Praca.pl Poradniki Studenci
Gwarancja znalezienia pracy z wyższym... to już tylko mit

Gwarancja znalezienia pracy z wyższym... to już tylko mit

 
Gwarancja znalezienia pracy z wyższym... to już tylko mit

Nieustające zmiany i specjalizacja na rynku powodują, że pracownik może się czuć zagrożony. Jednak pracobiorca ma dwa wyjścia. Jego zadaniem jest trafić w niszę zawodową lub wiedzieć - co chce w życiu robić. Ta (zbyt) często bagatelizowana kwestia, doprowadza do tego, że po 5 latach studiów jesteśmy nieporadni jak dzieci zmuszone do poruszania się po rynku pracy. Kilka słów o tym, jak dobrze pokierować swoją karierą.

Dlaczego tak ważne są priorytety? Dlaczego, po 5 latach czasochłonnego studiowania nie mogę znaleźć pracy? I co do tego tak naprawdę mają preferencje zawodowe, jeżeli jak znajdę cokolwiek to będę szczęśliwy? Gwarancja znalezienia pracy po ukończeniu szkoły wyższej to już tylko mit. Podjęcie dobrej pracy po studiach jest już możliwe tylko wtedy jeżeli podejdziemy do studiów twórczo. Kreatywne podejście pozwoli studentom i absolwentom wynieść to, co będzie cenną umiejętnością dla każdego pracodawcy – zorientowanie na cel i zaangażowanie. To jednak wyklucza podejmowanie decyzji o studiach dla znalezienia jakiejkolwiek pracy. Pracodawca ceni sobie motywację do podjęcia pracy w jego firmie, natomiast nie pracę jakąkolwiek u jakiegokolwiek przedsiębiorcy. Stąd też tak duża popularność listów motywacyjnych dołączanych do CV.

Spadek bezrobocia daje do zrozumienia, że każdy z nas może znaleźć w pewnym sektorze gospodarki miejsce dla siebie. Zmniejszenie bezrobocia idące w parze z rozwojem gospodarczym odbywa się w warunkach konkurencji. Czyli, wtedy kiedy pracodawcy dane jest wybrać najbardziej atrakcyjną kandydaturę. Pytanie jakie powinniśmy sobie postawić by dostać etat w wymarzonej branży brzmi: „co najlepszego mogę zaoferować od siebie pracodawcy”? To właśnie umiejętności, które wskażemy jako nasze atuty pozwolą konkurować z innymi, dadzą nam siłę przebicia oraz gwarancję jakości usług, które zaproponujemy przedsiębiorcy. Rynek nigdy nie był ogólnodostępny, ale zawsze będzie stał otworem dla ludzi zdecydowanych i zorientowanych na rozwój. Dlatego już od początku ważne są nasze zalety oraz mocne strony. To właśnie one będą budowały wizerunek pracownika w oczach pracodawcy i będą stanowić o wartości aplikanta.

Brak gwarancji jakości wykonywanych prac powoduje, że przedsiębiorca niemal wyłącznie poszukują osób z dużym doświadczeniem zawodowym. Brak doświadczenia jawi się jako niekompetencja kandydata. Zadaniem każdego absolwenta ubiegającego się o posadę jest obalenie tego mitu. Po raz kolejny ważne staje się zaangażowanie w trakcie studiów. Brak praktyk budujących doświadczenie młodego aplikanta nie spełnia poczucia dokładności absolwenta w oczach pracodawcy. Studiowanie dla dokumentu ukończenia uczelni nie sprzyja rozwojowi, podejmowaniu praktyk, a także nie kształtuje kreatywności. Skutki potężnego bezrobocia wśród absolwentów wyższych uczelni to od ok. 25 tys. w 1997 r. do ok. 137 tys. w 2005. Jak dowodzi Centrum Im. Adama Smitha, zainteresowanie studiami zmalało, kiedy okazało się, że wykształcenie wyższe nie gwarantuje pracy a odsetek bezrobotnych jest jednym z najwyższych właśnie wśród grupy osób lepiej wykształconych. To w prostej mierze efekt studiowania dla zdobycia papierowych kompetencji mających się nijak do umiejętności. Student nie zainteresowany swoim przedmiotem, nigdy nie włoży większego wysiłku w zdobycie potrzebnej praktyki.

Brak doświadczenia to druga przyczyna największego bezrobocia wśród wszystkich szukających pracy. Ten największy problem aktywizacji zawodowej wzorcowo pokonują studenci kierunków informatycznych i teleinformatycznych. Tok studiów uniemożliwia ukończenie kierunku bez napisania jakiegokolwiek programu, stworzenia bazy danych, czy zaprojektowania systemu. Innym specjalnościom pozostaje możliwie najbardziej przekształcić zdobytą wiedzę w praktykę. Musimy mieć świadomość, że nasze doświadczenia akademickie, nie wiele różnią się od tego co będziemy mogli wykonywać zawodowo. Odmienny jest tylko status jaki im nadamy: doświadczenie akademickie bądź doświadczenie komercyjne. Jeżeli jednak w trakcie studiów nie możemy podjąć dłuższej współpracy, mieć 5 letnie doświadczenie na stanowisku kierowniczym, to musimy przedstawić siebie jako kogoś z potencjałem, oraz pewnej jakości zdobytym już doświadczeniem. Dlatego tak ważne są praktyki, które mają zbudować naszą bazę doświadczenia i kompetencji. Starajmy się zawsze uzyskać po zakończonych praktykach list referencyjny oraz świadectwo współpracy. Niewątpliwie, przydatne będą również zdobyte kontakty w trakcie realizowania jakiś projektów.

Kolejne utrudnienia na rynku pracy to alarmujący stan polskiej nauki, nie dostosowanie do potrzeb rynku pracy poziomu edukacji. Aby nie obudzić się z ręką w nocniku, należy zastanowić się: „na co chcę poświęcić większość swojego życia?” Kiedy znamy już nasze cele, łatwiej obrać nam środki w postaci praktyk. Jeżeli uczelnia nie pozwoli nam zdobyć umiejętności potrzebnych do ubiegania się o wymarzoną pracę- zróbmy to sami poprzez praktyki. Jest to jedyna sytuacja, w której możemy dopuścić, że wykształcenie będzie służyło nam za dokument, ale tylko wtedy, kiedy zrobimy coś więcej, zdobędziemy praktykę i kwalifikacje. Wtedy dokument ukończenia szkoły będzie mógł pełnić rolę dowodu zdobytych umiejętności i kompetencji.

System budowania motywacji może nam się przydać przy stworzeniu „business planu” jeśli chodzi o zadania związane z ukończeniem studiów. Przetarcie celów nie jest tak łatwe jak to się z pozoru wydaje. Dlatego warto zrobić to za pomocą bardzo prostego ćwiczenia.

Na kartce w prawym, górnym rogu wypisujemy wszystkie nasze obecne umiejętności i zainteresowania, które wykorzystujemy w praktyce (np. pisanie programów).W lewym górnym rogu wypisujemy to, czego jeszcze nam brakuje, co powinniśmy zrobić. Klamrą spinamy oba słupki i podpisujemy nazwą stanowiska lub charakterem pracy, którą chcemy wykonywać. Od tego odprowadzamy strzałki ze wskazaniem na instytucje, stowarzyszenia, które mogą nam pomóc w zebraniu doświadczenia.

Drugim etapem ćwiczenia, przy jasno określonych celach jest stworzenie wyimaginowanego CV, w którym będziemy musieli uruchomić naszą wyobraźnię. Warto zacząć od naniesienia informacji prawdziwych- np. rodzaju uczelni i kierunku studiów. Później natomiast, zaczynamy od tego, jakie doświadczenia akademickie mogą nam się przydać. I tak np. mogą to być: udział w innowacyjnym projekcie badawczym, niekonwencjonalne badania prowadzone do napisania pracy magisterskiej, udział lub zorganizowanie ważnego wydarzenia z regionu itp. Po tak stworzonej mapie celów, zostaje nam zorientować się w prowadzonych już projektach badawczych, lub tych, które moglibyśmy zainicjować. Taka mapa ma nam również pomóc uświadomić sobie, gdzie możemy szukać informacji i pomocy w realizowaniu zaplanowanych przedsięwzięć.

Kluczem do realizacji wszystkich opisanych tu celów jest czas. To nasz największy atut, którego nie powinniśmy zmarnować. Studia mogą się okazać ostatnią szansą na poświęcenie dużej ilości czasu czemuś jeszcze oprócz nauki. Nie będzie to może gotowy plan założenia firmy, ale coś co ma pomnażać korzyści w przyszłości. Podwaliny pod poważny projekt, którym tak naprawdę jest nasze życie. Pracujemy nie tylko po to by mieć pieniądze. Te najczęściej rozchodzą się nam w mgnieniu oka. A czy jest jakiś sens wykonywania pracy 8h dziennie przez 5 dni w tygodniu, która nas nudzi? I w dodatku, zarobione tak ciężko pieniądze przepuszczamy szybciej niż je zarabiamy? To powinno nam uświadomić jak ważna jest w naszym również zawodowym życiu samorealizacja. Jeżeli wykonamy coś całym sercem, pracodawca to doceni. Możliwe, że da nam premię lub awansuje.

Takie działanie na razie w Polsce jest pionierskie, nie jest jeszcze tak popularne, i nie będzie- dopóki nie będziemy szli zdecydowanie w obranym przez siebie kierunku. Może jednak okazać się, że będziemy pierwszymi, którzy odpowiedzą na takie zgłoszone zapotrzebowanie na rynku pracy- ludzi młodych, ambitnych, kreatywnych i wykształconych.

 

 

14.12.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Paid Internship in Civil Engineering, Environmental Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Position purpose Participate in collaborations with multidiscipline and multicultural teams across different intellectual arenas to produce concepts, ideas, materials, molds, formwork, and prototypes. Leverage Cemex technology strength by exploring the limits conceptually and realizing the...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Computer Science Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Position purpose The Global Research and Development Department is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The aim of the team is to create new products and solutions for the different challenges Cemex customers have in their construction projects. The position is...
  • Paid Internship in Chemistry, Chemical Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    Position purpose The Global Operations and Technology department (GO&T) is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The GO&T team handles and / or supports all production technology related projects of the company worldwide. Its mandate is two folded: On one hand it...
  • Performance Marketing - Praktykant

    EACTIVE #wiemyjak   Wrocław    praca zdalna / stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  część etatu  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Jeśli Google czy Allegro Ads są już od jakiegoś czasu w kręgu Twoich zainteresowań i chcesz poznać świat reklam płatnych od podszewki, a nie masz jeszcze skończonych 30 lat, to zapoznaj się z naszym ogłoszeniem dotyczącym praktyki absolwenckiej w EACTIVE. Miejsce pracy. Nasze biuro...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Zielona Góra    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Apteka Dr.Max   Murowana Goślina    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: wykonywanie czynności pomocniczych wskazanych przez osobę nadzorującą pracę apteki przy sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?