Praca.pl Poradniki Studenci
Czy prestiż wart więcej niż wiedza - czyli jak studiować z głową

Czy prestiż wart więcej niż wiedza - czyli jak studiować z głową

 
Czy prestiż wart więcej niż wiedza - czyli jak studiować z głową

Czy prestiż to więcej niż wiedza? Pytanie to przybiera na aktualności ponieważ szkół prywatnych na polskim rynku będzie tylko przybywać. W szranki z uczelniami państwowymi staną szkoły prywatne otwierające nową drogę dla kandydatów na studia. Kilka słów o tym, jak wykorzystać profity, które daje renoma uczelni.

Przy wyborze uczelni właśnie marka, na którą składa się jakość kształcenia będzie dla nas najważniejsza. W tym celu posłużyć się możemy publikowanymi co roku we Wprost, Rzeczpospolitej oraz Cogito rankingami szkół wyższych. Oprócz na papierze, można również takie zestawienie znaleźć zawsze w internecie. Dlaczego jest to ważne? Zdarzy się bowiem, że pracodawca z powodu braku doświadczenia zawodowego posłuży się naszym doświadczeniem akademickim. A to co na prestiż studiów będzie wpływało to nic innego jak renoma uczelni właśnie. Dlatego dla nas uczelnia i możliwości jakie daje nie może być anonimowa. Musimy wiedzieć, co nam pomoże i przede wszystkim- co może nas blokować na rynku pracy. Punktem wyjściowym więc będzie opinia o szkole, z którą powinniśmy się wcześniej zapoznać. Każda uczelnia oprócz zunifikowanego rankingu posiada indywidualne cechy. Jest natomiast kilka standardowych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy doborze uczelni. O tym jak angażuje się w pomoc studentom w poszukiwaniu praktyk studenci sami wypowiadają się często na forach internetowych skąd można wziąć również dane kontaktowe by porozmawiać i porównać naszą wiedzę, ocenić jej zgodność z rzeczywistością.

Jakość kształcenia to absolutne minimum, które powinna zagwarantować uczelnia prywatna. I to jest pierwsze kryterium, którym się posłużymy przy wyborze spośród kilku możliwych szkół. Ocenę standardu pozwala określić kadra. Dobre uczelnie publikują na swoich stronach internetowych nazwiska współpracowników naukowych. I gdybyśmy przyjrzeli się dokładnie wykładowcom, moglibyśmy zobaczyć, że są to osoby z najbliższego ośrodka akademickiego. Lub, co też istotne, wymieszana kadra ogólnopolska z renomowanych szkół. Różnica pomiędzy uczelnią prywatną a państwową jest taka, że ta pierwsza może zapewnić mieszaną kadrę i urozmaicony program. Daje to szanse na podjęcie studiów uzupełniających na dowolnej uczelni w kraju – oczywiście, gdy ukończymy naszą szkołę z dobrymi wynikami. Urozmaicone grono profesorskie dementuje mit o słabym poziomie kształcenia w szkołach prywatnych. Profesor z pobliskiego uniwersytetu wykładając gdzieś indziej nie może stracić (lub zyskać) na poziomie oferowanych usług.

Kiedy odfajkowaliśmy już poziom kształcenia, potrzeba nam jeszcze sprawdzić bardziej przyziemne kwestie takie jak wysokość czesnego i umowę z uczelnią. Warto zatrzymać się trochę dłużej przy tym drugim ponieważ to kolejna obawa związana ze studiami na uczelniach prywatnych. Jeśli zawieramy umowę z uczelnią to na pierwszym roku musimy mieć jasno określone kryteria studiowania. Nasze obowiązki i prawa oraz wysokość czesnego. W świetle ostatnich pogłosek o wycofaniu dofinansowania do studiów niestacjonarnych taka umowa nabiera na znaczeniu ponieważ uczelnie prywatne mogą podnieść czesne tylko nowo rekrutowanym studentom dając im zmienione umowy. Oczywiście wtedy, kiedy zawieramy naszą umowę na wszystkie lata studiów. Studentów następnych poborów obowiązuje taka umowa jaką zawarli na pierwszym roku studiów. Umowy to ważny dokument gwarantujący nam studia na uczelni na stałych warunkach. Jeśli mamy więc trochę więcej czasu takie porównanie kryteriów studiowania nie będzie nas wiele kosztowało a w przyszłości może się okazać bardzo cenne.

Liczba uczelni niepaństwowych lawinowo rośnie. W roku akademickim 2004/05 wśród 427 szkół wyższych w Polsce (łącznie ze szkołami resortów obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji), 126 było uczelniami państwowymi. Dlatego, poza umową gwarantującą naukę, warto zapoznać się z kontraktami jakie uczelnia pozawierała z placówkami naukowymi. Mamy coraz większy wybór możliwości kształcenia, a tak duża ilość szkół zwiększy konkurencję. To da nam dużą możliwość wyboru. Zwróćmy więc uwagę na obecność naszej szkoły w prowadzonych badaniach wspólnie z innymi ośrodkami badawczymi. To doskonałe podwaliny pod dobry wizerunek uczelni. Na pewno na lokalnym rynku pracy pozwoli taka aktywność campusu na łatwiejsze poszukiwanie zatrudnienia. Wtedy nasza prywatna uczelnia nie będzie tak anonimowa a brak doświadczenia tak dotkliwy.

Powiedzieliśmy, na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni. Co jednak zrobić gdy kończymy studia a plany jakie przedsiębraliśmy nie ziściły się? Praktyki to była tylko formalność, niczego na nich się nie nauczyliśmy. Nie mieliśmy czasu na działalność w kołach naukowych organizowanych przez samorząd studencki, z nauką też wyszliśmy raczej przeciętnie niż wyróżniając się. Wtedy postawić musimy na pasję. Szkoła miała tak naprawdę tylko nas ukierunkować i pomóc w stawianiu pierwszych kroków.

Jeśli jednak wybrana przez nas uczelnia nie zagwarantowała ciekawego stażu ani tym bardziej pomocy w jego szukaniu, w naszych rękach pozostaje zorientowanie się w lokalnie działających biurach karier. Często dzieje się tak, że są one tworzone przy danym ośrodku akademickim. Co jednak nie ogranicza dostępu do nich innym zainteresowanym praktykami i pracą. Możemy mieć pewność, że informacje o działających pośrednictwach pracy znajdziemy w Internecie. To rekordowo często używane medium jest coraz częściej doceniane przez pracodawców. Oprócz przedsiębiorstw szukających pracowników dla innych firm, lokalnie działają także urzędy pracy, które stale przeprowadzają dofinansowane z Unii Europejskiej szkolenia w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. To często ciekawe szkolenia, które jeśli nie dadzą nam konkretnego fachu to pomogą nam lepiej zorientować się w możliwościach lokalnego rynku. Urzędy pracy posiadają tę przewagę nad pośrednictwem, że działają z ramienia państwa realizując rządową strategię polityki społecznej i to do nich w pierwszej kolejności trafiają rządowe projekty i pieniądze na programy unijne. Dopiero potem takie pomysły są wykorzystywane przez firmy prywatne. Powiatowe Urzędy Pracy przodują w szkoleniach, natomiast interesujące nas oferty pracy szybciej znajdziemy kontaktując się z odpowiednim pośrednictwem.

Na pytanie postawione na początku, czy prestiż to więcej niż wiedza- trzeba by odpowiedzieć, że nie. Wiedza, którą zdobywamy pozwala nam uzyskać doświadczenie. Tego z kolei nie sposób nie docenić. Dlatego prestiż uczelni to nie wszystko. A zaledwie wierzchołek góry lodowej. Wiedza to potrzebna podstawa. Więcej jednak zależy od nas bo prestiż ma nam pomóc tylko na początku. Problemy z renomą uczelni (a konkretnie jej brakiem) zaczynają się wtedy, kiedy nadal nie mamy pomysłu na siebie. Nie wiemy co możemy robić a oferta jedna za drugą wydają się nie atrakcyjne. Tylko nasze zainteresowania i determinacja pozwolą nam się dobrze rozwinąć. Zadaniem uczelni- jakiejkolwiek, jest tylko pomoc w dążeniu do samodoskonalenia. Naszym kilkuletnim zadaniem domowym jest natomiast określenie swoich zawodowych celów. Wszystko potem to realizacja planu, który musimy wcześniej stworzyć.

 

 

19.02.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Płatny Staż w Dziale Spedycji Morskiej

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 godz.
    W trakcie stażu poznasz proces organizacji transportu LCL drogą morską, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie w nim uczestniczyć. Ponadto poznasz szereg innych obszarów, takich jak: transport FCL, odprawa celna, dokumentacja, operacje magazynowe, itp. Jakie zadania...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    20 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    24 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta / Stażystka - Inżynieria Procesu

    Aptiv   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    1 dni
    Twoja rola: Przez najbliższe kilka-kilkanaście miesięcy będziesz wspierać pracowników Działu Inżynierii Procesu w rozwoju automatyzacji urządzeń. Twoje zadania obejmą m.in.: wsparcie rozwoju procesów montażu automatycznego i ręcznego, wspomaganie uruchamiania nowych projektów oraz...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Zapoznanie z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań niszczących oraz nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących i/lub materiałowych. Prowadzenie dokumentacji związanej kontrolą sprzętu...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.