Praca.pl Poradniki Studenci
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie

 
Kilka faktów z życiorysu - czyli jak pisać ciekawie
Znaleźliśmy dobrego pracodawcę i potrzebujemy przekonać go do siebie. Kiedy szukamy pracy, często niespodziewanie uświadamiamy sobie nasze braki. Przede wszystkim brakuje nam doświadczenia. Aby dobrze zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, musimy wzbudzić w nim „coś” co przekona go o tym, że warto się z nami spotkać. Oczywiście, to czego użyjemy w tym celu to nasze CV. Nie od parady nazywane jest zamiennie życiorysem, bo jego głównym zadaniem jest określić nasz potencjał. W naszym interesie leży więc przedstawienie faktów w korzystnym dla nas świetle. Dobór faktów do naszej charakterystyki pomoże wykorzystać nam szansę na zatrudnienie. To prawdziwe wyzwanie dla absolwenta, który dopiero co zakończył edukację.

Zakładamy, że nie ma na swoim koncie poważnych przedsięwzięć. Natomiast mamy szczerą chęć do pracy i nauczenia się praktycznie zawodu. To czym dysponujemy na początku, to świeżość umysłu, ogrom pomysłów i garść prac sezonowych lub krótkich projektów. Powstaje więc pytanie, jak przedstawić siebie i posiadane doświadczenie jako coś wartościowego? Jak pisać przekonująco i w zgodzie z prawdą? Prace podejmowaliśmy na krótko, lub były mało znaczące: praca jako kelner, wykładacz towaru, kolporter...

Mamy sporo ciekawego doświadczenia i tylko jeden mankament. Żaden z naszych projektów nie był na tyle samodzielny by stanowił odpowiedź na wymagania pracodawcy. Lub - co bardziej możliwe, były to zlecenia krótkookresowe i nie trwały długo. Jeśli napiszemy nieprawdę w naszych dokumentach aplikacyjnych, będziemy spaleni gdy wyjdzie to na rozmowie kwalifikacyjnej. Zasadniczo, nie to jest naszym celem. Powstaje jednak pytanie, jak opowiedzieć o tym, dlaczego tak szybko zmienialiśmy podejmowane prace?

Przytoczmy kilka modelowych sytuacji, jak opowiadać z dobrym wrażeniem o naszych pasjach i doświadczeniach. Jak podnieść ich wartość i nie skłamać?

Z naszego CV wyraźnie wynika fakt, że co kilka tygodni zmienialiśmy prace. Ale nie zależy nam na tym aby przekonać pracodawcę, że szybko się nudzimy i mamy słomiany zapał. Dlatego, na pytanie o krótki okres wykonywania przez nas pracy, możemy odpowiedzieć:
- "Wszystkie moje dotychczasowe prace podejmowałem/am żeby nauczyć się tego co będzie mi potrzebne. Starałem się zostać tak długo, aż czułem, że nie wiele więcej się nauczę." - Jeśli było to coś poważnego, o czym warto mówić, powiedzmy, czego się nauczyliśmy i w jaki sposób do tego doszliśmy. Jeśli nie, możemy spuentować (wspomniany wcześniej argument):
- "Dlatego, jestem przekonany, że w Pana firmie będę miał możliwość rozwoju i wykorzystania zdobytej dotychczas wiedzy/praktyki." - Najlepiej jednak unikać sytuacji kiedy bardzo często będziemy się podejmować prac czasowych, to wtedy dylematy natury moralnej rozwiążą się sam i bez szwanku dla nas.

A jeśli nasze prace są mało znaczące i raczej nie związane z zawodem? Tak naprawdę wszystko zależy od opisu jaki przedstawimy. Różne szkoły proponują różne modele CV. I na pewno równie wiele pomysłów na to, jak najskuteczniej zaprezentować się pracodawcy. My niżej zaprezentujemy jeden, wydaje się, że ciekawy wariant na wywarcie dobrego wrażenia. Jest to rzecz prosta i zupełnie nie skomplikowana. Musimy tylko poświęcić trochę czasu na stworzenie w dokumentach aplikacyjnych podziału na trzy rubryki: 1.Dane na temat pracodawcy i pełnionej przez nas funkcji (nazwa stanowiska, okres pełnienia itp.); 2.Pełnione obowiązki w ramach współpracy. 3.I najważniejsze- efekt końcowy. Taka chronologia pozwoli uwydatnić nasze umiejętności. Ważne jest jedynie, żebyśmy opisywali te umiejętności, których pracodawca poszukuje (o czym napisał np. w ogłoszeniu, na które odpowiedzieliśmy). Wygląda to mniej więcej tak:

Nazwa pracodawcy: XXYYZZ
Czas realizacji: 01.04.2003 –01.08.2003
Pełnione obowiązki: Praca na stanowisku asystentki dyrektora, odpowiedzialna byłam za ...
Efekt końcowy: Doskonała organizacja obiegu dokumentów w firmie, duża pomoc przy przekształcaniu spółki w nowy podmiot gospodarczy. Nabycie umiejętności negocjacji oraz doskonała organizacja miejsca pracy.

Tak naprawdę, pisząc nawet o kolportażu ulotek możemy osiągnąć kilka dobrych rzeczy. Możemy napisać o tym, że jesteśmy obeznani z informacjami pojawiającymi się w mediach, umiemy z nich korzystać. Możemy także napisać o bardzo dużej zaradności i przedsiębiorczości- jeśli np. w trakcie kolportażu zajmowaliśmy się również dorabianiem gdzieś indziej. Okazuje się, że tak naprawdę dla pracodawcy wartościowe będzie to, co dla nas takim będzie. Ważne jest aby umieć wyszukać wartościowe i cenne aspekty w projektach, w których braliśmy udział, nawet tych nie najwyższej rangi.
06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    15 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.