Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

 
Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

 

Od 1 grudnia 2018 druki L4 ZUS ZLA zostaną zastąpione elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi e-ZLA, które będą przesyłane bezpośrednio do pracodawcy. Już teraz w wielu przypadkach stosuje się e-ZLA. Jakie kody lekarskie są wykorzystywane na e-ZLA? Co oznaczają poszczególne symbole chorób na zwolnieniu lekarskim?

 

Kody chorób na zwolnieniach lekarskich 

 

Każdy druk L4 posiada kody cyfrowe (1 lub 2), numer statystyczny choroby oraz w niektórych przypadkach, kod literowy. Co oznaczają poszczególne kody chorób na L4?

 

Numer statystyczny choroby - ZUS

 

Zwolnienie lekarskie nie zawiera słownej informacji na temat rodzaju choroby pracownika. Pracodawca nie jest uprawniony do tego, by wiedzieć, na co konkretnie choruje pracownik i nie ma obowiązku, by mu taką wiedzę przekazywać.

Kody lekarskie chorób, które umożliwiają określenie rodzaju niezdolności do pracy, są jednak przekazywane do ZUS w celach statystycznych oraz są potrzebne lekarzom do rozliczania kontraktów z NFZ. Numer statystyczny choroby na zwolnieniu lekarskim jest ustalany wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. 

 

Niezdolność do pracy - kody literowe 

 

Zwolnienie lekarskie może zawierać kod literowy. Kody na zwolnieniach wpływają na wysokość i długość zasiłku chorobowego. 

  • kod choroby A – niezdolność do pracy spowodowana tą samą chorobą, którą powodowana była poprzednia niezdolność do pracy (o ile przerwa między zwolnieniami nie przekraczała 60 dni), 
  • kod choroby Bzwolnienie chorobowe w okresie ciąży, 
  • kod choroby C – zwolnienie lekarskie związane z chorobą alkoholową, 
  • kod choroby D – na zwolnieniu lekarskim oznacza gruźlicę, 
  • kod choroby E – choroba zakaźna, która rozwija się dłużej niż 14 dni. 

 

Oznaczenia zwolnień lekarskich kodami literowymi mają dla pracodawcy duże znaczenie. W przypadku kodu B pracodawca wie, że musi naliczyć 100% wynagrodzenia chorobowego, w przypadku kodu C wie, że za pierwsze pięć dni zwolnienia zasiłek się nie należy. 

W przypadku wynagrodzenia i zasiłku wynoszącego 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia są wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, czyli otrzymasz także wynagrodzenie za weekend.

Symbole lekarskie chorób mają też znaczenie dla długości okresu zasiłkowego. Osoby z posiadające na L4 kody B i D mają wydłużony okres zasiłkowy ze 180 do 270 dni. 

 

Wskazania lekarskie 1 oraz 2

 

ZUS ZLA kod choroby mówi pracodawcy (i ZUS), jaki jest typ choroby i jej rodzaj. 

 

Wskazania lekarskie 1

 

Co oznacza 1 na zwolnieniu lekarskim? Zwolnienie lekarskie z kodem 1 oznacza, że chory musi leżeć. Oznacza to, że w razie kontroli z ZUS (bądź kontroli pracodawcy), chory musi przebywać w domu, a jeśli go nie będzie, zostanie wezwany na wyjaśnienia. Jak podają statystyki, Polacy na zwolnieniach lekarskich przebywają niemal 300 mln dni w roku. Przypuszcza się, że co dziesiąty udaje, że choruje. Dlatego też zwolnienie opatrzone nr 1 jest zazwyczaj ściśle kontrolowane.  

 

Wskazania lekarskie 2

 

Co oznacza 2 na zwolnieniu lekarskim? Jest to informacja dla pracodawcy oraz ZUS (a także dla samego pacjenta), że chory może chodzić. Taki kod na zwolnieniu jest najczęściej dawany wtedy, kiedy poruszanie się nie wpływa na stan choroby – np. chory ma zapalenie spojówek, złamaną rękę. Chory przebywający na zwolnieniu z nr 2 także może zostać skontrolowany przez ZUS. Pomimo że chory może wychodzić, jest możliwość, że ZUS zarządza wyjasnienień, gdzie i w jakim celu opuścił dom.

 

Chory może chodzić - co to oznacza?

 

Niekiedy lekarz umieszcza napis na L4 - „chory może chodzić”. Oznacza to, osoba może w czasie choroby opuszczać dom i nie musi w nim przebywać stale. Wyjście z domu powinno jednak być dyktowane ważnymi potrzebami – np. wizytą u lekarza, wykonaniem sprawunków, których nikt inny nie może zrobić. Adnotacja na zwolnieniu „chory może chodzić” (numer 2) nie oznacza wcale, że chory może wyjechać na wakacje czy robić wielogodzinne zakupy w centrum handlowym. 

 

Kod choroby na zwolnieniu ma bardzo istotne znaczenie w przypadku kontroli ZUS (lub pracodawcy). Nawet jeśli zwolnienie lekarskie posiada symbol 2, to w przypadku niezastania pracownika w domu, pracodawca (lub ZUS) może domagać się wyjaśnień – gdzie był, co robił, dlaczego wyszedł. 

 

Każdorazowo, sytuację rozpatruje się indywidualnie. Są przecież choroby, w ramach których zaleca się zwiększenie ruchu. Pamiętać trzeba o tym, że obowiązkiem chorego jest dbanie o siebie tak by, jak najszybciej móc wrócić do zdrowia. Dlatego ZUS zakwestionuje podczas kontroli wszystkie sytuacje, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Jeśli chory decyduje się opuścić na dłużej miejsce zamieszkania (np. wyjeżdża do rodziny) to również, jeśli posiada wskazanie lekarskie 2, powinien zgłosić zmianę miejsca pobytu. 

 

Dla pracodawcy symbole i kody na zwolnieniu lekarskim oznaczają to, w jaki sposób może skontrolować chorego i czego się spodziewać. Przykładowo, wskazanie lekarskie 2 kod B oznacza pracownicę w ciąży, mogącą chodzić. 

 

W interesie pracownika leży prawidłowe rozróżnianie symboli literowych oraz wskazań lekarza, dlatego zawsze warto dopytać lekarza o to, jakie wskazania umieszcza na druku ZUS ZLA. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    11 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.