Praca.pl Poradniki Studenci
Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

 
Dobrą praktyką przezorność, czyli o czym warto pamiętać przed wyjazdem na praktyki

Magda wyjechała na praktyki do Grecji organizując wyjazd przy pomocy uczelni. Ta podała jej kontakt do warszawskiej agencji, która zajmowała się wyjazdami na praktyki za granicę. Pomimo problemów w trakcie wyjazdów, po powrocie zyskała wiele cennych umiejętności, kontaktów i ważne w swoim CV doświadczenie. O czym przekonała się na własnej skórze, o czym my radzimy pamiętać jeszcze przed wyjazdem, o tym w treści artykułu.

Profity, które płyną do nas w związku z pobytem za granicę są niezaprzeczalne: zdobyte doświadczenie w środowisku międzynarodowym, znajomość języka, przypływ gotówki. A w przyszłości również większe szanse na znalezienie godziwej pracy w kraju po powrocie z wyjazdu. Praktyki zagraniczne na kierunku turystyka i rekreacja na AWF, na którym studiuje Magda są obowiązkowe. Natomiast to, gdzie odbędą je studenci jest już ich wolną wolą. Może jednak się okazać, że mieliśmy pecha i dojeżdżając na miejsce rozminęliśmy się z naszym wyobrażeniem o praktyce. Co przydarzyło się Magdzie?

Na pierwszy rzut oka, zakwaterowanie w bardzo ciasnych pomieszczeniach, mało powiedziane, że nie zadbanych. Praktyka była w hotelu, ustalone miesięczne kieszonkowe w wysokości 200 euro i napiwki. Pracować miała przez 6 dni w tygodniu. 5 normalnie, 6 na specjalną prośbę pracownika jeśli ten chciał dorobić. W praktyce, czy się tego chciało, czy nie- pracowało się cały tydzień. 200 euro w przeliczeniu na walutę krajową to ok. 600zł, które bez wyjazdu za granicę mogłaby zarobić w kraju. Napiwki były, jednak starsi pracownicy wymagali dzielenia się nimi i składania ich w jedno miejsce. Potem je wykradali nie dzieląc się swoimi napiwkami.

Gdy sytuacja zaczynała się coraz bardziej pogarszać – pracodawca nie przestrzegał ustalonych wcześniej reguł, oczywiście należało skontaktować się z biurem, które nas wysłało i z uczelnią – Mówi Magda. Jeśli chodzi o uczelnie, to w przypadku przerwania praktyki i wystawienia złej opinii przez pracodawcę, można było wylecieć z uczelni. Zaś biuro, które wysłało ich do pracy, nie odpowiadało na telefony. Okazało się, że jedynie w tym hotelu panowały tak złe warunki i biuro miało tego świadomość. Któregoś dnia jeden z pracowników-studentów się zbuntował i powiedział pracodawcy, że nie chce być tak traktowany. Nie będzie przychodził do pracy codziennie, nie godził się na warunki zakwaterowania. W ciągu najbliższej nocy, właściciel hotelu zażądał opuszczenia przez tę osobę hotelu. Studenci jednak wstawili się za studentem i mieli razem opuszczać hotel. Zawiadomili grecką policję oraz czekali na kontakt z ambasadą. To poskutkowało i chociaż rozsierdziło właściciela hotelu, nam pozwoliło dalej pracować - mówi Magda.

Najwięcej szczęścia wyjeżdżający studenci mieli, że byli tam grupą, nie indywidualnie. I chociaż nie wszyscy trzymali się ze sobą razem, to każdy wiedział, jakie jest ryzyko pracy w tamtejszym hotelu w pojedynkę, bez poparcia innych.

Praktyka dobiegła końca i gdy na miejscu poszukałam jeszcze raz w Internecie i wpisałam nazwę biura podróży, okazało się, że były już skargi na nie i przestrogi przed wyjazdem do tego właśnie hotelu. Kierujący biurem musieli zdawać sobie doskonale sprawę z tego, gdzie i na jakich warunkach wysyłają swoich klientów. My jednak mamy już praktykę wpisaną do indeksów, jakoś wspólnie przetrwaliśmy wyjazd i część z nas teraz również tam jedzie. Już nie na praktyki, ale do pracy wakacyjnej. Poznaliśmy okolicę, w której jest dużo pracy w sezonie letnim tj. od kwietnia do września. Nawiązane kontakty teraz pomogą im bezpieczniej wyjeżdżać do miejsc, które znają i mają pewność, że są schludne a pracodawca nie zrobi im żadnego świństwa. Poza tym, Grecy są naprawdę bardzo sympatyczni i da się z nimi porozumieć – mówi o pobycie w Grecji Magda.

Zapytana o plany na przyszłość odpowiada: kształcę się w kierunku turystyki, ale chcę pracować w szkole. AWF da mi tę możliwość na studiach magisterskich uzupełniających. Ciągnie mnie do szkoły. Jeśli chodzi o praktykę, to gdy minęliśmy już wszystko co najgorsze, nie było tak źle. Korzyści są niezaprzeczalne. Mamy odbytą praktykę zagranicą, łatwiejszy start na rynku pracy i trochę gotówki zgromadzonej na czas szukania nowego zajęcia. Część z nas również w tym roku wybiera się na normalnych zasadach do pracy w Grecji. To dowód na to, że w Grecji da się normalnie pracować i żyć. Trzeba tylko dobrze trafić pamiętając o tym, by sprawdzać miejsce, do którego jedziemy.

Na pytanie, czego wystrzegać się przed wyjazdem za granicę, odpowiada: Przede wszystkim, poszukać informacji na temat biura, które nas wysyła. I tym samym pracodawcy, u którego będziemy pracować. Takich informacji jest teraz coraz więcej w Internecie. Nie zajmuje długo ich znalezienie. Dobrą praktyką jest wzajemne informowanie się, gdzie warto a gdzie lepiej nie jechać. Pewnie nie znajdziemy gotowej informacji, u którego pracodawcy zarobi się najwięcej. Ale możemy mieć pewność, że negatywne opinie bez trudu znajdziemy. Przy wszystkich zaletach wyjazdu za granicę, lepiej zabezpieczyć swoje interesy żeby potem uniknąć nieprzyjemności.

 

 

06.04.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Nexera
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: inwentaryzacja adresów w zasięgu sieci światłowodowej Nexery (praca w terenie); informowanie mieszkańców o możliwości podłączenia się do sieci; kolportaż materiałów marketingowych; pozyskiwanie zgód marketingowych; raportowanie przeprowadzonych w terenie działań...
  • Specjalista ds. Raportowania i Analiz w Power BI - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Tworzenie i aktualizacja raportów za pomocą Power BI; Praca z Power BI i bazami danych na co dzień; Kooperacja z zespołami operacyjnymi w celu cyfryzacji raportów; Współtworzenie rozwiązań z różnymi działami, wspierających rozwój firmy;
  • Asystent ds. Zarządzania Projektami - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres zadań: Pomoc w działaniu Projektowym przy wprowadzaniu nowych produktów; Prowadzenie i koordynowanie harmonogramów projektów; Dostarczanie informacji zespołowi projektowemu; Zarządzanie potencjalnymi ryzykami projektowymi i śledzenie terminów;
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Łódź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    8 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wsparcie techniczne czynności dozorowych. Obsługa wewnętrznej dokumentacji technicznej. Wsparcie administracyjne inspekcji.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    8 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta w Dziale Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Zamienie, k. Mińska Mazowieckiego, ul. Kołbielska 56    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    10 godz.
    GŁÓWNE OBOWIĄZKI: Wsparcie Działu Dystrybucji w zakresie realizacji procesu transportowego Praca w systemie TMS Speed Budowanie dobrych relacji z Klientem i Przewoźnikami Raportowanie Docelowo samodzielna praca w zakresie przekazywania kierowcom zleceń dystrybucyjnych

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.