Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

 
Zwolnienie lekarskie - kody i wskazania na zwolnieniu

 

Od 1 grudnia 2018 druki L4 ZUS ZLA zostaną zastąpione elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi e-ZLA, które będą przesyłane bezpośrednio do pracodawcy. Już teraz w wielu przypadkach stosuje się e-ZLA. Jakie kody lekarskie są wykorzystywane na e-ZLA? Co oznaczają poszczególne symbole chorób na zwolnieniu lekarskim?

 

Kody chorób na zwolnieniach lekarskich 

 

Każdy druk L4 posiada kody cyfrowe (1 lub 2), numer statystyczny choroby oraz w niektórych przypadkach, kod literowy. Co oznaczają poszczególne kody chorób na L4?

 

Numer statystyczny choroby - ZUS

 

Zwolnienie lekarskie nie zawiera słownej informacji na temat rodzaju choroby pracownika. Pracodawca nie jest uprawniony do tego, by wiedzieć, na co konkretnie choruje pracownik i nie ma obowiązku, by mu taką wiedzę przekazywać.

Kody lekarskie chorób, które umożliwiają określenie rodzaju niezdolności do pracy, są jednak przekazywane do ZUS w celach statystycznych oraz są potrzebne lekarzom do rozliczania kontraktów z NFZ. Numer statystyczny choroby na zwolnieniu lekarskim jest ustalany wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. 

 

Niezdolność do pracy - kody literowe 

 

Zwolnienie lekarskie może zawierać kod literowy. Kody na zwolnieniach wpływają na wysokość i długość zasiłku chorobowego. 

  • kod choroby A – niezdolność do pracy spowodowana tą samą chorobą, którą powodowana była poprzednia niezdolność do pracy (o ile przerwa między zwolnieniami nie przekraczała 60 dni), 
  • kod choroby Bzwolnienie chorobowe w okresie ciąży, 
  • kod choroby C – zwolnienie lekarskie związane z chorobą alkoholową, 
  • kod choroby D – na zwolnieniu lekarskim oznacza gruźlicę, 
  • kod choroby E – choroba zakaźna, która rozwija się dłużej niż 14 dni. 

 

Oznaczenia zwolnień lekarskich kodami literowymi mają dla pracodawcy duże znaczenie. W przypadku kodu B pracodawca wie, że musi naliczyć 100% wynagrodzenia chorobowego, w przypadku kodu C wie, że za pierwsze pięć dni zwolnienia zasiłek się nie należy. 

W przypadku wynagrodzenia i zasiłku wynoszącego 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia są wypłacane za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy, czyli otrzymasz także wynagrodzenie za weekend.

Symbole lekarskie chorób mają też znaczenie dla długości okresu zasiłkowego. Osoby z posiadające na L4 kody B i D mają wydłużony okres zasiłkowy ze 180 do 270 dni. 

 

Wskazania lekarskie 1 oraz 2

 

ZUS ZLA kod choroby mówi pracodawcy (i ZUS), jaki jest typ choroby i jej rodzaj. 

 

Wskazania lekarskie 1

 

Co oznacza 1 na zwolnieniu lekarskim? Zwolnienie lekarskie z kodem 1 oznacza, że chory musi leżeć. Oznacza to, że w razie kontroli z ZUS (bądź kontroli pracodawcy), chory musi przebywać w domu, a jeśli go nie będzie, zostanie wezwany na wyjaśnienia. Jak podają statystyki, Polacy na zwolnieniach lekarskich przebywają niemal 300 mln dni w roku. Przypuszcza się, że co dziesiąty udaje, że choruje. Dlatego też zwolnienie opatrzone nr 1 jest zazwyczaj ściśle kontrolowane.  

 

Wskazania lekarskie 2

 

Co oznacza 2 na zwolnieniu lekarskim? Jest to informacja dla pracodawcy oraz ZUS (a także dla samego pacjenta), że chory może chodzić. Taki kod na zwolnieniu jest najczęściej dawany wtedy, kiedy poruszanie się nie wpływa na stan choroby – np. chory ma zapalenie spojówek, złamaną rękę. Chory przebywający na zwolnieniu z nr 2 także może zostać skontrolowany przez ZUS. Pomimo że chory może wychodzić, jest możliwość, że ZUS zarządza wyjasnienień, gdzie i w jakim celu opuścił dom.

 

Chory może chodzić - co to oznacza?

 

Niekiedy lekarz umieszcza napis na L4 - „chory może chodzić”. Oznacza to, osoba może w czasie choroby opuszczać dom i nie musi w nim przebywać stale. Wyjście z domu powinno jednak być dyktowane ważnymi potrzebami – np. wizytą u lekarza, wykonaniem sprawunków, których nikt inny nie może zrobić. Adnotacja na zwolnieniu „chory może chodzić” (numer 2) nie oznacza wcale, że chory może wyjechać na wakacje czy robić wielogodzinne zakupy w centrum handlowym. 

 

Kod choroby na zwolnieniu ma bardzo istotne znaczenie w przypadku kontroli ZUS (lub pracodawcy). Nawet jeśli zwolnienie lekarskie posiada symbol 2, to w przypadku niezastania pracownika w domu, pracodawca (lub ZUS) może domagać się wyjaśnień – gdzie był, co robił, dlaczego wyszedł. 

 

Każdorazowo, sytuację rozpatruje się indywidualnie. Są przecież choroby, w ramach których zaleca się zwiększenie ruchu. Pamiętać trzeba o tym, że obowiązkiem chorego jest dbanie o siebie tak by, jak najszybciej móc wrócić do zdrowia. Dlatego ZUS zakwestionuje podczas kontroli wszystkie sytuacje, które mogą negatywnie wpływać na stan zdrowia. Jeśli chory decyduje się opuścić na dłużej miejsce zamieszkania (np. wyjeżdża do rodziny) to również, jeśli posiada wskazanie lekarskie 2, powinien zgłosić zmianę miejsca pobytu. 

 

Dla pracodawcy symbole i kody na zwolnieniu lekarskim oznaczają to, w jaki sposób może skontrolować chorego i czego się spodziewać. Przykładowo, wskazanie lekarskie 2 kod B oznacza pracownicę w ciąży, mogącą chodzić. 

 

W interesie pracownika leży prawidłowe rozróżnianie symboli literowych oraz wskazań lekarza, dlatego zawsze warto dopytać lekarza o to, jakie wskazania umieszcza na druku ZUS ZLA. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?