Praca.pl Poradniki Studenci
Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

Innowacyjna Gospodarka 2007-2013

 
Innowacyjna Gospodarka 2007-2013
Co stanowi przyczynę wciąż jednej z wyższych stóp bezrobocia w Polsce i tym samym wśród członków UE? Okresowo niskie tempo wzrostu gospodarczego oraz mały postęp w modernizacji struktury gospodarki. Drugą przyczyną jest też ciągle niska konkurencyjność i innowacyjność przedsiębiorstw. Tak Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ocenia najważniejsze czynniki wpływające na wysokość bezrobocia w Polsce.

Jak ważna jest to sprawa, świadczy chociażby wsparcie przewidziane w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W jego ramach pomoc udzielana będzie niezależnie od sektora czy branży, której dotyczy. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (PO IG) to jeden z instrumentów realizacji Narodowej Strategii Spójności na najbliższych 6 lat. Łączna wielkość publicznych środków finansowych zaangażowanych w realizację PO IG do roku 2013 wyniesie około 9,7 mld euro, z czego ze środków Unii Europejskiej będzie pochodziło ok. 8,3 mld euro.

W ramach projektu na innowacyjną gospodarkę wspierane będą działania z zakresu innowacyjności produktu oraz procesu. A także innowacyjność marketingowa i organizacyjna, które pośrednio lub bezpośrednio przyczyniają się do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw. Wpierana i promowana będzie innowacyjność na poziomie krajowym i/lub międzynarodowym. W parze za tym idzie umocnienie zdolności konkurencyjnej polskiej gospodarki w skali całego świata. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka będzie finansował jedynie przedsięwzięcia w skali makro, czyli o zasięgu państwowym i międzynarodowym. Z kolei innowacyjność na poziomie lokalnym i regionalnym będzie promowana i wspierana w Regionalnych Programach Operacyjnych i Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej.

Założeniem Programu w skali ogólnopolskiej oraz międzynarodowej jest wzrost konkurencyjności gospodarki. Będzie to możliwe właśnie dzięki wzmocnieniu jej innowacyjności. Ponadto, jest to lepszy sposób na sprostanie priorytetom zrównoważonego rozwoju i zapewnienia poszanowanie środowiska naturalnego. To dziedzina, do której Unia Europejska podchodzi bardzo poważnie. I również dlatego stara się pomóc krajom członkowskim we wdrożeniu innowacji na rzecz środowiska naturalnego ale także gospodarki i rozwoju społeczeństwa.

W ramach programu realizowane będą następujące priorytety:

    * Badania i rozwój nowoczesnych technologii, (MNiSW) - 1314,3 mln euro
    * Infrastruktura sfery B+R, (MNiSW) - 1314,3 mln euro
    * Kapitał dla innowacji, (MG) - 340 mln euro
    * Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia (MG) - 3309,7 mln euro
    * Dyfuzja innowacji, (MG) - 398,9 mln euro
    * Polska gospodarka na rynku międzynarodowym, (MG) - 410,6 mln euro
    * Budowa i rozwój społeczeństwa informacyjnego (MSWiA) - 2294,1 mln euro


Z Programu Operacyjnego Innowacyjność Gospodarki będą mogli skorzystać:

    * Przedsiębiorcy, w tym mali i średni
    * Jednostki sfery badawczo-rozwojowej
    * Instytucje otoczenia biznesu oraz ich sieci


W Polsce takim przedsięwzięciom hołdują instytucje pomagające rozwinąć firmę i zacząć poruszać się po rynku (o czym jest mowa w artykule pt. „jak rozwinąć skrzydła w biznesie”). Nic w tym dziwnego, bowiem każda instytucja kierująca rozwojem naszej firmy wie, że najwyżej opłacalne jest to czego jeszcze na rynku nie ma. Dlatego nie powinien dziwić tak duży wkład Unii Europejskiej w rozwój innowacyjności krajów członkowskich. W dłuższej perspektywie czasu przynosi to o wiele większe korzyści gospodarcze. A także, przyczynia się do wyrównania różnic gospodarczych przy jednoczesnym rozwoju społeczeństwa. Promowanie marki Polska jest priorytetem najważniejszym w najbliższych latach. Ale o tym, że Polacy są wynalazczy piszę się coraz więcej i częściej.

Studencka firma Vivento Infobrokers została założona przy pomocy Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Twórcom firmy przypadł laur w konkursie na najlepszy biznesplan. Ale to był zaledwie początek jej sukcesów. W 4 lata od założenia firmy przez Wojciecha Erdmanna, Macieja Skarula i Konrada Zyznara, firma osiągnęła międzynarodowe standardy. Stając się niejako pionierem w swej branży. Firmie pomocą nadal służy AIP Consulting pomagając w kompleksowej obsłudze klienta.

O Polakach mówi się także w kontekście walki z bezprawnym rozpowszechnianiem treści autorskich. Nasi rodacy opracowali technologię, która może pomóc w walce z plagą piractwa. Proceder masowego i nielegalnego rozpowszechniania komercyjnych treści przez piratów może przerwać wynaleziona przez polskich programistów technologia. To czym różni się od swoich wcześniejszych prototypów, to fakt, że nie uniemożliwia ona jednorazowego kopiowania zawartości nośnika. Urządzenie o nazwie ALAN umożliwia dozwolone z prawem skopiowanie zakupionego oprogramowania, na które nie pozwalały wcześniejsze modele programów antypirackich.

W gronie polskich wynalazców znalazł się również zdobywcą „Gold Award IV”.

Pan Zbigniew Tokarz i jego wynalazek, który pozwala na zamienianie starych opon, zderzaków, części telewizorów w wysokiej jakości paliwa silnikowe. Urządzenie nosi nazwę T-Technology i jest to reaktor katalityczny przetwarzania odpadów na substytuty ropy naftowej.

Janusz Liberkowski, polski inżynier pracujący w Krzemowej Dolinie w Kalifornii, wygrał wielki plebiscyt czołowej amerykańskiej telewizji ABC - "Amerykański wynalazca" ("American Inventor"). Jego najważniejszy wynalazek - kulisty fotelik samochodowy dla dzieci - ma teraz ogromne szanse zrewolucjonizować rynek i ocalić życie tysięcy dzieci. Jak podaje Gazeta Wyborcza.

Liberkowski wpadł na pomysł, by dziecko leżało w kapsule składającej się z dwóch półkul włożonych jedna w drugą. Zewnętrzna pełni funkcję ochronną. Wewnętrzna - z przypiętym dzieckiem - swobodnie w niej "pływa" we wszystkich kierunkach. Uderzenie nie powoduje napięcia pasów na delikatnym ciele dziecka, lecz ruch - kołysanie lub nawet wirowanie wewnętrznej półkuli. (PAP)

Polacy idą z duchem czasu. Rodzimi wynalazcy to już nie tylko Skłodowska i Kopernik. Ci, jakże zasłużeni naukowcy są na stałe wpisani w nasz dorobek naukowy. Jednak warto iść za dobra passą, która nie opuszcza Polaków. I znaleźć swoją niszę, bo jak już wiadomo, jesteśmy narodem z dużym potencjałem. Środki na inwestycje w innowacje będą do nas napływać coraz większym strumieniem. Musimy tylko się rozwijać aby nasze produkty i usługi pomagały żyć społeczeństwu zarówno w kraju jak i za granicą.
03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?