Trzeba przyznać, że zawód finansista brzmi dość prestiżowo. Bez wątpienia osoba, która go wykonuje, jest obeznana z szeroko pojętą ekonomią, musi być rzeczoznawcą w sprawach finansowych. Czym dokładnie zajmuje się finansista? Ile zarabia i czy jest dla niego miejsce na współczesnym rynku pracy?
Co robi finansista
Mianem finansistów nazwiemy przedstawicieli wielu stanowisk związanych z pieniędzmi. Gdzie ich znajdziemy? W wewnętrznych działach finansów i księgowości firm z różnych branż, w strukturach bankowych czy instytucjach finansowych. W związku z tym, zakres obowiązków będzie ściśle uzależniony od tego, jakie stanowisko pełni finansista i gdzie dokładnie jest zatrudniony.
Zupełnie inaczej wygląda praca księgowej, a inaczej agenta ubezpieczeniowego czy dyrektora finansowego, dlatego zbiorcze wyliczenie obowiązków charakteryzujących wszystkie te profesje byłoby dość trudne. Mimo tego jedno jest pewne – finansista powinien znać się na pieniądzach, mieć analityczny umysł, znać procedury związane z finansami, procesy, które determinują sukces firmy na rynku i zasady zarządzania ryzykiem. Od decyzji podejmowanych przez tych specjalistów niejednokrotnie zależy sytuacja całej firmy.
Finansista - jak zostać?
Aby zostać finansistą trzeba ukończyć studia wyższe. Najpopularniejsze kierunki? Rachunkowość, ekonomia, czy oczywiście bankowość i finanse. Dyplom z dobrej uczelni pozwoli już na początku zawodowej drogi nieźle zarabiać. Zwłaszcza tym osobom, które dodatkowo mogą pochwalić się znajomością dwóch języków obcych, czy praktyką studencką u solidnego pracodawcy. Rekruterzy cenią kandydatów, którzy ukończyli specjalistyczne kursy, mogą pochwalić się międzynarodowymi certyfikatami, a także posiadają umiejętności miękkie, takie jak odporność na stres, skrupulatność czy komunikatywność.
Co przyciąga do tego zawodu? Na pewno stabilność zatrudnienia i satysfakcjonujące pensje. Im wyższe stanowisko, tym wymaga większych kompetencji, ale te są sowicie wynagradzane.
Ile zarabia finansista
Zarobki finansisty determinowane są przez miejsce pracy i zajmowane stanowisko. Posada z kolei jest uzależniona od wykształcenia, doświadczenia i predyspozycji. Warto jednak wskazać kilka przykładów poziomu zarobków w branży finansowej na różnych stanowiskach.
Mediana pensji brutto miesięcznie została wyliczona w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z lutego 2019 r.:
- agent ubezpieczeniowy - 3420,
- księgowa - 4230,
- biegły rewident - 4360,
- specjalista ds. finansowych - 4720,
- rzeczoznawca majątkowy - 5480,
- analityk finansowy i analityk biznesowy - 7190,
- doradca podatkowy - 7200,
- audytor finansowy - 7490,
- doradca inwestycyjny - 8290,
- kierowników ds. finansów i controllingu - 10 480,
- dyrektor finansowy - 17 130.
Jak widać, wybór takiej ścieżki kariery może być bardzo opłacalny. Co więcej, praca dla finansistów znajdzie się niemal w całej Polsce, a zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w ciągu najbliższych lat będzie się utrzymywać na wysokim poziomie.