Depresja z powodu pracy
Aktywność zawodowa może czasem przynieść negatywne skutki. Jednym z nich jest depresja, czyli bardzo poważna i coraz częściej występująca choroba. Objawami tej choroby są między innymi zobojętnienie na świat oraz niezdolność do podjęcia jakichkolwiek działań, co niewątpliwie wpływa na naszą postawę w firmie. Przyczyną zachorowania może okazać się praca. Jeżeli nie lubimy tego, czym się zajmujemy, atmosfera w miejscu zatrudnienia jest kiepska, a dodatkowo jesteśmy przeciążeni obowiązkami, to istnieje prawdopodobieństwo, że pojawią się objawy depresji. Jeżeli nie radzimy sobie z zadaniami, to czujemy się bezsilni, tracimy motywację, co wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości. Także nadmierny stres, z którym na pewnym etapie przestajemy sobie radzić, źle wpływa na nasz stan psychiczny. Innym powodem zachorowań może być złe traktowanie przez przełożonego. Poniżanie lub wręcz gnębienie pracowników na pewno nie wpłynie pozytywnie na ich stan psychiczny.
Depresja a praca zawodowa
Powodów depresji jest wiele. W związku z tym, że obecnie wymaga się od pracowników dużego zaangażowania w życie firmy oraz poświęcania swojego czasu wolnego, coraz więcej osób cierpi na wypalenie zawodowe. Taką tendencję można zaobserwować już u młodych podwładnych, którzy z pozoru wydają się być ludźmi sukcesu. Długotrwała niechęć do pracy bywa przyczyną silnego stresu, trudności emocjonalnych oraz niechęci do działania. Towarzyszą mu poczucie bezsilności, przeciążenie, apatia, brak motywacji do działania.
Depresja z powodu pracy jest coraz częstszym zjawiskiem. Przez ostatnie kilka lat możemy także zauważyć zmianę statusu tej choroby. Nie jest ona traktowana jako wymysł bogatych ludzi, którzy nie mają co ze sobą robić, ale realny problem. Brak chęci do życia odbija się na wykonywanych obowiązkach. W takich przypadkach podwładni przestają być produktywni, jakość zadań spada. Chora osoba coraz częściej nie pojawia się w firmie i przynosi kolejne zwolnienie lekarskie.
Oznaką depresji jest obniżone poczucie własnej wartości. Zatrudniony nie wierzy wtedy, że to, co robi, jest wykonane poprawnie. Tym samym nie będzie się starał o uznanie czy awans. Nie będzie też miał motywacji do tego, aby podjąć się nowych wyzwań. Realizacja celów schodzi na dalszy plan.
Zwolnienie L4 na depresję
Jak poradzić sobie z depresją? Zaburzenia związane z tą chorobą są podstawą do wystawienia zwolnienia lekarskiego, które musi być sporządzone przez psychiatrę. Warto tutaj zaznaczyć, że ani psycholog, ani psychoterapeuta nie mają podstaw, aby sporządzić taki dokument. W zaświadczeniu powinno być napisane, że jesteśmy niezdolni do pracy. Depresja to choroba, przy której mamy prawo do pobierania do zasiłku chorobowego maksymalnie przez 182 dni. Świadczenie to wynosi 80% wynagrodzenia.
W przypadku L4 wystawionego na dłuższy okres ZUS może skontrolować chorą osobę. Jeżeli w rzeczywistości jesteśmy zdrowi, to po pierwsze tracimy prawo do zasiłku, a po drugie, nasz przełożony straci zaufanie do naszej osoby.
Depresja z powodu braku pracy
Przyczyną zaburzeń depresyjnych może być długotrwałe bezrobocie. Brak zatrudnienia, a co za tym idzie problemy finansowe, mogą wpłynąć na poczucie własnej wartości. Osoby, które ponownie usłyszały odmowę po rozmowie, często stwierdzają, że do niczego się nie nadają. Będzie to miało bardzo duży wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości. Prawdopodobnie tacy ludzie nie zdecydują się na udział w kolejnych rekrutacjach, bo i tak nie przyniesie to pozytywnego rezultatu. W takiej sytuacji koło się zamyka i ciężko wyjść z impasu.
Niezależnie od tego, co spowodowało rozwój choroby, warto skorzystać z pomocy specjalisty.