Założenie firmy przy pomocy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości lub istnienie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. To propozycje dla tych, którzy chcą korzystnie założyć firmę i rozwinąć skrzydła. Dodać do tego współpracę centralnych miast Polski ze sobą i młody adept biznesu ma większe ułatwienia w pierwszych krokach na rynku. W przyszłości, udogodnienia do inwestowania w postaci stref ekonomicznej, wykwalifikowanej kadry mogą zachęcać przedsiębiorców do współpracy gospodarczej . Może właśnie z naszą firmą? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o proponowanych udogodnieniach już z chwilą tworzenia biznesplanu.
Zmiany jakie następują w gospodarce polskiej mocno wiążą się z zobowiązaniami naszego kraju wobec UE. Do roku 2012 musimy ujednolić nasz system rynkowy z europejskim. Dlatego tak szeroką ofertę pomocy przedsiębiorcy będą mogli dostać od rządu. Pozostaje tylko wybrać któreś z proponowanych udogodnień. Specjalne Strefy Ekonomiczne, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości oraz Aniołowie Biznesu. Istnieją na naszym rynku i warto wiedzieć jakiej pomocy mogą nam udzielić. A także kilka słów o tym, jakie korzyści mogą nieść ze sobą.
Za Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości przemawiają liczby mówiące o redukcji kosztów założenia firmy. Współpraca z inkubatorem pozwala uniknąć dużych nakładów finansowych związanych z prowadzeniem firmy i daje świetną okazję do łatwego rozwinięcia naszego pomysłu. A także, pomoże nam w początkowym okresie działalności zyskać pewność siebie w poruszaniu się po rynku i podejmowanych decyzjach. Chcący założyć firmę przy pomocy AIP może liczyć na udogodnienia w udostępnieniu lokalu do prowadzenia przedsiębiorstwa. Taka działalność pozwala nie troszczyć się o podstawowe narzędzia pracy potrzebne na początku jak: telefon, faks, komputer i wszystkie niezbędne urządzenia biurowe. Nie bez znaczenia są też ułatwione procedury podatkowe dzięki rozliczaniu wszystkich faktur i kosztów prowadzenia firmy przez jedną osobę. Inkubator oferuje również darmowe porady prawno-podatkowe doradców podatkowych dla wszystkich struktur działających w jego ramach. Współpracę z Inkubatorem można rozpocząć biorąc udział w konkursie na biznesplan, który jest ogłaszany na początku każdego roku akademickiego. Jeśli jednak termin nadsyłania projektów się zakończył, można to uczynić również poza konkursem, kontaktując się bezpośrednio z Dyrektorem Inkubatora. Co najważniejsze- projekt skierowany jest do wszystkich młodych ludzi do 30. roku życia. Warunkiem uczestnictwa zatem nie jest status studenta.
Łączna wartość realizowanych do tej pory 26 programów w ramach istnienia Specjalnych Stref Ekonomicznych wynosi 585 mln zł. Dzięki zachętom do inwestowania w Strefach tylko w ostatnim roku udzielono 193 zezwoleń na podjęcie działalności inwestycyjnej, co przyniesie ponad 27 tys. nowych miejsc pracy oraz 9,7 mld zł inwestycji. Co można zyskać działając w ramach istnienia w Specjalnej Strefy Ekonomicznej? Dla przedsiębiorcy funkcjonowanie w obrębie SSE może oznaczać łatwiejsze pozyskanie strategicznego partnera lub inwestora. Ustawowym obowiązkiem zarządzającego Strefą i to w czym wyręcza nas rząd to kolejno:
* promocja strefy i tym samym zlokalizowanych tam firm,
* organizacja rokowań i przetargów oraz udzielanie zezwoleń,
* zbywanie lub pośredniczenie w zbywaniu prawa własności i prawa użytkowania wieczystego gruntów objętych strefy,
* budowa infrastruktury na terenie strefy.
Ale są to także kontrole działalności przedsiębiorców w zakresie jej zgodności z zezwoleniem i musimy mieć tego świadomość na etapie planowania rodzaju działalności. Powołanie Specjalnych Stref Ekonomicznych to jeden ze sposobów realizowana polityki rządu mający ułatwić przedsiębiorcom duże inwestycje jak i zachęcić ich do budowania mniejszego biznesu. A wszystko to w ramach działań na rzecz promocji regionów i przeciwdziałania bezrobociu.
Aktualnie Strefy różnią się od siebie pod względem lokalizacji i tego, jakie są możliwości rynku w danym regionie. Dlatego, warto wcześniej zapoznać się ze specyfiką działania wybranej przez nas strefy i wziąć pod uwagę jej: teren i granice (uwzględniając potencjalny zasięg produktu lub świadczonych usług), przedmioty działalności gospodarczej, na które nie będzie wydawane zezwolenie uprawniające do korzystania z pomocy publicznej przewidzianej w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych. Musimy mieć także świadomość, że działalność SSE zakończy się w 2017 roku. Ministerstwo Gospodarki już teraz rozwija parki przemysłowe i technologiczne oraz inkubatory technologii, które po roku 2017 zastąpią Specjalne Strefy Ekonomiczne.
Nie słabnącym zainteresowaniem cieszy się wsparcie przez Anioły Biznesu. Jest to rozwiązanie dobre dla osób zdeterminowanych i nastawionych na osiągnięcie sukcesu. To przedsiębiorcy, którzy chcą nawiązać współpracę z innymi (potencjalnymi) przedsiębiorcami, dysponując przy tym możliwościami finansowymi i chcąc je udostępnić innym. Jeśli osoba chętna założyć działalność myśli o współpracy z Aniołem Biznesu może liczyć m.in. na współfinansowanie przy wdrożeniu projektu. Kapitał, którym może zasilić nasze przedsięwzięcie Anioł Biznesu to przedział od 50 do 500 tys. PLN ( w wyjątkowych sytuacjach może sięgnąć nawet 1 mln. PLN). Jest to pomoc w formie udziałowej w danym przedsięwzięciu. Poza pomocą w organizacji i logistyce, może przede wszystkim liczyć na najważniejszy czynnik do osiągnięcia sukcesu- doświadczenie i kontakty biznesowe Anioła. To czego Inwestor wymaga od odbiorcy wsparcia to potencjał (intelektualny bądź możliwość stworzenia czegoś innowacyjnego). Może to być również ciekawy projekt w początkowej fazie realizacji. Taki plan musi jednak zawierać w niedalekiej przyszłości perspektywę generowania dużych przychodów oraz prowadzenia konkurencyjnej firmy (Sp. z o.o. lub S.A.). Co ciekawe, Anioły Biznesu zajmują się poważnymi projektami. Inwestują spore pieniądze by mieć z tego wysokie dochody, ale również z dużym marginesem ryzyka. Uczestnictwo w projekcie z AB nie jest propozycją dla cyborgów, tylko dla pasjonatów nastawionych na rozwój i zysk.
Także główne miasta w Polsce zaczęły cieszyć się specjalną troską o właściwą promocję i rozwój. To kolejna propozycja rozwoju gospodarczego dla firm obok istnienia SSE, Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, oraz wsparcia przez Anioły Biznesu. W skład Unii Polskich Miast wchodzą miasta takie jak: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wrocław. Jest to projekt (jego początek sięga 1990 r) na rzecz rozwoju metropolii, a od 1993 Unia Polskich Miast jako organizacja przyjęła status Fundacji na rzecz partnerstwa stolicy Rzeczypospolitej ze stolicami jej regionów. Celem jej istnienia jest umocnienia pozycji naszego kraju w Europie i w świecie. Wspieranie rozwoju samorządności terytorialnej i gospodarczej. Pod szczególną opieką znajdują się projekty związane z promocją inicjatyw i działań na rzecz rozwoju struktur regionalnych i lokalnych. Unia Polskich Miast to organizator różnego rodzaju seminariów, konwersatoriów i konsyliów dla polityków i ekspertów. Związek ten tworzy analizy i wydaje publikacje m.in. na temat metropolizacji gospodarki światowej. Obecnie, są one dostępne na stronie internetowej http://www.selfgov.gov.pl/. Co najważniejsze dla rozwoju gospodarczego zrzeszonych miast, UPM opiniuje projekty ustaw dla Sejmu i Senatu, a jej przedstawiciele uczestniczą w pracach komisji parlamentarnych. Śledzenie podejmowanych działań fundacji może niejednokrotnie ułatwić inwestorowi rozwój interesów zbieżny z planami Fundacji. Mogą to być plany rozwoju infrastruktury lub którejś z dziedzin: finansów, ochrony zdrowia, administracji i bezpieczeństwa, integracji europejskiej, edukacji, a także społeczeństwa informacyjnego. Są to branże objęte szczególną opieką przez UPM i za ich pośrednictwem dotowanymi przez rząd.
Tym samym, po raz kolejny sprawdza się powiedzenie, że dla chcącego (zarobić) nic trudnego. Programów zachęcających do inwestycji będzie nam przybywać intensywnie do roku 2012. Znajomość programów pomocnych w rozwijaniu biznesu ułatwi początkującemu przedsiębiorcy stworzenie w biznesplanie bilansu kosztów zakładanej działalności. Dobrze napisany projekt będzie mógł liczyć na zwrot części poniesionych wydatków. A to tylko część spośród zredukowanych kosztów. Pieniądze zainwestowane w SSE, AIP lub projekt realizowany z pomocą Aniołów Biznesu zwielokrotnią nasze powodzenie, umocnią naszą markę, a także wpłyną na naszą wiarygodność gospodarczą. Pozostaje tylko dobrze wybrać dogodny system pomocy i dążyć wytrwale do celu.
http://www.mgip.gov.pl/Wiadomosci/Eksport+i+Inwestycje+Zagraniczne/75+dziennie+SSE.htm
03.01.2007 - Zespół Praca.pl