Praca.pl Poradniki Studenci
Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

 
Dotacje z funduszu europejskiego na działalność turystyczną

Jeśli planujemy rozpocząć działalność w sektorze turystyki, warto wiedzieć, jakie dotacje możemy na ten cel uzyskać. Potrzebujemy jedynie w swojej działalności realizować któryś ze statutowych działań Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to program mający wyrównać różnice regionalne, lub inaczej mówiąc, zwiększyć ich atrakcyjność. Chodzi o pokazanie największych zalet danego regionu i ich wykorzystanie. Takie działanie wspiera Unia Europejska, a my możemy przez to uzyskać trochę gotówki do naszej działalności. Tak naprawdę, wiele dziedzin łączy się ze sobą i może być dofinansowane- może to być promocja, a więc PR jakiegoś regionu, może być ułatwienie dostępu do informacji, a więc środki komunikacji multimedialnej, a może być ochrona/inżynieria środowiska.

Finansowanie naszej firmy, żeby mogło mieć miejsce, musi spełniać kilka warunków, nawiązywać do któregoś z poniższych celów:
- poprawa warunków dla rozwoju turystyki zgodnej z wymogami dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska
- zwiększenie zagranicznej turystyki przyjazdowej oraz turystyki krajowej w wyniku podniesienia konkurencyjności produktów turystycznych (akcentuje się tutaj działania mające na celu tworzenie, budowanie marki tych produktów)
- zwiększenie udziału w turystyce krajowej dzieci i młodzieży
- zwiększenie dostępności regionalnych produktów turystycznych w wyniku zapewnienia funkcjonowania i rozwijania kompleksowego systemu informacji turystycznej, w tym również w sieci internetowej w formie interaktywnej

Jakie projekty kwalifikują się do uzyskania wsparcia z tego funduszu?
Pełna lista opisów projektów dostępna jest w Urzędzie Marszałkowskim województwa, w którym żyjemy. I tam również można uzyskać informacje na temat załączników potrzebnych do składanych wniosków oraz pomoc merytoryczną. Najlepiej jest wyszukać stronę internetową naszego Urzędu Marszałkowskiego i znaleźć (różną w zależności od regionu) listę celów, na które Unia przyznaje dotacje w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach określonych typów projektów do finansowania z dotacji kwalifikują się wydatki na:

- roboty budowlane, montażowe, instalacyjne
- zakup wyposażenia
- przygotowanie dokumentacji technicznej
- nadzór inżynierski
- przygotowanie i dystrybucję materiałów informacyjnych
- koszty wytworzenia analiz, ekspertyz, badań marketingowych
- koszty realizacji imprez i kampanii promocyjnych (w tym koszt opracowania i publikacji reklam, materiałów promocyjnych)
- wydatki na zakup usług niezbędnych do utworzenia internetowej sieci informacji turystycznej

Kryteria formalne, które muszą być spełnione abyśmy mogli uzyskać pomoc to:
- posiadanie przez stowarzyszenie, fundację wymaganych pozwoleń administracyjnych lub uzgodnień,
- realizacja projektu powinna wynikać z założeń regionalnych bądź lokalnych strategii rozwoju turystyki oraz powinna być oparta na przeprowadzonych analizach, badaniach marketingowych,
- wywieranie pozytywnego wpływu na podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego,
- wywieranie wpływu na utrzymanie bądź tworzenie nowych miejsc pracy,
- innowacyjność projektu.

Każdy wniosek o dofinansowanie danego projektu powinien zawierać:
- tytuł projektu
- rodzaj projektu
- miejsce realizacji projektu
- dane o stowarzyszeniu, fundacji
- dane o innych instytucjach zaangażowanych w realizację projektu
- opis projektu
- uzasadnienie projektu
- powiązanie projektu z innymi działaniami (w tym powiązanie projektu z innymi projektami)
- informacje na temat innych projektów zrealizowanych przez projektodawcę i finansowanych ze środków przedakcesyjnych Unii Europejskiej (funduszy strukturalnych)
- wskaźniki bazowe dotyczące projektu
- cele projektu
- harmonogram realizacji projektu
- koszty projektu
- źródła finansowania projektu

Kluczowym dla powodzenia projektu jest opis. To najważniejszy z punktów każdego wniosku Opis ten powinien być kompletny i maksymalnie szczegółowy, gdyż od tego, w dużej mierze, zależy decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji. Oczywiście wymagania formalne są również ważne, jednak pominięcie któregoś z nich nie powoduje automatycznego odrzucenia wniosku, lecz jedynie jego zwrot w celu uzupełnienia. Natomiast słaby, ogólny opis wywiera niekorzystne wrażenie na komisji oceniającej wniosek, co skutkuje odrzuceniem go.

Gdzie należy składać wnioski?
Dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego można otrzymać za pośrednictwem urzędów marszałkowskich w danym województwie w ramach tzw. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wnioski należy składać do tych właśnie urzędów marszałkowskich.

W jakiej wysokości mogą być dofinansowane projekty?
Projekty organizacji pozarządowych o charakterze non profit, działające w sektorze turystyki (w tym stowarzyszenia, fundacje), dofinansowane mogą być ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 75% kwalifikującego się kosztu tego projektu.

 

 

06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Nexera
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: inwentaryzacja adresów w zasięgu sieci światłowodowej Nexery (praca w terenie); informowanie mieszkańców o możliwości podłączenia się do sieci; kolportaż materiałów marketingowych; pozyskiwanie zgód marketingowych; raportowanie przeprowadzonych w terenie działań...
  • Specjalista ds. Raportowania i Analiz w Power BI - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Tworzenie i aktualizacja raportów za pomocą Power BI; Praca z Power BI i bazami danych na co dzień; Kooperacja z zespołami operacyjnymi w celu cyfryzacji raportów; Współtworzenie rozwiązań z różnymi działami, wspierających rozwój firmy;
  • Asystent ds. Zarządzania Projektami - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres zadań: Pomoc w działaniu Projektowym przy wprowadzaniu nowych produktów; Prowadzenie i koordynowanie harmonogramów projektów; Dostarczanie informacji zespołowi projektowemu; Zarządzanie potencjalnymi ryzykami projektowymi i śledzenie terminów;
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Łódź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    8 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wsparcie techniczne czynności dozorowych. Obsługa wewnętrznej dokumentacji technicznej. Wsparcie administracyjne inspekcji.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    8 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta w Dziale Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Zamienie, k. Mińska Mazowieckiego, ul. Kołbielska 56    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    10 godz.
    GŁÓWNE OBOWIĄZKI: Wsparcie Działu Dystrybucji w zakresie realizacji procesu transportowego Praca w systemie TMS Speed Budowanie dobrych relacji z Klientem i Przewoźnikami Raportowanie Docelowo samodzielna praca w zakresie przekazywania kierowcom zleceń dystrybucyjnych

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.