Praca.pl Poradniki Studenci
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

 
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie
Znaleźliśmy dobrego pracodawcę i potrzebujemy przekonać go do siebie. Kiedy szukamy pracy, często niespodziewanie uświadamiamy sobie nasze braki. Przede wszystkim brakuje nam doświadczenia. Aby dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy wzbudzić w nim „coś” co przekona go o tym, że warto się z nami spotkać. Oczywiście, to czego użyjemy w tym celu to nasze CV. Nie od parady nazywane jest zamiennie życiorysem, bo jego głównym zadaniem jest określić nasz potencjał. W naszym interesie leży więc przedstawienie faktów w korzystnym dla nas świetle. Dobór faktów do naszej charakterystyki pomoże wykorzystać nam szansę na zatrudnienie. To prawdziwe wyzwanie dla absolwenta, który dopiero co zakończył edukację.

Zakładamy, że nie ma na swoim koncie poważnych przedsięwzięć. Natomiast mamy szczerą chęć do pracy i nauczenia się praktycznie zawodu. To czym dysponujemy na początku, to świeżość umysłu, ogrom pomysłów i garść prac sezonowych lub krótkich projektów. Powstaje więc pytanie, jak przedstawić siebie i posiadane doświadczenie jako coś wartościowego? Jak pisać przekonująco i w zgodzie z prawdą? Prace podejmowaliśmy na krótko, lub były mało znaczące: praca jako kelner, wykładacz towaru, kolporter...

Mamy sporo ciekawego doświadczenia i tylko jeden mankament. Żaden z naszych projektów nie był na tyle samodzielny by stanowił odpowiedź na wymagania pracodawcy. Lub - co bardziej możliwe, były to zlecenia krótkookresowe i nie trwały długo. Jeśli napiszemy nieprawdę w naszych dokumentach aplikacyjnych, będziemy spaleni gdy wyjdzie to na rozmowie kwalifikacyjnej. Zasadniczo, nie to jest naszym celem. Powstaje jednak pytanie, jak opowiedzieć o tym, dlaczego tak szybko zmienialiśmy podejmowane prace?

Przytoczmy kilka modelowych sytuacji, jak opowiadać z dobrym wrażeniem o naszych pasjach i doświadczeniach. Jak podnieść ich wartość i nie skłamać?

Z naszego CV wyraźnie wynika fakt, że co kilka tygodni zmienialiśmy prace. Ale nie zależy nam na tym aby przekonać pracodawcę, że szybko się nudzimy i mamy słomiany zapał. Dlatego, na pytanie o krótki okres wykonywania przez nas pracy, możemy odpowiedzieć:
- "Wszystkie moje dotychczasowe prace podejmowałem/am żeby nauczyć się tego co będzie mi potrzebne. Starałem się zostać tak długo, aż czułem, że nie wiele więcej się nauczę." - Jeśli było to coś poważnego, o czym warto mówić, powiedzmy, czego się nauczyliśmy i w jaki sposób do tego doszliśmy. Jeśli nie, możemy spuentować (wspomniany wcześniej argument):
- "Dlatego, jestem przekonany, że w Pana firmie będę miał możliwość rozwoju i wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy/praktyki." - Najlepiej jednak unikać sytuacji kiedy bardzo często będziemy się podejmować prac czasowych, to wtedy dylematy natury moralnej rozwiążą się sam i bez szwanku dla nas.

A jeśli nasze prace są mało znaczące i raczej nie związane z zawodem? Tak naprawdę wszystko zależy od opisu jaki przedstawimy. Różne szkoły proponują różne modele CV. I na pewno równie wiele pomysłów na to, jak najskuteczniej zaprezentować się pracodawcy. My niżej zaprezentujemy jeden, wydaje się, że ciekawy wariant na wywarcie dobrego wrażenia. Jest to rzecz prosta i zupełnie nie skomplikowana. Musimy tylko poświęcić trochę czasu na stworzenie w dokumentach aplikacyjnych podziału na trzy rubryki: 1.Dane na temat pracodawcy i pełnionej przez nas funkcji (nazwa stanowiska, okres pełnienia itp.); 2.Pełnione obowiązki w ramach współpracy. 3.I najważniejsze- efekt końcowy. Taka chronologia pozwoli uwydatnić nasze umiejętności. Ważne jest jedynie, żebyśmy opisywali te umiejętności, których pracodawca poszukuje (o czym napisał np. w ogłoszeniu, na które odpowiedzieliśmy). Wygląda to mniej więcej tak:

Nazwa pracodawcy: XXYYZZ
Czas realizacji: 01.04.2003 –01.08.2003
Pełnione obowiązki: Praca na stanowisku asystentki dyrektora, odpowiedzialna byłam za ...
Efekt końcowy: Doskonała organizacja obiegu dokumentów w firmie, duża pomoc przy przekształcaniu spółki w nowy podmiot gospodarczy. Nabycie umiejętności negocjacji oraz doskonała organizacja miejsca pracy.

Tak naprawdę, pisząc nawet o kolportażu ulotek możemy osiągnąć kilka dobrych rzeczy. Możemy napisać o tym, że jesteśmy obeznani z informacjami pojawiającymi się w mediach, umiemy z nich korzystać. Możemy także napisać o bardzo dużej zaradności i przedsiębiorczości- jeśli np. w trakcie kolportażu zajmowaliśmy się również dorabianiem gdzieś indziej. Okazuje się, że tak naprawdę dla pracodawcy wartościowe będzie to, co dla nas takim będzie. Ważne jest aby umieć wyszukać wartościowe i cenne aspekty w projektach, w których braliśmy udział, nawet tych nie najwyższej rangi.
06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Nexera
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: inwentaryzacja adresów w zasięgu sieci światłowodowej Nexery (praca w terenie); informowanie mieszkańców o możliwości podłączenia się do sieci; kolportaż materiałów marketingowych; pozyskiwanie zgód marketingowych; raportowanie przeprowadzonych w terenie działań...
  • Specjalista ds. Raportowania i Analiz w Power BI - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Tworzenie i aktualizacja raportów za pomocą Power BI; Praca z Power BI i bazami danych na co dzień; Kooperacja z zespołami operacyjnymi w celu cyfryzacji raportów; Współtworzenie rozwiązań z różnymi działami, wspierających rozwój firmy;
  • Asystent ds. Zarządzania Projektami - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres zadań: Pomoc w działaniu Projektowym przy wprowadzaniu nowych produktów; Prowadzenie i koordynowanie harmonogramów projektów; Dostarczanie informacji zespołowi projektowemu; Zarządzanie potencjalnymi ryzykami projektowymi i śledzenie terminów;
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Łódź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    7 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wsparcie techniczne czynności dozorowych. Obsługa wewnętrznej dokumentacji technicznej. Wsparcie administracyjne inspekcji.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    7 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta w Dziale Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Zamienie, k. Mińska Mazowieckiego, ul. Kołbielska 56    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    10 godz.
    GŁÓWNE OBOWIĄZKI: Wsparcie Działu Dystrybucji w zakresie realizacji procesu transportowego Praca w systemie TMS Speed Budowanie dobrych relacji z Klientem i Przewoźnikami Raportowanie Docelowo samodzielna praca w zakresie przekazywania kierowcom zleceń dystrybucyjnych

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.