Sejm pracuje na rozwiązaniami, które umożliwią polskim studentom kształcącym się na najlepszych zagranicznych uczelniach skorzystanie z pomocy finansowej ze strony państwa. W ciągu 10 lat rządzący chcą przeznaczyć na ten cel 336 mln zł.
Omawiany projekt nowelizacji zawiera propozycje zmian w dwóch ustawach: Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma to umożliwić powstanie specjalnego rządowego programu pomocy finansowej dla studiujących za granicą.
Jak czytamy w uzasadnieniu, nowe rozwiązania mają na celu „stworzenie podstawy prawnej umożliwiającej finansowanie z budżetu państwa rządowego programu umożliwiającego wspieranie wybitnych studentów w podejmowaniu studiów magisterskich w najlepszych uczelniach na świecie.”
W razie wejścia w życie, program zostanie więc skierowany tylko do najzdolniejszych osób, które wyróżniały się wcześniej wynikami w nauce. Nie każde studia zagraniczne będą też dawać prawo do uzyskania dofinansowania. Otrzymać je będą mogli jedynie studiujący na najlepszych uczelniach, uwzględnionych w światowych rankingach.
Twórcy projektu chcą, by wybitne jednostki, także te pochodzące z rodzin o gorszej sytuacji materialnej, mogły rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w międzynarodowym środowisku. Obecnie wiele osób rezygnuje z tego pomysłu właśnie z powodów finansowych.
Program ma funkcjonować przez 10 lat. Pochłonie w sumie 336 mln zł, a wedle szacunków ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego może wziąć w nim udział ok. 700 studentów. Otrzymane przez nich świadczenia mają być zwolnione z podatku.
Uzasadnienie projektu określa też wymogi, które muszą spełnić studenci, aby nie zostać zobligowanymi do zwrotu pomocy. Rozwiązania są dwa: zrobić w Polsce doktorat albo „w ciągu 10 lat od zakończenia nauki za granicą odprowadzać w naszym kraju składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez łączny okres 5 lat”.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmie 19 marca. Zgodną decyzją wszystkich klubów, został on następnie skierowany do prac w sejmowej komisji ds. edukacji, nauki i młodzieży.