Praca.pl Poradniki Studenci
Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

 
Innowacyjna Gospodarka 2007-2013
Co stanowi przyczynę wciąż jednej z wyższych stóp bezrobocia w Polsce i tym samym wśród członków UE? Okresowo niskie tempo wzrostu gospodarczego oraz mały postęp w modernizacji struktury gospodarki. Drugą przyczyną jest też ciągle niska konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw. Tak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ocenia najważniejsze czynniki wpływające na wysokość bezrobocia w Polsce.

Jak ważna jest to sprawa, świadczy chociażby wsparcie przewidziane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W jego ramach pomoc udzielana będzie niezależnie od sektora czy branży, której dotyczy. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG) to jeden z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności na najbliższych 6 lat. Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG do roku 2013 wyniesie około 9,7 mld euro, z czego ze środków Unii Europejskiej będzie pochodziło ok. 8,3 mld euro.

W ramach projektu na innowacyjną gospodarkę wspierane będą działania z zakresu innowacyjności produktu oraz procesu. A także innowacyjność marketingowa i organizacyjna, które pośrednio lub bezpośrednio przyczyniają się do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Wpierana i promowana będzie innowacyjność na poziomie krajowym i/lub międzynarodowym. W parze za tym idzie umocnienie zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w skali całego świata. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka będzie finansował jedynie przedsięwzięcia w skali makro, czyli o zasięgu państwowym i międzynarodowym. Z kolei innowacyjność na poziomie lokalnym i regionalnym będzie promowana i wspierana w Regionalnych Programach Operacyjnych i Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej.

Założeniem Programu w skali ogólnopolskiej oraz międzynarodowej jest wzrost konkurencyjności gospodarki. Będzie to możliwe właśnie dzięki wzmocnieniu jej innowacyjności. Ponadto, jest to lepszy sposób na sprostanie priorytetom zrównoważonego rozwoju i zapewnienia poszanowanie środowiska naturalnego. To dziedzina, do której Unia Europejska podchodzi bardzo poważnie. I również dlatego stara się pomóc krajom członkowskim we wdrożeniu innowacji na rzecz środowiska naturalnego ale także gospodarki i rozwoju społeczeństwa.

W ramach programu realizowane będą następujące priorytety:

    * Badania i rozwój nowoczesnych technologii, (MNiSW) - 1314,3 mln euro
    * Infrastruktura sfery B+R, (MNiSW) - 1314,3 mln euro
    * Kapitał dla innowacji, (MG) - 340 mln euro
    * Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia (MG) - 3309,7 mln euro
    * Dyfuzja innowacji, (MG) - 398,9 mln euro
    * Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, (MG) - 410,6 mln euro
    * Budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego (MSWiA) - 2294,1 mln euro


Z Programu Operacyjnego Innowacyjność Gospodarki będą mogli skorzystać:

    * Przedsiębiorcy, w tym mali i średni
    * Jednostki sfery badawczo-rozwojowej
    * Instytucje otoczenia biznesu oraz ich sieci


W Polsce takim przedsięwzięciom hołdują instytucje pomagające rozwinąć firmę i zacząć poruszać się po rynku (o czym jest mowa w artykule pt. „jak rozwinąć skrzydła w biznesie”). Nic w tym dziwnego, bowiem każda instytucja kierująca rozwojem naszej firmy wie, że najwyżej opłacalne jest to czego jeszcze na rynku nie ma. Dlatego nie powinien dziwić tak duży wkład Unii Europejskiej w rozwój innowacyjności krajów członkowskich. W dłuższej perspektywie czasu przynosi to o wiele większe korzyści gospodarcze. A także, przyczynia się do wyrównania różnic gospodarczych przy jednoczesnym rozwoju społeczeństwa. Promowanie marki Polska jest priorytetem najważniejszym w najbliższych latach. Ale o tym, że Polacy są wynalazczy piszę się coraz więcej i częściej.

Studencka firma Vivento Infobrokers została założona przy pomocy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Twórcom firmy przypadł laur w konkursie na najlepszy biznesplan. Ale to był zaledwie początek jej sukcesów. W 4 lata od założenia firmy przez Wojciecha Erdmanna, Macieja Skarula i Konrada Zyznara, firma osiągnęła międzynarodowe standardy. Stając się niejako pionierem w swej branży. Firmie pomocą nadal służy AIP Consulting pomagając w kompleksowej obsłudze klienta.

O Polakach mówi się także w kontekście walki z bezprawnym rozpowszechnianiem treści autorskich. Nasi rodacy opracowali technologię, która może pomóc w walce z plagą piractwa. Proceder masowego i nielegalnego rozpowszechniania komercyjnych treści przez piratów może przerwać wynaleziona przez polskich programistów technologia. To czym różni się od swoich wcześniejszych prototypów, to fakt, że nie uniemożliwia ona jednorazowego kopiowania zawartości nośnika. Urządzenie o nazwie ALAN umożliwia dozwolone z prawem skopiowanie zakupionego oprogramowania, na które nie pozwalały wcześniejsze modele programów antypirackich.

W gronie polskich wynalazców znalazł się również zdobywcą „Gold Award IV”.

Pan Zbigniew Tokarz i jego wynalazek, który pozwala na zamienianie starych opon, zderzaków, części telewizorów w wysokiej jakości paliwa silnikowe. Urządzenie nosi nazwę T-Technology i jest to reaktor katalityczny przetwarzania odpadów na substytuty ropy naftowej.

Janusz Liberkowski, polski inżynier pracujący w Krzemowej Dolinie w Kalifornii, wygrał wielki plebiscyt czołowej amerykańskiej telewizji ABC - "Amerykański wynalazca" ("American Inventor"). Jego najważniejszy wynalazek - kulisty fotelik samochodowy dla dzieci - ma teraz ogromne szanse zrewolucjonizować rynek i ocalić życie tysięcy dzieci. Jak podaje Gazeta Wyborcza.

Liberkowski wpadł na pomysł, by dziecko leżało w kapsule składającej się z dwóch półkul włożonych jedna w drugą. Zewnętrzna pełni funkcję ochronną. Wewnętrzna - z przypiętym dzieckiem - swobodnie w niej "pływa" we wszystkich kierunkach. Uderzenie nie powoduje napięcia pasów na delikatnym ciele dziecka, lecz ruch - kołysanie lub nawet wirowanie wewnętrznej półkuli. (PAP)

Polacy idą z duchem czasu. Rodzimi wynalazcy to już nie tylko Skłodowska i Kopernik. Ci, jakże zasłużeni naukowcy są na stałe wpisani w nasz dorobek naukowy. Jednak warto iść za dobra passą, która nie opuszcza Polaków. I znaleźć swoją niszę, bo jak już wiadomo, jesteśmy narodem z dużym potencjałem. Środki na inwestycje w innowacje będą do nas napływać coraz większym strumieniem. Musimy tylko się rozwijać aby nasze produkty i usługi pomagały żyć społeczeństwu zarówno w kraju jak i za granicą.
03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Płatny Staż w Dziale Spedycji Morskiej

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 godz.
    W trakcie stażu poznasz proces organizacji transportu LCL drogą morską, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie w nim uczestniczyć. Ponadto poznasz szereg innych obszarów, takich jak: transport FCL, odprawa celna, dokumentacja, operacje magazynowe, itp. Jakie zadania...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    20 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    24 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.