowych czy zaocznych. 

 

Warto jednak wiedzieć, że o wsparcie w postaci kredytu studenckiego mogą ubiegać się tylko określone osoby. Zatem, co warto wiedzieć w kwestii warunków kredytu studenckiego? Jednym z głównych wymagań jest chociażby wiek. 

 

Pamiętaj!

 

Aktualnie o kredyt studencki mogą ubiegać się studenci, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. 

 

Kolejnym kryterium decydującym o przyznaniu uczniowi kredytu studenckiego jest wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Ten nie może przekroczyć 3000 złotych na osobę. 

 

Co również istotne, o kredyt studencki mogą ubiegać się uczniowie niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń finansowych. W praktyce oznacza to, że pobieranie chociażby świadczeń stypendialnych nie ma wpływu na decyzję dotyczącą udzielenia kredytu studenckiego. 

W tym miejscu warto również wspomnieć, że każdy student składa wniosek o kredyt tylko jeden raz. Po przyznaniu mu świadczenia będzie on otrzymywał pieniądze przez cały okres trwania studiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Wnioski o przyznanie kredytu studenckiego mogą składać także osoby dopiero ubiegające się o przyjęcie na studia.  W ich przypadku wypłata środków możliwa będzie jednak po uzyskaniu statusu studenta. 

 

Kredyt studencki – ile wynosi? 

 

Kredyt studencki wypłacany jest w comiesięcznych transzach, których wysokość student określa samodzielnie. Bank nie musi zgodzić się na finansowanie ucznia we wnioskowanej wysokości, a przyznany kredyt będzie uzależniony między innymi od oceny zdolności kredytowej. 

 

Niemniej student ma do wyboru jedną z czterech opcji: 

 

  • kredyt studencki w wysokości 400 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 600 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 800 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 1000 złotych. 

 

Co ważne, student ma możliwość zmiany wysokości otrzymywanych środków tak, by dostosować je do swoich aktualnych potrzeb. 

 

Pamiętaj! 

 

Student ubiegający się o kredyt studencki określa we wniosku wysokość środków, jakie chciałby otrzymywać każdego miesiąca. W ramach kredytu studenckiego osoba ucząca się może pożyczyć łącznie kwotę w wysokości 50 000 złotych. Kredyt wypłacany jest w transzach w wysokości od 400 do 1000 złotych miesięcznie. 

 

Środki będą wpływać na konto studenta przez cały rok akademicki, poza wakacjami czy innymi przerwami w czasie trwania studiów. 

 

Warto wiedzieć, że choć student składa wniosek o przyznanie kredytu jednorazowo, a wsparcie finansowe otrzymuje przez cały czas trwania okresu nauki, bank może zaprzestać finansowania studenta. Do wstrzymania wypłaty świadczeń może dojść w sytuacji, gdy:

 

  • uczeń zostanie skreślony z listy studentów,

  • student zostanie zawieszony w swoich prawach,

  • słuchacz ukończył studia,

  • na jaw wyjdą zatajone informacje wpływające na udzielenie kredytu lub jego wysokość. 

 

Oprocentowanie kredytu studenckiego

 

Głośno mówi się o korzystnych warunkach, na jakich przyznawany jest kredyt studencki. A jak wygląda to w rzeczywistości? Co warto wiedzieć w kwestii oprocentowania kredytu studenckiego?

 

Poruszając temat oprocentowania, warto wrócić na chwilę do dnia 17 listopada 2021 roku, kiedy to Sejm uchwalił ustawę o zmianie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To właśnie w tym dokumencie regulowane są także przepisy dotyczące kredytu studenckiego. W związku z wejściem jej w życie, od dnia 18 grudnia 2021 roku oprocentowanie kredytu studenckiego jest równe sumie marży instytucji kredytującej oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. 

 

Co więcej – student spłaca jedynie odsetki w wysokości połowy oprocentowania, natomiast pozostała część odsetek jest spłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

 

Wniosek o kredyt studencki – jakie dokumenty są potrzebne?

 

Choć z reguły proces wnioskowania o kredyt może wydawać się niezwykle czasochłonny i skomplikowany, w przypadku kredytu studenckiego wszelkie formalności zostały sprowadzone do absolutnego minimum. Student ubiegający się o świadczenie zobowiązany jest do złożenia kilku kluczowych dokumentów. Wśród nich wyróżnić należy: 

 

  • zaświadczenie uczelni potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem lub doktorantem w danej placówce lub dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia,

  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny studenta,

  • dokumenty wymagane przez daną placówkę kredytującą niezbędne do oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu. 

 

Kredyt studencki – kiedy należy go spłacić?

 

Rozpoczęcie spłaty zadłużenia następuje dopiero dwa lata po ukończeniu przez studenta lub doktoranta procesu edukacji. Jest to z góry ustalony czas, podczas którego absolwent ma szansę na rozpoczęcie pracy i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. 

 

Pamiętaj! 

 

Spłacanie kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, a okres spłaty wynosi dwukrotność liczby wypłacanych transz. 

 

W praktyce oznacza to, że jeśli student pobierał kredyt przez cały okres studiów licencjackich, czyli dokładnie przez 30 miesięcy, na spłatę zadłużenia w banku ma aż 60 miesięcy. 

 

Kredyt studencki – czy można go umorzyć? 

 

Korzystne warunki, na jakich przyznawany jest kredyt studencki, to nie koniec dobrych wieści dla potencjalnych kredytobiorców. Kolejną kwestią jest umorzenie kredytu studenckiego. To możliwe jest w dwóch konkretnych przypadkach. 

 

Student może liczyć na umorzenie części kredytu, jeśli będzie mógł wykazać się wybitnymi wynikami w nauce. Bank umorzy spłatę nawet 50 proc. zobowiązania osobom, które znalazły się w 1 proc. najlepszych absolwentów w danym roku akademickim. W przypadku, gdy były student znajduje się w grupie 10 proc. najlepszych absolwentów, bank umorzy mu 20 proc. wysokości kredytu. 

 

Pamiętaj! 

 

Wysokość umorzenia kredytu studenckiego uzależniona jest od tego, z jakim wynikiem absolwent ukończył studia wyższe lub naukę w szkole doktorskiej. Dla najlepszych żaków umorzenie może sięgnąć nawet 50 proc. wartości zadłużenia.

 

Drugą sytuacją, w której możliwe jest umorzenie części, a nawet całości zobowiązania, jest szczególnie trudna sytuacja życiowa absolwenta. Wówczas, na wniosek kredytobiorcy, umorzenia dokonuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?