Trzy największe centrale związkowe, tj. NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ przygotowały pakiet stabilizacyjny, który przekazały organizacjom pracodawców. Proponują w nim ograniczenie do 18 miesięcy umów zawieranych na czas określony z jednym pracownikiem. Limit ten mógłby być przedłużony do 30 miesięcy, ale tylko w układach zbiorowych pracy, których treść musi być uzgadniana ze związkami zawodowymi. Po tym czasie zatrudniony zyskiwałby stały etat.
Należy się jednak spodziewać, że pracodawcy będą zabiegać o wydłużenie okresu, na jaki możliwe będzie zatrudnienie terminowe, gdyż już podczas obrad komisji trójstronnej proponowali, by okres ten wynosił 36 miesięcy.
W zamian związkowcy godzą się na wydłużenie do 6 miesięcy umów zawieranych na okres próbny, z zastrzeżeniem jednak, że postanowienie w tej sprawie również może być zawarte jedynie w układzie zbiorowym pracy. Co do zasady więc maksymalny czas trwania umowy na okres próbny miałby pozostać niezmieniony, tj. 3-miesięczny.
Pakiet przewiduje ponadto dwukrotne przedłużenie czasu trwania umowy na czas określony, którą można byłoby wypowiedzieć. I tak: wcześniejsze zakończenie umowy terminowej byłoby możliwe jedynie w przypadku jej zawarcia na okres dłuższy niż rok. W takim razie stosowałoby się 2-tygodniowy okres wypowiedzenia umowy. Jeśli jednak umowa zawarta byłaby na okres przekraczający 18 miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wynosiłby miesiąc.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców związkowcy proponują z kolei wprowadzenie możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy zawartej na czas wykonywania określonej pracy. Dla umowy trwającej krócej niż 6 miesięcy miałby on wynosić tydzień, dla dłuższych – 2 tygodnie, zaś umowy zawarte powyżej roku miałyby miesięczny okres wypowiedzenia.
Wkrótce rozpoczną się rozmowy z pracodawcami, którzy z pewnością będą chcieli negocjować warunki zaproponowane wstępnie w pakiecie.