Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Życie prywatne pracownika – czy pracodawca może w nie ingerować?

Życie prywatne pracownika – czy pracodawca może w nie ingerować?

 
Życie prywatne pracownika – czy pracodawca może w nie ingerować?

Twój szef jest jak szpieg? Lubi widzieć o wiele więcej niż powinien? Zagląda Ci przez ramię, kiedy piszesz e-mail, skrada się i podsłuchuje, wypytuje o życie rodzinne i chce znać Twoje weekendowe plany? Relacja przełożony-podwładny absolutnie nie powinna tak wyglądać. Co jest dopuszczalne, a co stanowczo przekracza granice? Czytaj dalej i dowiedz się, czego nie wolno pracodawcy.

 

Ingerencja szefa w życie pracownika – czy jest zgodna z prawem?

 

Zgodnie z art. 22. § 1. Kodeksu pracy: Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Będąc w pracy, trudno jest jednak całkowicie pozostawić życie osobiste za drzwiami. O ile ciągłe plotkowanie przez telefon czy regularne robienie zakupów online w biurze to duża przesada, o tyle każdemu może się zdarzyć odebrać telefon z przedszkola lub szkoły dziecka albo sprawdzić prywatny, ważny e-mail. Jeśli odbywa się to w granicach zdrowego rozsądku i nie rzutuje na wydajności pracy, taki stan rzeczy jest zwykle akceptowany przez pracodawców.

 

Zdarzają się jednak i tacy szefowie, którzy wprowadzają zakaz używania telefonu w czasie pracy, stosują podsłuch rozmów telefonicznych, monitorują pocztę podwładnych lub montują dziesiątki kamer w całym budynku. Uważają, że w taki sposób podniosą standard pracy, wydajność i pomogą pracownikom skupić się wyłącznie na obowiązkach. Czy taka ingerencja przełożonego w życie osobiste pracowników, próba ich nadzoru jest dopuszczalna?

Jak wynika z art. 111., pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Zainstalowanie monitoringu w miejscu pracy wymaga poinformowania o tym fakcie zatrudnionych. Nie można nagrywać dźwięku ani zamieszczać kamer np. w toaletach, szatniach czy pomieszczeniach socjalnych. Całkowity zakaz kontaktowania się przez telefon z osobami z zewnątrz firmy jest niezgodny z Konstytucją RP. Każdy ma też prawo do tajemnicy korespondencji, a ewentualna kontrola pracowniczych e-maili nie może obejmować wiadomości prywatnych.

Jak widać, ingerencja w życie prywatne pracowników jest dopuszczalna, ale mocno ograniczona. Działania pracodawcy nie mogą godzić w dobra osobiste pracownika.

 

Życie osobiste pracownika – o co pracodawca nie powinien pytać?


Kolejna ważna kwestia to wypytywanie pracowników o ich prywatne sprawy – życie seksualne, kłopoty finansowe czy poglądy polityczne. Na rozmowach kwalifikacyjnych niekiedy pojawiają się pytania o plany dotyczące posiadania dzieci, nałogi, wyznanie religijne albo pochodzenie. Warto jednak wiedzieć, że zakres danych, o jakie pracodawca może poprosić zarówno pracownika, jak i kandydata do pracy, jest ściśle ograniczony i wiąże się wyłącznie ze specyfiką pracy i wykonywanych obowiązków. Reguluje to art. 221 Kp. Zgodnie z nim od kandydata do pracy można wymagać podania następujących danych:
1) imienia (imion) i nazwiska;
2) daty urodzenia;
3) danych kontaktowych wskazanych przez taką osobę;
4) poziomu wykształcenia;
5) kwalifikacji zawodowych;
6) przebiegu dotychczasowego zatrudnienia.

Pracownik natomiast może zostać poproszony o przekazanie także informacji obejmujących:
1) adres zamieszkania;
2) numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3) inne dane osobowe pracownika, a także dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy;
4) wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie;
5) numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Niektóre stanowiska mogą wymagać także ujawnienia danych spoza tego katalogu, np. przedstawienia zaświadczenia o niekaralności przez przyszłego agenta ubezpieczeniowego albo wychowawcę kolonijnego. Konieczność podawania tego typu dodatkowych informacji musi jednak wiązać się z konkretnymi uprawnieniami pracownika i wynikać z przepisów prawa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.