Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

 
Zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni

 

 

Chory pracownik ma prawo do tego, by nie przychodzić do pracy i zadbać o własne zdrowie. Przedstawiając pracodawcy zwolnienie lekarskie (L4), ma prawo do otrzymania wynagrodzenia, a później zasiłku chorobowego. Co dzieje się, jeśli choroba trwa długo? Jaka może być maksymalna długość zwolnienia lekarskiego i co dzieje się potem z pracownikiem? 

 

Zwolnienie lekarskie

 

Każde zwolnienie lekarskie, które trafia do pracodawcy, jednocześnie trafia do ZUS. Od grudnia 2018, zwolnienie do ZUS oraz pracodawcy będzie przekazywane w formie elektronicznej (e-ZLA). 

 

Zwolnienie lekarskie a wynagrodzenie 

 

Za czas przebywania na zwolnieniu lekarskim, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, również za zwolnienie lekarskie trwajace w weekend. Ile płatne jest zwolnienie lekarskie? Pracownik otrzymuje 80% podstawy wynagrodzenia, jeśli niezdolność spowodowana jest chorobą lub kwarantanną. 100% wynagrodzenia należy się chorej pracownicy, która jednocześnie jest w ciąży, osobie, która jest niezdolna do pracy na skutek wypadku w drodze do pracy bądź z pracy oraz osobom, które poddają się badaniom, by zostać dawcami narządów. 

Czas na dostarczenie zwolnienia to obecnie 7 dni. Jeśli pracownik spóźni się choćby o jeden dzień, jego wynagrodzenie chorobowe może zostać obniżone o 25%. 

Po 34 dniach niezdolności do pracy (łącznie w skali roku), pracownika przejmuje ZUS. Oznacza to, że zasiłek chorobowy będzie wypłacany z ubezpieczenia, a nie – jak dotąd – ze środków pracodawcy. Urlop chorobowy nie może jednak trwać w nieskończoność. Maksymalny okres pobierania zasiłku chorobowego to 182 dni (w przypadku ciąży lub gruźlicy – 270 dni). 

 

182 dni zwolnienia lekarskiego i co dalej?

 

Czy osoba, która ma zwolnienie lekarskie powyżej 182 dni, traci zasiłek chorobowy? Niekoniecznie. 

 

Jeśli dalsze leczenie lub rehabilitacja dają nadzieję na powrót do pracy, chory może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego. Aby uzyskać świadczenie rehabilitacyjne, wniosek do ZUS trzeba złożyć odpowiednio wcześnie – jeszcze przed zakończeniem okresu zasiłkowego (nawet około 6 tygodni wcześniej). Świadczenie rehabilitacyjne można otrzymywać przez 12 miesięcy, a przez pierwsze 3 miesiące jego trwania, chory jest chroniony przed zwolnieniem. 

 

Innym rozwiązaniem na przedłużenie okresu pobierania zasiłku chorobowego jest uzyskanie nowego zwolnienia chorobowego na inną chorobę, przy czym między poprzednim a nowym zwolnieniem musi być minimum jeden dzień przerwy. 

 

Zwolnienie powyżej 182 dni nie musi dotyczyć jednego nieprzerwanego okresu zasiłkowego. Jeśli pomiędzy dwoma okresami niezdolności do pracy spowodowanymi tą samą chorobą nie upłynęło więcej niż 60 dni, to oba te okresy uważa się za jeden okres zasiłkowy (czyli po 182 dniach, chory straci prawo do zasiłku). 

 

Zwolnienie lekarskie, które jest wystawiane po przerwie na tę samą chorobę, powinno zawierać kod A. Dzięki temu oznaczeniu ZUS wie, że pracownik choruje na to samo i jest to ten sam okres zasiłkowy (mimo ewentualnej przerwy i powrotu do pracy). 

 

182 dni chorobowego a zwolnienie z pracy 

 

Co do zasady, pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed wypowiedzeniem. Pracodawca może jednak rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenie i bez winy pracownika, jeśli:

  • jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż trzy miesiące (w przypadku pracowników, których staż pracy u tego pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy), 
  • niezdolność do pracy jest dłuższa niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku wraz ze świadczeniem rehabilitacyjnym (w sumie 182 dni + 90 dni).

 

Trzeba tu zauważyć, że świadczenie rehabilitacyjne przysługuje pracownikowi wtedy, kiedy dalsze leczenie bądź rehabilitacja rokują powrót do zdrowia. Jeśli tak nie jest, możliwe jest zwolnienie z pracy po 182 dniach zwolnienia lekarskiego.

 

Zwolnienia lekarskie ZUS i kontrola 

 

Warto pamiętać o tym, że długie zwolnienie chorobowe, w którego czasie pracownikowi zasiłek wypłaca ZUS, jest (i często bywa) kontrolowane. Jeśli chorobowe, ZUS uzna za fikcyjne, może ukarać pracownika koniecznością zwrotu otrzymanego zasiłku. W internecie często można spotkać pytania typu „jak załatwić zwolnienie lekarskie”, a wielu zapomina, że ZUS kontroluje nie tylko to, czy pracownik jest faktycznie chory, ale również to, czy zwolnienie lekarskie jest prawdziwe. Za fikcyjne zwolnienie lekarskie, ZUS może ukarać również lekarza, który je wystawił. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. sprzedaży aut nowych

    Chodzeń Sp. z o.o.   Piaseczno, ul. Puławska 52    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Wymagania: doświadczenie w branży motoryzacyjnej w dziale sprzedaży samochodów, znajomość technik sprzedaży, samodzielność w planowaniu i realizacji zadań, duże zaangażowanie oraz motywacja w realizacji osiąganych celów, komunikatywność, umiejętność budowania relacji z Klientami,...
  • Asystent / Asystentka Prawna – Płatne Praktyki

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Kierownik Budowy

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Lokalizacja - Polkowice Czego oczekujemy: doświadczenia związanego z zarządzaniem procesem budowlanym na stanowisku Kierownika Budowy, komunikatywna znajomość jęz. angielskiego, uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, umiejętności organizacji pracy własnej,...
  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.