Jeśli planujemy rozpocząć działalność w sektorze turystyki, warto wiedzieć, jakie dotacje możemy na ten cel uzyskać. Potrzebujemy jedynie w swojej działalności realizować któryś ze statutowych działań Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to program mający wyrównać różnice regionalne, lub inaczej mówiąc, zwiększyć ich atrakcyjność. Chodzi o pokazanie największych zalet danego regionu i ich wykorzystanie. Takie działanie wspiera Unia Europejska, a my możemy przez to uzyskać trochę gotówki do naszej działalności. Tak naprawdę, wiele dziedzin łączy się ze sobą i może być dofinansowane- może to być promocja, a więc PR jakiegoś regionu, może być ułatwienie dostępu do informacji, a więc środki komunikacji multimedialnej, a może być ochrona/inżynieria środowiska.
Finansowanie naszej firmy, żeby mogło mieć miejsce, musi spełniać kilka warunków, nawiązywać do któregoś z poniższych celów:
- poprawa warunków dla rozwoju turystyki zgodnej z wymogami dziedzictwa kulturowego i ochrony środowiska
- zwiększenie zagranicznej turystyki przyjazdowej oraz turystyki krajowej w wyniku podniesienia konkurencyjności produktów turystycznych (akcentuje się tutaj działania mające na celu tworzenie, budowanie marki tych produktów)
- zwiększenie udziału w turystyce krajowej dzieci i młodzieży
- zwiększenie dostępności regionalnych produktów turystycznych w wyniku zapewnienia funkcjonowania i rozwijania kompleksowego systemu informacji turystycznej, w tym również w sieci internetowej w formie interaktywnej
Jakie projekty kwalifikują się do uzyskania wsparcia z tego funduszu?
Pełna lista opisów projektów dostępna jest w Urzędzie Marszałkowskim województwa, w którym żyjemy. I tam również można uzyskać informacje na temat załączników potrzebnych do składanych wniosków oraz pomoc merytoryczną. Najlepiej jest wyszukać stronę internetową naszego Urzędu Marszałkowskiego i znaleźć (różną w zależności od regionu) listę celów, na które Unia przyznaje dotacje w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
W ramach określonych typów projektów do finansowania z dotacji kwalifikują się wydatki na:
- roboty budowlane, montażowe, instalacyjne
- zakup wyposażenia
- przygotowanie dokumentacji technicznej
- nadzór inżynierski
- przygotowanie i dystrybucję materiałów informacyjnych
- koszty wytworzenia analiz, ekspertyz, badań marketingowych
- koszty realizacji imprez i kampanii promocyjnych (w tym koszt opracowania i publikacji reklam, materiałów promocyjnych)
- wydatki na zakup usług niezbędnych do utworzenia internetowej sieci informacji turystycznej
Kryteria formalne, które muszą być spełnione abyśmy mogli uzyskać pomoc to:
- posiadanie przez stowarzyszenie, fundację wymaganych pozwoleń administracyjnych lub uzgodnień,
- realizacja projektu powinna wynikać z założeń regionalnych bądź lokalnych strategii rozwoju turystyki oraz powinna być oparta na przeprowadzonych analizach, badaniach marketingowych,
- wywieranie pozytywnego wpływu na podnoszenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz przedłużenie sezonu turystycznego,
- wywieranie wpływu na utrzymanie bądź tworzenie nowych miejsc pracy,
- innowacyjność projektu.
Każdy wniosek o dofinansowanie danego projektu powinien zawierać:
- tytuł projektu
- rodzaj projektu
- miejsce realizacji projektu
- dane o stowarzyszeniu, fundacji
- dane o innych instytucjach zaangażowanych w realizację projektu
- opis projektu
- uzasadnienie projektu
- powiązanie projektu z innymi działaniami (w tym powiązanie projektu z innymi projektami)
- informacje na temat innych projektów zrealizowanych przez projektodawcę i finansowanych ze środków przedakcesyjnych Unii Europejskiej (funduszy strukturalnych)
- wskaźniki bazowe dotyczące projektu
- cele projektu
- harmonogram realizacji projektu
- koszty projektu
- źródła finansowania projektu
Kluczowym dla powodzenia projektu jest opis. To najważniejszy z punktów każdego wniosku Opis ten powinien być kompletny i maksymalnie szczegółowy, gdyż od tego, w dużej mierze, zależy decyzja o przyznaniu bądź odmowie przyznania dotacji. Oczywiście wymagania formalne są również ważne, jednak pominięcie któregoś z nich nie powoduje automatycznego odrzucenia wniosku, lecz jedynie jego zwrot w celu uzupełnienia. Natomiast słaby, ogólny opis wywiera niekorzystne wrażenie na komisji oceniającej wniosek, co skutkuje odrzuceniem go.
Gdzie należy składać wnioski?
Dotacje z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego można otrzymać za pośrednictwem urzędów marszałkowskich w danym województwie w ramach tzw. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wnioski należy składać do tych właśnie urzędów marszałkowskich.
W jakiej wysokości mogą być dofinansowane projekty?
Projekty organizacji pozarządowych o charakterze non profit, działające w sektorze turystyki (w tym stowarzyszenia, fundacje), dofinansowane mogą być ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 75% kwalifikującego się kosztu tego projektu.
06.04.2007 - Zespół Praca.pl