Praca.pl Poradniki Studenci
Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

 
Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

Magda wyjechała na praktyki do Grecji organizując wyjazd przy pomocy uczelni. Ta podała jej kontakt do warszawskiej agencji, która zajmowała się wyjazdami na praktyki za granicę. Pomimo problemów w trakcie wyjazdów, po powrocie zyskała wiele cennych umiejętności, kontaktów i ważne w swoim CV doświadczenie. O czym przekonała się na własnej skórze, o czym my radzimy pamiętać jeszcze przed wyjazdem, o tym w treści artykułu.

Profity, które płyną do nas w związku z pobytem za granicę są niezaprzeczalne: zdobyte doświadczenie w środowisku międzynarodowym, znajomość języka, przypływ gotówki. A w przyszłości również większe szanse na znalezienie godziwej pracy w kraju po powrocie z wyjazdu. Praktyki zagraniczne na kierunku turystyka i rekreacja na AWF, na którym studiuje Magda są obowiązkowe. Natomiast to, gdzie odbędą je studenci jest już ich wolną wolą. Może jednak się okazać, że mieliśmy pecha i dojeżdżając na miejsce rozminęliśmy się z naszym wyobrażeniem o praktyce. Co przydarzyło się Magdzie?

Na pierwszy rzut oka, zakwaterowanie w bardzo ciasnych pomieszczeniach, mało powiedziane, że nie zadbanych. Praktyka była w hotelu, ustalone miesięczne kieszonkowe w wysokości 200 euro i napiwki. Pracować miała przez 6 dni w tygodniu. 5 normalnie, 6 na specjalną prośbę pracownika jeśli ten chciał dorobić. W praktyce, czy się tego chciało, czy nie- pracowało się cały tydzień. 200 euro w przeliczeniu na walutę krajową to ok. 600zł, które bez wyjazdu za granicę mogłaby zarobić w kraju. Napiwki były, jednak starsi pracownicy wymagali dzielenia się nimi i składania ich w jedno miejsce. Potem je wykradali nie dzieląc się swoimi napiwkami.

Gdy sytuacja zaczynała się coraz bardziej pogarszać – pracodawca nie przestrzegał ustalonych wcześniej reguł, oczywiście należało skontaktować się z biurem, które nas wysłało i z uczelnią – Mówi Magda. Jeśli chodzi o uczelnie, to w przypadku przerwania praktyki i wystawienia złej opinii przez pracodawcę, można było wylecieć z uczelni. Zaś biuro, które wysłało ich do pracy, nie odpowiadało na telefony. Okazało się, że jedynie w tym hotelu panowały tak złe warunki i biuro miało tego świadomość. Któregoś dnia jeden z pracowników-studentów się zbuntował i powiedział pracodawcy, że nie chce być tak traktowany. Nie będzie przychodził do pracy codziennie, nie godził się na warunki zakwaterowania. W ciągu najbliższej nocy, właściciel hotelu zażądał opuszczenia przez tę osobę hotelu. Studenci jednak wstawili się za studentem i mieli razem opuszczać hotel. Zawiadomili grecką policję oraz czekali na kontakt z ambasadą. To poskutkowało i chociaż rozsierdziło właściciela hotelu, nam pozwoliło dalej pracować - mówi Magda.

Najwięcej szczęścia wyjeżdżający studenci mieli, że byli tam grupą, nie indywidualnie. I chociaż nie wszyscy trzymali się ze sobą razem, to każdy wiedział, jakie jest ryzyko pracy w tamtejszym hotelu w pojedynkę, bez poparcia innych.

Praktyka dobiegła końca i gdy na miejscu poszukałam jeszcze raz w Internecie i wpisałam nazwę biura podróży, okazało się, że były już skargi na nie i przestrogi przed wyjazdem do tego właśnie hotelu. Kierujący biurem musieli zdawać sobie doskonale sprawę z tego, gdzie i na jakich warunkach wysyłają swoich klientów. My jednak mamy już praktykę wpisaną do indeksów, jakoś wspólnie przetrwaliśmy wyjazd i część z nas teraz również tam jedzie. Już nie na praktyki, ale do pracy wakacyjnej. Poznaliśmy okolicę, w której jest dużo pracy w sezonie letnim tj. od kwietnia do września. Nawiązane kontakty teraz pomogą im bezpieczniej wyjeżdżać do miejsc, które znają i mają pewność, że są schludne a pracodawca nie zrobi im żadnego świństwa. Poza tym, Grecy są naprawdę bardzo sympatyczni i da się z nimi porozumieć – mówi o pobycie w Grecji Magda.

Zapytana o plany na przyszłość odpowiada: kształcę się w kierunku turystyki, ale chcę pracować w szkole. AWF da mi tę możliwość na studiach magisterskich uzupełniających. Ciągnie mnie do szkoły. Jeśli chodzi o praktykę, to gdy minęliśmy już wszystko co najgorsze, nie było tak źle. Korzyści są niezaprzeczalne. Mamy odbytą praktykę zagranicą, łatwiejszy start na rynku pracy i trochę gotówki zgromadzonej na czas szukania nowego zajęcia. Część z nas również w tym roku wybiera się na normalnych zasadach do pracy w Grecji. To dowód na to, że w Grecji da się normalnie pracować i żyć. Trzeba tylko dobrze trafić pamiętając o tym, by sprawdzać miejsce, do którego jedziemy.

Na pytanie, czego wystrzegać się przed wyjazdem za granicę, odpowiada: Przede wszystkim, poszukać informacji na temat biura, które nas wysyła. I tym samym pracodawcy, u którego będziemy pracować. Takich informacji jest teraz coraz więcej w Internecie. Nie zajmuje długo ich znalezienie. Dobrą praktyką jest wzajemne informowanie się, gdzie warto a gdzie lepiej nie jechać. Pewnie nie znajdziemy gotowej informacji, u którego pracodawcy zarobi się najwięcej. Ale możemy mieć pewność, że negatywne opinie bez trudu znajdziemy. Przy wszystkich zaletach wyjazdu za granicę, lepiej zabezpieczyć swoje interesy żeby potem uniknąć nieprzyjemności.

 

 

06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    15 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Płatny Staż w Zespole Sprzedaży

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / o staż/praktykę  pełny etat
    19 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? Kontakt telefoniczny z potencjalnym klientem usług spedycji morskiej, lotniczej i kolejowej oraz budowanie relacji; Współpraca z Reprezentantem Handlowym, z którym będziesz pracować w zespole; Tworzenie i weryfikacja baz danych, wyszukiwanie potencjalnych...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.